Policjanci przypominają – Zadbaj o bezpieczne święta!

Na drogach naszego regionu trwa „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”. Do środy 26 grudnia policjanci ruchu drogowego zadbają, by na drogach Warmii i Mazur podróżowało się bezpiecznie.

 

Policjanci zadbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Szczególną uwagę poświęcą osobom pieszym. Będą egzekwować obowiązek używania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym oraz reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Będą przyglądać się relacjom między kierowcami, a pieszymi. Zwrócą też uwagę na zachowanie kierowców wobec osób pieszych.

 

Skupią się również na ujawnianiu naruszeń przepisów ruchu drogowego będących głównymi przyczynami zdarzeń drogowych, takich jak m.in. przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, kierowanie nieoświetlonym pojazdem, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Funkcjonariusze będą sprawdzać, jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości kierujących.

 

– Podczas podróży należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – przypominają policjanci. – Planując podróż przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie bagaży pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca musi zadbać o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć też o przerwach na regenerację.

 

Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks, bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek, czy napić się czegoś ciepłego. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu, należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów. Kierowcy powinni też pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur.

 

– Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania. Tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz dach samochodu – przypominają mundurowi. – Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników. Zwłaszcza tych, którzy jadą za nami.

 

Trzeba także sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami, czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły. Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto także pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

 

Warto także zwrócić uwagę na zachowania innych kierowców. Jeśli zaniepokoi nas zachowanie innego kierującego, jeśli mamy wrażenie, że prowadzi auto pod wpływem alkoholu nie należy się wahać. Telefon – choćby anonimowy na numer 997 może uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzają wszystkie tego typu sygnały. Dzięki nim wielu pijanych za kierownicą zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego.

 

Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer warto zabrać odblaski. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza obszarem zabudowanym w warunkach ograniczonej widoczności muszą używać odblasków. Mimo, że w obszarze zabudowanym takiego obowiązku nie ma, to także i w mieście, w świetle latarni pieszy jest bardziej widoczny, kiedy posiada elementy odblaskowe, niż gdyby ich w ogóle nie miał.

 

Źródło: KWP Olsztyn

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Punkt Szczepień Powszechnych otwarty
Powszechnych w Ełku, który znajduje się w hali sportowej Zespołu...
Powiat Ełcki Równać Szanse -Małe Granty
Ruszył konkurs „Równać Szanse - Małe Granty”, który jest...
Powiat Ełcki Nowy punkt szczepień w Ełku gotowy
Od środy, 5 maja, będzie można się zaszczepić przeciw Covid-19 w...
Powiat Ełcki Życzenia dla Maturzystów
Drodzy Maturzyści, przed Wami jeden z najważniejszych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015