Anna Wojciechowska – 4 NA LIŚCIE NR 3 EŁK W EUROPIE

Jeszcze rok temu Anna Wojciechowska była znana tylko szerszemu gronu przedsiębiorców. Dziś to radna miejska zasilająca szeregi klubu Koalicji Obywatelskiej. Chyba nie ma osoby w Ełku, która nie wiedziałaby, kim jest kobieta startująca do Parlamentu Europejskiego. Kto więc odkrył Annę Wojciechowską?

— Mam bardzo duże doświadczenie zawodowe, przede wszystkim, jeżeli chodzi o pozyskanie środków unijnych. Wiem, w które drzwi zapukać. Pozyskałam samorządom przeszło 100 milionów złotych. Moje doświadczenie i wiedza zostały dostrzeżone przez różne środowiska polityczne i przedsiębiorcze.

 

Jakie to środowiska polityczne?
— Mogę powiedzieć śmiało, że od lewicy do prawicy. Jestem osobą bezpartyjną i myślę, że zauważono moją pracę i skuteczność. Oraz to, że najważniejszy jest dla mnie cel i jego realizacja. W działaniu jestem konsekwentna — od początku do końca.

 

Czy Anna Wojciechowska jest politykiem?
— Polityka to słowo, które niefajnie się kojarzy  większości społeczeństwa. Ale bez polityki jako działania nie dzieje się nic. Oświata, zdrowie, prawo, nawet chodnik i ulica powstają w wyniku decyzji politycznych — np. lokalnych.

 

W sieci pojawiają się głosy, że lepiej byłoby, gdyby pani została w Ełku i działała na rzecz miasta …
— Dostaję bardzo dużo wiadomości, że moja praca w Radzie Miasta w Ełku jest dostrzegana i oceniana pozytywnie. To bardzo mnie cieszy. Moje bycie w europarlamencie może jeszcze bardziej wpłynąć pozytywnie nie tylko na miasto Ełk, ale i cały region. Ważna jest promocja naszego regionu w Europie i lobbowanie na jego rzecz.

 

Co Unia nam może jeszcze zaoferować?
— Powinna zagwarantować bezpieczeństwo naszych interesów na rynkach międzynarodowych. Na tym polega partnerstwo. Będę walczyła o równe traktowanie i uwzględnienie naszych potrzeb w budżecie UE. W naszym regionie powstają piękne drogi, ale brakuje przy nich inwestycji, firm z dobrą, godną pracą. Należy wesprzeć naszą przedsiębiorczość. Polskie rolnictwo jest również traktowane po macoszemu. Brakuje środków finansowych na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. My potrzebujemy dalszego wsparcia na linie produkcyjne, budowę przemysłowych obiektów.

 

Do tej pory region północno-wschodni wykorzystał środki na poprawę infrastruktury, a firm zachodnich u nas jak „na lekarstwo”.
— Ułatwiony dostęp infrastrukturalny musimy teraz dobrze „sprzedać”. Europa musi się dowiedzieć, że oprócz naszych walorów turystycznych, mam na myśli Warmię i Mazury, mamy też ogromne możliwości. Via Baltica, która idzie do nas małymi krokami, umożliwi łatwiejszy i szybszy dostęp do rynków zbytu. To trzeba wypromować. Szukać firm, które mogą u nas zainwestować.

— Udostępniamy naszym partnerom unijnym rynki zbytu. Jesteśmy dużym obszarem położonym bezpośrednio przy granicach wschodnich i należy zrobić z tego atut. W przeciwieństwie do Rosji nasza gospodarka jest w miarę stabilna i dobrze ugruntowana. Możemy stanowić doskonałe zaplecze firmom zachodnim, które chciałyby zdobyć rynki rosyjskie. Dobrym przykładem jest zakład produkcji płyt wiórowych w Grajewie.

 

Suwałki, Grajewo, Olsztyn — tam przemysł w ostatnich latach mocno się rozwinął. Warmia i Mazury to dziś silna branża meblarska…
— Tak, w tych regionach bardzo mocno połączono wszystkie walory, które regiony miały do zaoferowania. To duża zasługa włodarzy miast.

 

No dobrze, skoro włodarzy, to jak pani może wywrzeć wpływ na PE w kwestii rynku pracy w naszym regionie?
— Żeby „brać” z Unii, trzeba robić to w umiejętny sposób.
Tak, aby w przyszłości pieniądze pozyskane z Unii zarabiały na siebie. Nie sztuką jest pozyskać na chodniki i ulice — tak postępuje większa część samorządów w Polsce. To jest potrzebne i nawet konieczne, ale nie można ciągle podążać tylko w tym kierunku. To może być tzw. wartość dodana.

