AUTOBUSY HYBRYDOWE VOLVO NA ULICACH EŁKU

Dziś (18 września) w ełckim ratuszu podpisano umowę z przedstawicielami firmy Volvo Bus Corporation na dostarczenie 6 nowych, niskopodłogowych autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych o napędzie hybrydowym.

Cicho, wygodnie i ekologicznie – tak już od następnego roku zaczną podróżować ełczanie korzystający z komunikacji miejskiej. Autobusy hybrydowe powstaną na specjalne zamówienie w fabrykach Volvo i będą pierwszymi tego typu, które pojawią się na Warmii i Mazurach.

 

 

Postępowanie przetargowe na zakup 6 nowych klimatyzowanych autobusów o napędzie hybrydowym w celu rozwoju miejskiego transportu  publicznego zostało rozstrzygnięte na początku września. Autobusy Volvo 7900 Hybrid będą klimatyzowane, wyposażone w monitor LCD oraz system głosowej informacji pasażerskiej. Pierwsze trzy fabrycznie nowe autobusy MZK z hybrydowymi silnikami pojawią się w Ełku jesienią przyszłego roku, a kolejne trzy w 2020 roku.

 

 

Napęd hybrydowy oznacza, że autobus będzie posiadał dwa silniki: elektryczny i spalinowy. Zaletą tego typu rozwiązania jest ekologia – pojazdy będą spełniały normy emisji spalin, oszczędność zużycia paliwa – co wpłynie na poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin, a także niska emisja hałasu.

Pojazdy są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

 

 

– Bardzo się cieszymy, że udało nam się zająć pierwsze miejsce w tym postępowaniu, które zostało ogłoszone przez Miasto Ełk. Serdecznie gratuluję miastu!

Autobusy hybrydowe cieszą się bardzo dobrą opinią zarówno mieszkańców jak i operatorów w Polsce i w Europie.

Tutaj najlepsze przykłady to referencje chociażby z Polski – z Sosnowca. Liczę na to, że również mieszkańcy Ełku będą mogli w bardzo pozytywny sposób wypowiadać się o przyjaznych, ekologicznych autobusach, którymi będą podróżować po ulicach Ełku.

Operator będzie miał uprawnienia do dokonywania napraw we własnym zakresie. Przeszkolimy pracowników i obsługę techniczną, ponieważ chociażby przy jeździe wymagana jest trochę inna technika jazdy, im częściej hamujemy tym więcej odzyskujemy energii. Jesteśmy gotowi do działania, mamy plan szkoleń kierowców – mówiła Małgorzata Durda z Volvo Polska.

– Te autobusy są niskoemisyjne, czyli nie emitują szkodliwych substancji w momencie zatrzymywania się i włączania do ruchu, gdyż działa wtedy silnik elektryczny.Takie autobusy hybrydowe jeżdżą już w Warszawie, Sosnowcu, Świerklańcu, Inowrocławiu, Jeleniej Górze, teraz dostarczamy je do Białegostoku, Krakowa, Krosna i właśnie do Ełku – dodaje.

 

 

– Wchodząc w tę „elektromobilność”, jeszcze w tym tygodniu otwieramy pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych w naszym mieście. Zależy nam, żeby te kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju, czyli ekologii dominowały w rozwoju miasta, stąd te wszystkie inwestycje związane z niskoemisyjnością (…) tym samym zachęcanie mieszkańców do korzystania z komfortowego transportu miejskiego – mówił podczas konferencji Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

 

 

 

 

 

Pierwsze autobusy hybrydowe trafią do Ełku pod koniec 2019 roku.

Łączny koszt miejskiej inwestycji to ok. 11,4 mln zł. Miasto Ełk na zakup autobusów hybrydowych pozyskało ok. 7,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko Mazurskiego na lata 2014-2020

 

 

 

2 odpowiedzi na “AUTOBUSY HYBRYDOWE VOLVO NA ULICACH EŁKU”

  1. Ja pisze:

    Brawo Tomasz !

  2. Emerytowany kierowca MZK pisze:

    Starocie do lamusa , tak popieram nowości i dbanie o ekologie .

Powiat Ełcki Z karpiem za pan brat
Julia Ślużyńska i Marek Romanowski z Zespołu Szkół nr 6 w Ełku...
Powiat Ełcki ,,Moja działalność gospodarcza”
Nabór formularzy rekrutacyjnych, w ramach projektu „Moja...
Powiat Ełcki Nowa jakość kształcenia zawodowego
Zakończyła się przebudowa hali warsztatowej Centrum Kształcenia...
Powiat Ełcki Tu jest jak w bajce – powiat ełcki okiem blogerów
Starostwo Powiatowe w Ełku zaprosiło znanych blogerów – Kasię i...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015