Anna Wojciechowska: O roli Unii Europejskiej i wyzwaniach przed Polską

71,4 proc. osób uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne lub bardzo ważne. Jednak frekwencja w tych wyborach jest zazwyczaj bardzo niska. Do tej pory najwyższa była w 2019 roku – 45,68 proc. Dlaczego Polacy powinni zagłosować 9 czerwca?

 

Użyję tu popularnego stwierdzenia: „jeśli nie interesujesz się polityką, to polityka zainteresuje się tobą”. Przede wszystkim, chodzi o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo całej Europy. Ze względu na wojnę za naszą wschodnią granicą dziś Unia bezwzględnie musi się jednoczyć przeciwko Rosji. Tu nie może być zawahania, podziałów, okazywania słabości, bo wróg jest jeden i zagraża całej Europie.

 

W Polsce jednak są i eurosceptycy, czy też przeciwnicy członkostwa Polski w UE.

 

Jeśli spojrzeć na wydarzenia ostatnich lat, a już zwłaszcza ostatnich tygodni, na decyzje podejmowane przez ludzi PiS, całej Zjednoczonej Prawicy czy radykalnych środowisk o charakterze nacjonalistycznym, to ewidentnie widać, że bardzo zależało im, aby Polskę odciągnąć jak najdalej od demokratycznej Europy. Jest to niewątpliwe też coś, na czym bardzo zależy Putinowi.

 

Co zatem zrobić, aby przekonać wyborców do głosowania?

 

Rozmawiać, tłumaczyć i jeszcze raz rozmawiać. 15 października nasze społeczeństwo dokonało rzeczy wielkiej. Postawiliśmy na ludzi, dla których wolności i prawa człowieka, demokracja, społeczeństwo obywatelskie są najwyższymi wartościami. Musimy zrobić to jeszcze raz. Musimy jeszcze raz wybrać ludzi, którzy będą decydować na szczeblu europejskim w sprawach dla nas najważniejszych. Zwłaszcza teraz, kiedy żyjemy w czasach wojny. Nie możemy oddać władzy komuś, kto działa tylko we własnym interesie, tak jak to robi zjednoczona prawica, bo tacy ludzie wykorzystują władzę przeciwko swoim obywatelom.

Trzeba za wszelką cenę walczyć z antyunijnymi ruchami, skupione zazwyczaj wokół partii prawicowych i narodowościowych. Głosząc antyunijne postulaty, szerząc skrajny populizm i dezinformację manipulują społeczeństwem, mocno je dzielą, czym osłabiają kraje i całą wspólnotę europejską, a o to chodzi Putinowi i Rosji. Europa jest pod licznymi wpływami Rosji.

 

Jaka jest dziś pozycja Polski w Europie?

 

Polska naprawdę stała się w Europie i na świecie wyjątkowym przykładem, na który wszyscy patrzą z podziwem, jak można zawrócić z drogi prowadzącej do autorytaryzmu i odzyskać standardy demokratyczne. Gdybyśmy nie wygrali wyborów 15 października, dziś pozycja Polski w Europie byłaby marginalna, a nie możemy sobie na to pozwolić. I nie może sobie na to pozwolić Europa, bo Polska staje się naprawdę znaczącym graczem i może stać się jednym z liderów krajów Wspólnoty.

 

Musimy potraktować wybory do PE bardzo, bardzo poważnie, bo decyzje, jakie tam zapadają mają bezpośredni wpływ na nasze życie. Oprócz bezpieczeństwa, o którym mówiłam, to też Zielony Ład i przyszłość naszego klimatu, warunków, w jakich będziemy żyć, to pakt migracyjny, kwestie gospodarki żywnościowej, czy rolnictwa. Ale to też wybory niezwykle ważne dla samorządów, które przecież gospodarują unijnymi dotacjami i wdrażają unijne dyrektywy.

 

Jeśli nie spojrzymy dziś na Europę, jak na jedność, w której tkwi siła i jako jedyna może zatrzymać zbliżającą się do nas wojnę, to możemy bardzo wiele przegrać. Dlatego jeszcze raz musimy się zmobilizować jako naród i wybrać w wyborach 9 czerwca siłę, która będzie w stanie znów zmienić bieg historii.

5 odpowiedzi na “Anna Wojciechowska: O roli Unii Europejskiej i wyzwaniach przed Polską”

 1. Krzychu pisze:

  Nigdy więcej Tuska i całej jego bandy

 2. Dobry Duch Miasta pisze:

  Krzychu-zgłaszam to do PKW za łamanie ciszy wyborczej. Może odpowiednia kara finansowa nauczy co niektórych o szacunku dla prawa.

 3. Wyborcy pisze:

  Ostrzeżenie.Ostrzegamy wszystkich tych którzy chcieliby korzystać z pomocy wyborczej niejakiego Delmy.Uciekajcie od niego jak najdalej.On tylko może zaszkodzić ,przykład Frankowski.

 4. Edi pisze:

  Platformo Ełcka.Gratulacje.

 5. Ewa pisze:

  Krzychu to Bujacz kaczych jaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

32 + = 35

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycielek
Cztery nauczycielki otrzymały z rąk Starosty Ełckiego akty nadania...
Powiat Ełcki Nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej pozyskał nowy samochód...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy w starostwie
Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015