Kareta wróciła z renowacji. Można ją obejrzeć w ełckim Muzeum Historycznym.
Foto Galeria

Do Muzeum Historycznego w Ełku wróciła po renowacji XIX-wieczna kareta. Pojazd dołączył do muzealnych zbiorów i jest dostępny dla odwiedzających. Jak mówi pracujący przy renowacji karety konserwator Przemysław Gorek, unikatem w skali kraju.

 

– Karet tego typu jest niewiele – mówi konserwator XIX-wiecznego pojazdu. – Większość z tych, które znajdują się w ekspozycji, na przestrzeni lat poddana została dość barbarzyńskiej konserwacji. Zepsute i zniszczone elementy wymieniano w nich na nowe. Tutaj natomiast mamy karetę XIX-wieczną, która w której tkanka historyczna zachowana została w 90 – 95 procentach. To właśnie sprawia, że jest ona unikatem.

 

Kareta, którą można już oglądać w Muzeum Historycznym w Ełku, to pojazd typowy dla terenów Śląska Cieszyńskiego. Plauka, która swoją nazwę zawdzięcza skórzanemu zadaszeniu nad kozłem, pochodzi z końca XIX wieku i jest egzemplarzem, w którym zachowały się wszystkie części konstrukcyjne podwozia oraz nadwozia, a także oryginalna tapicerka wnętrz i kozła oraz oraz fartuch stangrecki i zaczepy.

 

– Założeniem konserwatorskim było zachowanie śladów użytkowania karety i śladów zniszczenia – mówi Przemysław Gorek. – Podczas prac konserwatorskich staraliśmy się zachować oryginalne elementy zabytkowe, zwłaszcza przy konserwacji tapicerki i renowacji pojazdu.

 

Nowy eksponat dołączył do m.in. wagonu pocztowego pamiętającego lata 60. ubiegłego wieku, zabytkowej węglarki i sztandarowego zabytku dostępnego w ełckim muzeum – parowozu kolejki wąskotorowej. Tym samym powiększyła się zebrana w Ełku kolekcja dotycząca historii transportu i jak zapowiada prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz, to nie było ostatnie słowo w tym temacie, a w ełckiej placówce muzealnej mogą pojawić się kolejne perełki.

 

– Być może zakupimy do muzeum kolejne eksponaty pokazujące, jak na rozwijał się transport – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

 

Pochodząca z XIX wieku kareta do Muzeum Historycznego w Ełku trafiła z rąk prywatnego właściciela i przyjechała tu z Grajewa. Znajdowało się w niej kilka przedmiotów, m.in. wydany w Opolu modlitewnik. Stąd przypuszczenie, że swego czasu pojazd służył na Śląsku.

 

– Po 35 roku ubiegłego wieku zaistniało zjawisko szabru i prawdopodobnie w takich okolicznościach została przewieziona ze Śląska do Grajewa – mówi Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

 

W karecie oprócz powojennego, katolickiego modlitewnika z lat 50. ubiegłego wieku, znaleziono papierosy Giewonty pochodzące również z lat 50., papierki po cukierkach i niemiecko języczny spis części zamiennych. Wszystko to wraz z karetą można oglądać w godzinach pracy Muzeum Historycznego w Ełku.

Galeria

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Narada dyrektorów
Narada dyrektorów szkół ponadpodstawowych i placówek...
Powiat Ełcki Awanse zawodowe nauczycieli
Osiemnaścioro nauczycieli otrzymało dziś, 29 sierpnia, akty...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycielek
Cztery nauczycielki otrzymały z rąk Starosty Ełckiego akty nadania...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015