 

Czyli na co?
— Teraz duży nacisk trzeba położyć na doinwestowanie firm, które mogą się rozwijać. Maszyny, linie produkcyjne, robotyka — na to też są pieniądze w Unii — tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać. I ja to wiem. (uśmiech).

 

Jakie trudności naszego okręgu wyborczego można rozwiązać w Parlamencie Europejskim?
— W naszym regionie jest bardzo dużo gospodarstw agrorolnych i agroturystycznych. Mamy bardzo „zdrową” ofertę i trzeba pomóc tym podmiotom w pozyskaniu środków i promocji, aby były wizytówką tego regionu. Ekologia jest dzisiaj towarem bardzo i medialnym, i na topie. My taką ekologię mamy, trzeba to tylko „wypchnąć” na szerokie wody i stworzyć im programy wsparcia. I ja to stworzę.
Bardzo duży nacisk chcemy też położyć na poprawę jakości służby zdrowia. W Polsce choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów. Polska nadal pozostaje trzecim krajem pod względem umieralności na choroby nowotworowe w całej Europie. Stworzymy Europejski Program Onkologiczny, który odwróci niekorzystny trend i zdecydowanie skróci oczekiwanie na niezbędne badania — do 21 dni.

 

Co na koniec powiedziałaby pani swoim wyborcom?
— Każde wybory to bardzo ważna część naszego życia. To część, na którą mamy wpływ. Ważne jest to, aby nie podchodzić do nich jak do loterii i przyglądać się tzw. miejscom biorącym, czyli jedynkom na listach. Często jest to interes partii, a nie obywatela. I warto nauczyć się te rzeczy odróżniać. Pamiętajmy, aby iść i wybierać, bo inaczej wybiorą za nas.

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam.

 

 

NOTATKA

Anna Wojciechowska — dewiza — Nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia.

 

Kandydatka na posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej z listy Koalicji Europejskiej. Lista nr 3, pozycja 4.

Zawodowo zajmuje się pozyskiwaniem dofinansowania z Unii Europejskiej. Zna przepisy i procedury unijne. Ma na swoim koncie pozyskanych ponad 100 mln złotych dofinansowania na inwestycje w województwie warmińsko-mazurskim, (np. wyposażenie szkół, szpitali, drogi, budowy, remonty obiektów publicznych itd.), w tym wiele projektów z działań dla przedsiębiorców i rolników.

Ma doświadczenie zawodowe w sektorze prywatnym i 13 lat pracy w samorządzie. Jest członkiem Europejskiej Unii Kobiet – Sekcja Polska, Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego Warmii i Mazur – wiceprezes i promotorem CSR – idei odpowiedzialności społecznej.

Materiał sfinansowany przez KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni

 

23 odpowiedzi na “Anna Wojciechowska – 4 NA LIŚCIE NR 3 EŁK W EUROPIE”

 1. ełczanka pisze:

  Ma Pani mój głos i głosy mojej rodziny. Powodzenia.

 2. Julita pisze:

  Powodzenia Ania. Mądra kobieta

 3. Wyborca pisze:

  Śledzę na Mam prawo wiedzieć głosowania RM Ełk. Przez 12 lat to była kompromitacja. Rączka w górę bo ja tak chcę. Dziś dzięki obecności Pani Ani i kolegów z Koalicji oraz przy pomocy Radnych PiS. Nie muszę się wstydzić. Pani Aniu popieram Panią oraz moi znajomi również Wreszcie ktoś chce zastopować zadłużenie miasta.

 4. Janusz pisze:

  Ełczanie zagłosuj ą na osobę kompetentną. Radną Miasta znającą prawo Unijne bo pracuje w tym kilkanaście lat. Z posłem. Można owszem pogadać ale np o tym jakie piwo ma ile procent. Udaje że wie dużo ale jest specem od propagandowych konferencji o budowie nigdy nie wybudowanych dróg. Pani Wojciechowska ma nas głos, dołączone do nas.

 5. Bartek Nowak pisze:

  Kto poznał Panią Wojciechowską zagłosuje zawsze na nią. Uprzejmość, kultura, wiedza.

