Zapytaliśmy… Agnieszkę Pietrowicz – dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku

Ełcka scena  startupowa  rozwija się dobrze? Proszę wyjaśnić czym dokładnie zajmuje się park?

 

 

Przedmiotem działania Park Naukowo-Technologicznego w Ełku jest wspieranie rozwoju przedsięwzięć innowacyjnych, a tym samym zwiększenie potencjału gospodarczego i konkurencyjności lokalnych firm oraz miasta Ełku. Nasze cele realizujemy na różnych polach, budujemy od podstaw lokalny ekosystem startupowy, wspieramy młode firmy we wdrażaniu innowacji, a dojrzałym przedsiębiorstwom zapewniamy dostęp do szkoleń i spotkań informacyjnych. Elementem towarzyszącym wszystkim działaniom jest możliwość nawiązania kontaktów i współpracy z innymi uczestnikami tego procesu czyli tzw. networking. Przedsiębiorcom na każdym etapie rozwoju oferujemy dostęp do nowoczesnej infrastruktury PNT zarówno na prowadzenie działalności, ale także w celu organizacji spotkań, szkoleń czy innych wydarzeń biznesowych. Prowadzimy także własne prace badawcze żywności i wody, skierowane zarówno do producentów żywności,  jak i osób fizycznych, w tym zakresie oferujemy ponadto szereg usług towarzyszących.

 

W jaki sposób pomagacie początkującym przedsiębiorcom?

 

Wsparcie, które udzielamy zarówno początkującym  przedsiębiorcom, ale także osobom które dopiero planują założenie firmy, koncentruje się na organizacji szkoleń, spotkań informacyjnych, tzw. programów inkubacji, czy konkursów startupowych. Grupą docelową, do której adresujemy te usługi są osoby fizyczne oraz firmy w początkowej fazie rozwoju (do 3 lat), które planują wdrożenie istniejącej innowacji branżowej technologicznej lub cyfrowej w swojej firmie. Szczególną uwagę przywiązujemy do powstawania i rozwijania startupów, które same tworzą innowacje, a których definicja odróżnia je nieco od definicji klasycznego przedsiębiorstwa.

 

Wyróżnikiem startupu jest m.in. jego tymczasowość (krótki okres działania), działanie w warunkach dużego ryzyka rynkowego (brak podobnych usług lub produktów) oraz poszukiwanie rentownego modelu biznesowego dla usług lub produktów (głównie wykorzystujących nowoczesne technologie) umożliwiającego szybki i zyskowny wzrost. Źródłem finansowania startupów są środki własne, programy inkubacyjne/akceleracyjne,  fundusze crowfundingowe, a docelowo środki pochodzące od inwestorów zewnętrznych oczekujących dużego zwrotu z inwestycji. Założyciele startupów często nie planują ich jako długofalowe przedsięwzięcia, skupiają się raczej na ich szybkiej i zyskownej odpsrzedaży.

 

Pani Agnieszko, jestem młodym człowiek po studiach i chcę rozwinąć swój biznes, co mam zrobić? Skąd wziąć na to pieniądze? Pomysł?

 

Jeśli posiada Pan pomysł lub wiedzę techniczną związaną ze wspomnianymi innowacjami technologicznymi, cyfrowymi to pierwszym korkiem jest kontakt z nami i wzięcie udziału w realizowanym przez nas programie rozwoju, a następnie w jednym z projektów lub konkursów startupowych. W ramach budowy lokalnego ekosystemu startupowego  zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy na temat branży startupowej, do współpracy i uczestnictwa w podstawowych szkoleniach i spotkaniach przygotowujących do udanego zaistnienia w branży startupowej, uczestnictwa w programach inkubacyjnych (faza tworzenia i testowania prototypów), jak i  wdrażania finalnych produktów i usług na rynek. 

 

Jeśli nie posiada Pan jeszcze skonkretyzowanej wizji usługi lub produktu, które chciałby Pan rozwijać, a jedynie posiada Pan chęć działania w tej branży, polecam śledzenie serwisów internetowych o tematyce startupowej, są one bogactwem wiedzy i inspiracji nt. starupów, które odniosły sukces krajowy, a także globalny. Zachęcam także do polubienia naszego fanpage’a na FB, gdzie prezentujemy na bieżąco naszą ofertę oraz newsy branżowe. Przykłady startupów, które odniosły globalny sukces finansowy, a dziś są prężnie zarządzanymi korporacjami, pokazują iż, wśród startupów wdrażających innowacje technologiczne, boom przechodzi branża ICT odpowiadająca lub uzupełniająca codzienne potrzeby użytkowników głównie na urządzeniach mobilnych. Dziś, przeciętna osoba w gospodarstwie domowym używa co najmniej kilkunastu/ kilkudziesięciu innowacji technologicznych, które stały się już elementem codzienności.

