Apel radnego Wesołowskiego „Zatoczki dla pieszych”

 

Zwracam się z  apelem do Urzędu Miasta Ełku o podjęcie działań mających na celu tymczasowe zlikwidowanie zatoczek autobusowych  na przystankach w Ełku,  z użyciem żółtej taśmy termoprzylepnej. Swój apel opieram na potrzebie budowania bezpiecznego dystansu społecznego w obrębie przystanków. Zatoczki autobusowe w wielu przypadkach radykalnie zmniejszają szerokość chodnika, pozostawiając pieszym tylko „wąskie gardło” do przejścia. W sytuacji zagrożenia chorobą Covid-19 oczekujący pasażerowie  zgromadzeni na przystanku mogą mieć kłopot z utrzymaniem dystansu społecznego  i swoim położeniem mogą blokować innym pieszym możliwość swobodnego, bezpiecznego przejścia przez chodnik w miejscu zwężenia spowodowanego zatoczką autobusową.

 

Rekomenduję rozwiązanie aby przestrzeń zatoczki była zablokowana dla ruchu autobusowego i zatrzymanie autobusu dokonywało się na pasie ruchu samochodowego – blokując go na czas  „zabierania pasażerów”. Apeluję aby powierzchnia zatoczki stosownie oznaczona żółtą  taśmą termoprzylepną – tymczasowo na czas pandemii stała się przestrzenią dla pieszych.   W mojej ocenie nowoczesne samorządy odchodzą od projektowania zatoczek autobusowych – w Ełku są też miejsca bez zatoczek (ul. Piłsudskiego, ul. Wojska Polskiego) – to dobry trend.

 

Aby otworzyć gospodarkę Ełku musimy na nowo zaprojektować i tymczasowo wyznaczyć nową przestrzeń wspólną w Ełku.  Samorząd musi sprawić swoimi świadomymi działaniami, że My mieszkańcy poczujemy się bezpiecznie na szerokich chodnikach- wyznaczonych taśmą termoprzylepną – i zaczniemy z większą odwagą dokonywać zakupów w sklepach, kinach. Tak w mojej ocenie powinna wyglądać  aktywna polityka samorządów w walce o wyznaczenie bezpiecznych przestrzeni wspólnych. Budowanie nowych zachowań społecznych, formowanie nowych decyzji zakupowych w czasie walki z pandemią  jest rolą samorządu. Żółta  taśma termoprzylepna jest atrybutem nowoczesnego miasta, Chcę żółtej taśmy termoprzylepnej w Ełku.  W mojej ocenie nowoczesne  miasta powinny być projektowane na potrzeby pieszych, nie samochodów.

7 odpowiedzi na “Apel radnego Wesołowskiego „Zatoczki dla pieszych””

 1. Edi pisze:

  A jak ludzie wejdą do autobusu? Starsi nie podniosą tak wysoko nogi.

 2. Joel Lindholm pisze:

  tak, żółta taśma do zalepienia buzi niektórym radnym 🙂

 3. Anonim pisze:

  Białystok miał Kononowicza my mamy tego pa*a*a radny Wesołowski to powinien skupić się na skręcaniu kabelków w ZEMie nie na glupotach.

 4. Zoja pisze:

  Zamiast likwidować zatoczki.Proszę zająć się tym że nie ma miejsc parkingowych przy szkołach,blokach a nawet urzędach.
  Nowoczesne samorządy powinni zająć się tym że nie ma gdzie parkować samochody stawiane są gdzie popadnie.W dużych miastach np.Białymstoku są budowane parkingi a u nas co.Trzeba dostosować się do tego że rośnie liczba samochodów.Parking na 10 samochodów wystarczył w latach 80 A nie teraz.

 5. z Ełku pisze:

  A poza tym wszyscy zdrowi w domu Pana radnego?

 6. ja :) pisze:

  a gdzie on widział jego zdaniem takie „nowoczesne samorządy” robiące tak debilne pomysły na drogach o dużym ruchu?

 7. Doktor pisze:

  To już nawet nie ręce opadają. MikRobi idź się zbadaj do Dr Obary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 44 = 52

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 4

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (4/6)
Czwartą inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015