Dobiega końca czas składnia propozycji projektów do Ełckiego Budżetu Obywatelskiego, który daje ełczanom możliwość współdecydowania o wydatkach z budżetu miasta. Nabór zakończy się 18 stycznia. Środki przewidziane na 2024 rok to 1 mln zł.
Budżet obywatelski (partycypacyjny) to narzędzie, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych. Oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji. Propozycje projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. W efekcie, najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu.
Ze środków mogą być finansowane projekty dotyczące wyłącznie zadań własnych miasta Ełku, określonych w ustawie o samorządzie gminnym. Propozycje muszą też być zgodne z przepisami prawa, miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, strategiami i programami samorządu. Mowa tu o projektach nieinwestycyjnych, czyli działaniach skierowanych bezpośrednio do wszystkich zainteresowanych, np. zajęcia, warsztaty, akcje, kampanie, programy, festiwale, koncerty, seminaria, konferencje i inne formy aktywności społecznej oraz projektach inwestycyjnych, np. budowach, przebudowach, modernizacjach, adaptacjach chodników i infrastruktury drogowej, placów zabaw i obiektów małej architektury oraz zagospodarowanie terenów rekreacyjnych, z których będzie można korzystać po zakończeniu inwestycji.
Propozycje projektów mogą zgłaszać mieszkańcy Ełku. W przypadku, gdy pomysłodawcą projektu jest osoba małoletnia, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego lub/i rodzica. Projekt wymaga poparcia minimum 50 mieszkańców miasta. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie: elk.budzet-obywatelski.org oraz w Urzędzie Miasta. Wypełnione formularze można składać poprzez internetową platformę budżetu obywatelskiego lub w Urzędzie Miasta.