 

Czy firmy korzystające z Waszej pomocy to raczej firmy które działają na rynku lokalnym czy może ukierunkowane na rozwój na ternie kraju czy może świata?

 

Naszą ofertę kierujemy do firm, startupów, które zlokalizowane są lokalnie, ale oferują lub chciałaby by oferować swoje produkty i usługi na rynku krajowym lub globalnym. Jednak zdarza się, że z naszej pomocy korzystają firmy z odległych zakątków Polski, które rozważają lokalizację swojego biznesu w naszym regionie.

 

Jakie pomysły biznesowe mają największe szanse na wsparcie i finansowanie?

 

Jak wspomniałam wcześniej nasze wsparcie koncentrujemy na młodych firmach, które wdrażają lub planują wdrażanie innowacji w swojej firmie, a szczególnie mile widziane są osoby fizyczne, start upy tj.  pomysłodawcy planujący tworzenie i wdrażanie innowacji technologicznych.

 

Czy w jakiś sposób przekłada się to na rozwój miasta?

 

Firmy, które wdrażają innowacje, wchodzą na nowy, zupełnie inny wymiar swojego rozwoju. Inwestując w badania i rozwój, przechodzą jednocześnie transformację modeli biznesowych, systemów zarzadzania, strategii sprzedażowych, marketingu, czy wchodzą na rynki globalne. To wszystko działa napędzająco dla lokalnej gospodarki, dobre przykłady firm zlokalizowanych po sąsiedzku mobilizują innych do podobnego działania.

 

PNT to również inkubator, biura i hale pod działalność, sale konferencyjne, tereny inwestycyjne. Kto może z tego skorzystać i na jakich zasadach?

 

Tak, w Inkubatorze PNT udostępniamy na preferencyjnych warunkach powierzchnie biurowe, produkcyjne i laboratoryjne do prowadzenia działalności dla młodych firm, start upów,  po to by w początkowej fazie rozwoju mogły skoncentrować się na swoim rozwoju. Cala infrastruktura PNT, sale szkoleniowe, konferencyjne, biznesowe są dostępne dla lokatorów na wydarzenia własne oraz organizowane przez nas. Aby dostać się do Inkubatora PNT należy być młodą firmą/ startupem do 3 lat i planować lub wdrażać innowacje w swojej firmie. Dla pozostałych firm istnieje możliwość dzierżawy infrastruktury na warunkach komercyjnych. Tereny inwestycyjne przeznaczone są natomiast dla firm na kolejnym etapie rozwoju, wymagającym inwestycji infrastrukturalnych. Większość inwestorów kompleksu inwestycyjnego PNT rozpoczynała i rozwinęła swoją działalność pod skrzydłami PNT.

 

PNT to również własna działalność naukowa prowadzona w Laboratorium Badawczym Żywności i Środowiska Produkcyjnego. Wśród usług, które wykonujemy są badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne żywności (czystość bakteriologiczna, wartości odżywcze, badanie okresu przydatności do spożycia, czy badania potwierdzające czystość mikrobiologiczną  procesu produkcji (usługa dla dużych producentów żywności, lokalnych producentów produktów regionalnych, restauracji,  kawiarni, cukierni, piekarni, czy prywatnych pracowni tortów). Każda firma, która zleci u nas badania czystości dużej czy małej linii produkcyjnej, otrzyma potwierdzenie czystości mikrobiologicznej wydane przez Laboratorium PNT zgodnie z certyfikatem Polskiego Centrum Akredytacji. Potwierdzenie to jest obecnie wymagane przez klientów jako zapewnienie bezpieczeństwa spożywanej żywności, zwłaszcza przeznaczonej do spożycia przez dzieci.

 

Laboratorium PNT prowadzi także badania ujęć wody i zbiorników wodnych (np. studnie przydomowe, baseny, jacuzzi, oczka wodne, prywatne plaże), sprawdza występowanie w nich bakterii. Jest to szczególnie istotne tam gdzie dostęp do niej mają małe dzieci, niemowlęta. Dotyczy to także wody w kranie płynącej z własnego ujęcia wody.

