Dlaczego nazywacie się „lider”, czyli przodownik, przywódca?
Rzeczywiście, „lider” to inaczej przywódca – tworząc nasze stowarzyszenie przed 18 laty świadomie użyliśmy tej nazwy czytanej podobnie do akronimu programu unijnego, który w mowie brzmi identycznie: LEADER – to europejski sposób na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich zakładający realizację programów lokalnego rozwoju w oparciu o partnerstwo lokalne. Od razu wyjaśnię skąd w naszej nazwie EGO? To chyba prostsze, gdyż większość zna ten skrót pochodzący od trzech miast tego obszaru, czyli Ełku, Gołdapi i Olecka.
W takim razie czym jak wyjaśnić czym jest Lokalna Grupa Działania?
Najczęściej używamy skrótu, LGD. To forma stowarzyszeń działających na obszarze całej Europy. Stowarzyszenie trochę inne niż pozostałe, gdyż grupuje zarówno osoby prawne (gminy, powiat, firmy, stowarzyszenia) i osoby fizyczne. W naszym stowarzyszeniu każdy przedstawiciel ma jednakowy głos, czyli musimy tworzyć partnerstwo, czyli takie działanie, które zakłada współpracę sektora publicznego, przedstawicieli gmin, sektora gospodarczego, lokalnego biznesu i sektora obywatelskiego, organizacji pozarządowych lub mieszkańców. Jak wspomniałem budowanie tego partnerstwa w ramach LGD oprócz struktury, która wyklucza dominację sektora publicznego, opiera się na realizacji strategii rozwoju lokalnego. Strategia to plan zaspokojenia potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności, podnoszący poziom życia mieszkańców i budujący lokalną tożsamość.
Wspomniał Pan, że realizujecie lokalną strategię rozwoju. Kto ją tworzy?
W każdym kolejnym okresie programowania unijnego przygotowujemy Lokalną Strategię Rozwoju (LSR), którą przedkładamy w konkursie ogłaszanym przez samorząd województwa. Zrealizowaliśmy taką strategię na lata 2009-2015, kończymy realizować strategię na lata 2014-2023. Przygotowaliśmy strategię na lata 2024-2029 do konkursu ogłoszonego w tym roku i czekamy na wynik naboru. Co to nam da? Otóż w kolejnych naborach dysponowaliśmy kwotą po raz pierwszy 12 mln zł, ostatnio blisko 16 mln zł. Czekamy na kolejną umowę, aby móc realizować kolejną strategię
Czy ta forma istnieje tylko na naszym obszarze?
– Nie, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” jest jedną z 892 podobnych grup działających w Europie, 324 w Polsce i 12 w naszym województwie. Ich celem jest wspieranie rozwoju obszarów wiejskich w Europie. Stanowią jeden element polityki rozwoju obszarów wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej.
Jakie zadania wspieracie?
W obecnie kończącym się okresie, który jest oznaczony jako 2014-2023 mieliśmy następujące cele ogólne:
A konkretnie przydzielaliśmy dotacje w ogłaszanych konkursach. Realizując poszczególne cele udało się nam utworzyć ponad 70 miejsc pracy, wspomóc rozwój 6 przedsiębiorstw. Z naszych dotacji wyremontowano zabytkowe organy, pobudowano i wyposażono świetlice wiejskie, place zabaw i miejsca rekreacji. Dofinansowaliśmy wiele inicjatyw lokalnych w postaci imprez i wydarzeń kulturalnych i historycznych. Niektóre dofinansowań na rozwój firm i na podejmowanie działalności prezentujemy w tym numerze. Może kogoś zainspirują te pomysły?
Czy dotacje mają wpływ na rozwój gmin?
Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” obejmuje 11 gmin powiatów: ełckiego, gołdapskiego i oleckiego: 9 gmin wiejskich: Banie Mazurskie, Dubeninki, Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki, Kalinowo, Prostki, Stare Juchy, gm. Ełk i dwie miejsko-wiejskie: Olecko i Gołdap. Nie obejmujemy naszym wsparciem miasta Ełk. Spośród 10 gmin, które mają najmniejsze dochody podatkowe w województwie na mieszkańca aż 5 znajduje się na obszarze EGO (patrz tabela). W województwie jest 116 gmin: 16 gmin miejskich, 33 gminy miejsko i 67 gmin wiejskich. To nas zobowiązuje do dalszej pracy na rzecz mieszkańców tych obszarów.
Jak można skorzystać z Państwa pomocy?
Najlepiej przyjść do siedziby LGD, która znajduje się na IX piętrze wieżowca przy ulicy Mickiewicza w Ełku. Pracujemy od 7.00 do 15.00. Wszystko wyjaśnimy. Co prawda już zrealizowaliśmy naszą strategię, ale już w przyszłym roku ruszamy z realizacją kolejnej.
Dziękuję za rozmowę
St. Juchy są ze swoją Panią Wójt.