375 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych

375 litrów krwi oddali terytorialsi i podchorążowie od początku operacji „Odporna Wiosna” – poinformował we wtorek rzecznik prasowy WOT płk Marek Pietrzak. Dodał, że krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych, każdego dnia pojawia się coraz więcej ochotników.

 

W komunikacie podsumowującym operację „Odporna Wiosna” płk Pietrzak zwrócił uwagę, że oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze WOT masowo oddają krew, a obok podchorążych uczelni wojskowych, terytorialsi są bardzo silnym wsparciem dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

„Na ten apel z ogromnym zaangażowaniem już odpowiedzieli podlegli dowódcy WOT, żołnierze i podchorążowie wszystkich uczelni wojskowych. Akcja honorowego krwiodawstwa rozwija się również we wszystkich brygadach Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy nie mogą przybyć do macierzystych jednostek, a chcą pomóc, masowo udają się do centrów w swoich rodzimych miastach” – poinformował rzecznik WOT.

 

Jak dodał, żołnierze i podchorążowie pozostają przez cały czas w tzw. „gotowości”.

 

„Od początku operacji Odporna Wiosna krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych. Stanowi to wzrost o 397 dawców w ciągu tylko 48 godzin. Ilość oddanej w tej akcji krwi to już 375 litrów” – czytamy w komunikacie.

 

Płk Pietrzak zaznaczył, że tylko w czasie minionego weekendu oddano w tej operacji ponad 183 litry krwi.

 

„W kolejce do pomocy innym, w najbliższych dniach czeka około tysiąca zdeklarowanych przyszłych krwiodawców. Pozwoli to wpompować w system ratowania życia naszych obywateli blisko 500 litrów krwi” – oszacował rzecznik WOT, podkreślając, że „Wojsko Polskie stanowi strategiczny zasób krwi dla Polski”.

 

W komunikacie przypomniano, że potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Obecnie właśnie tacy dawcy poszukiwani są najbardziej.

 

Płk Pietrzak zaznaczył, że ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze i podchorążowie, którzy jeszcze nie zostali skierowani do innych zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w ramach operacji ODPORNA WIOSNA. (PAP)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2021” wręczone
Już po raz szesnasty odbyło się wręczenie wyróżnień i nagród...
Powiat Ełcki Wykonawca przystąpi do termomodernizacji
Władze powiatu ełckiego symbolicznie oddały teren Zespołu Szkół...
Powiat Ełcki Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 6
Władze powiatu podpisały umowę z wykonawcą na...
Powiat Ełcki Większy komfort podróżowania po powiecie
Władze powiatu ełckiego podpisały umowę na realizację przewozów...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015