 

To na koniec. Jakimi osiągnięciami może pochwalić się park?

 

Ubiegły 2020 rok, pomimo szalejącej pandemii, zamknęliśmy z historycznym wynikiem udzielonego wsparcia w ilości ponad 3,5 tysiąca godzin bezpośredniego doradztwa podstawowego i specjalistycznego dla startupów i firm z regionu. Zorganizowaliśmy kilkanaście wydarzeń biznesowych, także w formie online, pomogliśmy stworzyć i przetestować 15 prototypów produktów i usług, połączyliśmy ze sobą wielu partnerów biznesowych, a trzy start upy, inkubowane pod naszymi skrzydłami, otrzymały dofinansowanie w wysokości prawie 1 mln zł na wdrożenie swoich produktów na rynek. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się nabór do projektu START UP HEROES, który przeprowadzaliśmy w wakacje, a do którego otrzymaliśmy ponad 200 wniosków aplikacyjnych. Uzyskaliśmy także pozytywne przedłużenie certyfikacji PCA Laboratorium PNT, a obecnie przygotowujemy się do rozszerzenia certyfikowanego zakresu badań. Otrzymaliśmy także nagrodę Ełcki Bocian przyznawaną przez kapitułę Powiatu Ełckiego, za aktywne wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. Stale nawiązujemy partnerstwa strategiczne, współpracujemy z instytucjami otoczenia biznesu, instytucjami badawczo-rozwojowymi i naukowymi z całej Polski. Codziennie poszerzamy swoją wiedzę i podnosimy jakość świadczonych usług, tak aby efektywnie stymulować rozwój przedsiębiorczości innowacyjnej w regionie. Niezmiernie ważną rolę w tym procesie odgrywają także „ambasadorzy PNT” czyli aktualni i byli beneficjenci naszych działań, projektów, Inkubatora PNT, których historie sukcesu są inspiracją i motywacją do rozwoju dla innych. A taka reklama to nasz największy sukces !

 

Szczegółowe informacje o usługach i ofercie PNT oraz dane kontaktowe znajdują się na stronie www.technopark.elk.pl.

 

5 odpowiedzi na “Zapytaliśmy… Agnieszkę Pietrowicz – dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku”

 1. Inzynier pisze:

  Codziennie poszerzamy swoją wiedzę. Kabaret. Kolejna firma upadła. To pewnie po konsultacjach w TP.

 2. Ełczanin poprostu pisze:

  Park sam w sobie nie był złym pomysłem, ale brak jest w nim innowacyjnych firm, a szkoda, przesiadują tam darmozjady, które płacą niższe czynsze do których dokładają Ełczanie ze swoich podatków. Żaden z dyrektorów nie pozbył się pseudo firemek udających innowacje, które blokują miejsce innym , młodym. Niestety takie artykuły tylko i wyłącznie mają za zadanie tłumaczenie mieszkańcom, że Park jest super i warto w niego ładować podatki. Sorry, ale nie jest super.

 3. Ada pisze:

  Przynajmniej coś robi nie jak poprzedni pięknis.

 4. Przedsiebiorca pisze:

  Aduś. Twoje zdanie robić byle co byle robić. To umarły obiekt. Po nieudacznym kolesiu prezia Elczanie liczyli na pomysły nowe technologie. Od czasu do czasu ktoś coś napisze o Tp i to cała działalność. Warto przypominać ile to robienie byle czego kosztuje mieszkańców.

 5. Obiektywny pisze:

  Bardzo rzeczowa i kompetentna młoda Pani dyrektor. Zarządzanie parkiem wymaga olbrzymiej i bardzo szerokiej wiedzy z wielu dziedzin, którą ta Pani posiada.
  Do Ełczanina – skąd przeświadczenie, że blokowane są miejsca w PNT młodym firmom? To domysły czy faktycznie wiadomości poparte prawdziwymi informacjami? Nikt nie broni nikomu startować w ogłaszanych naborach, czy konkursach. Proszę mi wierzyć, jeżeli ktoś zgłasza się do PNT z dobrym pomysłem i chęcią ciężkiej pracy przy rozwijaniu swojego biznesu wsparcie otrzyma na każdym etapie i w każdej formie.

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015