Około 50 osób może wziąć udział w projekcie „Cybernałóg w Powiecie Ełckim – kiedy internet przysłania cały świat”. Jego realizację planuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku. Pieniądze na walkę z uzależnieniem placówka chce pozyskać z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.
Projekt skierowany będzie przede wszystkim do wychowanków pieczy zastępczej.
– W naszych rodzinach zastępczych coraz częściej zauważamy problem, jakim jest u dzieci nieumiejętność radzenia sobie z kontrolowanym korzystaniem z Internetu – mówi Iwona Nowakowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku. – Zdarza się, że dzieci spędzają przy komputerze lub komórce po 5-6 godzin dziennie, a w realnym świecie nie mają żadnych kontaktów z rówieśnikami. Stąd wzięła się potrzeba stworzenie i realizacji projektu.
Projekt nauczyć ma młodych użytkowników komputerów, telefonów i tabletów mądrego i kontrolowanego korzystania z tych urządzeń. W działania zaangażowani zostaną również rodzice. Ci dowiedzą się, jak postępować z dzieckiem, które już ma problem z uzależnieniem od Internetu.
– W ramach projektu chcemy też uruchomić punkt poradnictwa specjalistycznego – dodaje Iwona Nowakowska. – Tu potrzebny będzie przede wszystkim psycholog, który udzieli dzieciom i rodzicom porady.
Kolejnym działaniem wpisanym w projekt „Cybernałóg w Powiecie Ełckim – kiedy internet przysłania cały świat” jest wydanie poradnika dla rodziców „Moje dziecko i ja walczymy z hejtem w Internecie”. Realizacja wszystkich planowana jest do końca roku. Wartość projektu to ok. 76 tys. zł. Z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” ełcki PCPR chce pozyskać ponad 60 tys. zł.
mm