 6. Agata pisze:

  Świetna babka. Już wiem na kogo zagłosuję.

 7. Waldek pisze:

  Tylko PiS ale nie Kossakowski

 8. Pan dobry pisze:

  Usuwane są nieprzychylne komentarze. Nie polecam tej strony a tym bardziej tej pani. Nie wyszło koryto w Ełku to pcha sie wyżej. Głosuję na PIS.

 9. Artur Ansjon pisze:

  Twoje zdanie nam czytelnikom Dm kalafiorem wisi. Głosuj na kogo chcesz pisuarze.Tobiecdo końca życia nikt nic nie zaproponuje bo jesteś pisuarskie mniej niż zero. Znając Panią Anne wiem że nigdy o Tobie w taki sposób by nie napisała. Po prostu inny poziom. Powiedziałby pozdrawiam przeciwników. Pani Anno, my na Panią oddamy głos.

 10. Michal pisze:

  To wyjdź stad człowieku.

 11. Mirek pisze:

  Ludzie to chyba jasne. Chcecie z Ełku handlarza czy Wojciechowska? Jak głosuje na Wojciechowska.

 12. Anonim pisze:

  8 lat rządów PO, kobieto zmień partie
  1) Afera taśmowa
  2) Afera hazardowa
  3) Afera wyciągowa
  4) Afera stadionowa
  5) Afera autostradowa
  6) Afera stoczniowa
  7) Afera AmberGold
  8) Afera Elewarru
  9) Afera z informatyzacją MSW
  10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
  11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa „wybieranie” jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
  12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
  13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
  14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
  15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
  16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
  17) Podniesienie VAT-u na wszystko
  18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
  19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
  20) Podniesienie akcyzy na paliwo
  21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
  22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
  23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej
  24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
  25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
  26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
  27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
  28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
  29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
  30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
  31) Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” (tzw. ustawa 1066)
  32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
  33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 – 2013
  34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
  35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
  36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
  37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
  38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
  39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
  40) Ograniczenie potencjału militarnego
  41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
  42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi).

 13. Dar pisze:

  Idiota znowu swoje bzdury przeslal. Lekarz nic tu nie pomoże.

 14. Joanna pisze:

  Stara mu wali rogi to wymyśla głupoty. On tak już ma jak stara wychodzi z kolegami to on siada do komputera.

 15. Kamila pisze:

  Głosujemy na Bezpartyjną Wojciechowską popieraną przez KE.

 16. Wyborcy Elk pisze:

  Wojciechowska Radna Miasta to nasza kandydatka. Znajomość prawa unijnego i pozyskane 100 mln. Pani Anno Ełczanie głosują na sprawdzoną osobę. Ma pani nasze głosy. Pisiory to kłamczuchy na czele z pinokiem.

 17. Jacek pisze:

  Nie wyobrażam sobie głosować na skrzynkowego z pisu.

 18. ania pisze:

  Co z tego że z Ełku, jak będzie się podporządkowała Schetynie. KONFEDERACJA Was w niedzielę zaskoczy, nie żadne Platformy…

 19. WyborcyElk pisze:

  Polacy nie idioci nie głosują na pisiorow i nazistów. Co do tego anonima zapomniał dopisać jeden punkt. PO winna że anonim to debil i idiota. I że stara wali mu rogi. I że koledzy ją odwiedzają nawet jak anonim jest anonimowo w domu. Bo kto liczy się zjakimś anonimem. Za to wszystko winna PO.

 20. JM. K pisze:

  Handluję gorzałą i sam skrzynki noszę. Nie będzie mi tu żaden bezrobotny kręcił się po firmie. Najwyżej w niedzielę to mu pozwolę. Niedziela to święto dla rodziny. Tego to przestrzegam. Za skarby nie podniosę żadnej skrzynki w ten święty dzień.

 21. Janusz pisze:

  Do tej pani z konfederacji. Kiedy planujecie świętować urodziny Adolfa.

 22. Arek. pisze:

  Jak można głosować na PiS czy konfederację. Oni wyprowadza nas z Unii. I co znowu paszporty znowu wizy. Jesteśmy wspaniałym narodem. Dobrze nam się żyje w Unii. Nie potrzebujemy błagać USA o wizy wsiadamy i pracujemy za godne pieniądze. Nigdy nie popieramy tych którzy nam wolność chcą odebrać.

 23. Fran pisze:

  Ja głosuje na Panią Wojciechowską

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015