1300 złotych za bezpodstawne wezwanie policji

Miało być ciężkie pobicie. W rzeczywistości powód wezwania policji był nieuzasadnionym pomysłem – „zadzwoniłem, bo zadzwoniłem”. Jego realizacja skończyła się dla zgłaszającego i jego brata dość kosztowanie. Policjanci ukarali ich mandatami na łączną kwotę 1300 złotych.

 

Wielokrotnie pod numer alarmowy wykonywane są połączenia, które niepotrzebnie blokują linie alarmowe, np. głuche telefony czy żarty. Odbierane są także połączenia, których tematyka w ogóle nie zawiera się w podstawach alarmowych. Zdarza się, że osoby nie słuchają, o co pyta dyspozytor i nie odpowiadają na konkretne pytania, przedłużając rozmowę i blokując w ten sposób linię alarmową. Takie sytuacje są wyjątkową uciążliwością dla służb ratunkowych, ale przede wszystkim zagrożeniem dla osób, które faktycznie potrzebują szybkiej pomocy.

 

– Niestety takich niechlubnych przykładów jest sporo. Chociażby sytuacja z minionego czwartku (11 sierpnia – red.) – mówi mł. asp. Agata Kulikowska de Nałęcz, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ełku. – 57-latek z podełckiej wsi zadzwonił pod numer alarmowy ze zgłoszeniem, że został pobity i zasłabł. Mężczyzna nie poprzestał na jednym telefonie i dopominał się o patrol. Na miejscu okazało się jednak, że wszystko zostało przez niego wymyślone. Niczyje życie i zdrowie nie było zagrożone, a wydzwanianie pod numer alarmowy było niezrozumiałym pomysłem.

 

Bezcelowe wybieranie numeru 112 zakończyło się dla 57-latka kosztowanie. Został ukarany za to mandatem w wysokości 500 złotych. W trakcie interwencji mężczyzna, mimo próśb funkcjonariuszy, nie zachowywał zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu swojego psa. Za to także został ukarany mandatem.

 

– Wspólnie zamieszkujący brat zgłaszającego umyślnie utrudniał wykonywanie podstawowych czynności służbowych i nie stosował się do poleceń zachowania zgodnego z prawem. Za to wykroczenie został ukarany mandatem – dodaje mł. asp. Agata Kulikowska de Nałęcz. – Ostatecznie pomysł nieuzasadnionego wezwania policji kosztował braci w sumie 1300 złotych.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Wnieś uwagi do Programu Współpracy
W Starostwie Powiatowym w Ełku trwają konsultacje społeczne do...
Powiat Ełcki CKZ wkracza w nowoczesność
Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 połączona z 20-leciem...
Powiat Ełcki Życzenia na rozpoczęcie roku szkolnego
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 wszystkim...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycieli
Trzynaścioro nauczycieli otrzymało z rąk Starosty Ełckiego akty...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015