Będą pieniądze na rozwój Ełku w oparciu o „zieloną gospodarkę”?

Ełk jest jednym z miast, które mają szansę na dofinansowanie działań planowanych do realizacji w ramach projektu „Zrównoważony rozwój Ełku – środowisko, gospodarka, mieszkańcy”. Do konkursu zgłosiło się 212 miast. Dotację „Rozwój lokalny” otrzyma 15 z nich. Ełk zakwalifikował się do II etapu.

 

Miasto Ełk zostało zakwalifikowane do II etapu  Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021. Program skierowany jest do miast małych i średnich, wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

W I etapie należało złożyć zarys projektu, pokazujący w zwięzłej formie ogólną koncepcję rozwoju miasta. Z 212 wnioskodawców do kolejnego etapu zostało zakwalifikowanych 54, w tym Gmina Miasto Ełk z projektem pn. „Zrównoważony rozwój Ełku – środowisko, gospodarka, mieszkańcy”. W II etapie konkursu należy przygotować kompletną propozycję projektu ze wskazaniem konkretnych działań i budżetu oraz opracowaniem planu rozwoju lokalnego i planu rozwoju instytucjonalnego. Z grupy 54 miast wsparcie finansowe otrzyma jedynie około 15.

 

Wstępna koncepcja zakłada rozwój Ełku w oparciu o tzw. zieloną gospodarkę. Inwestowanie w środowisko ma stanowić siłę napędową miasta, podnosząc przy tym jakość życia mieszkańców oraz chroniąc systemy naturalne. Istotną częścią projektu ma być szersze wykorzystanie elementów poprawiających ekosystem miejski m.in. w zakresie jakości wód Jeziora Ełckiego, małej retencji, zieleni miejskiej czy transportu publicznego. Ważna część projektu to opracowanie modelu, dzięki któremu zasoby Ełku będą mogły być wykorzystane w kierunku rozwoju lokalnej gospodarki opartej o innowacyjność i ekotechnologie. Szczegółowe działania projektowe zostaną wypracowane w 2020 r. przy wsparciu ekspertów Związku Miast Polskich oraz partnerów, z którymi miasto Ełk będzie chciało nawiązać współpracę w celu przygotowania i realizacji projektu.

 

Każdy projekt będzie mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości od 3 do 10 mln euro. Poziom dofinansowania wyniesie do 100% kosztów.

 

Źródło: UM Ełku

3 odpowiedzi na “Będą pieniądze na rozwój Ełku w oparciu o „zieloną gospodarkę”?”

 1. Ksisgowy pisze:

  Najpierw trzeba tego pana z urzędu rozliczyć za te 13 lat zmarnowanych w których sadzono braki za unijne pieniądze. I nigdy więcej nie powierzać mu jakichkolwiek stanowisk. To on zadluzyl miasto na dziesiątki lat. Tak pobierał kredyty by to następca martwił się jak je spłacić.

 2. Ewa pisze:

  Brawo Ełk. To jest dobry kierunek.

 3. norma pisze:

  szanowny Panie księgowy kiepski z z Pana buchalter a wiedza o finansowaniu z UE żadna
  nie powierzył bym Panu finansów budki z lodami

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (1/6)
Ponad 13 milionów złotych kosztowało 6 głównych inwestycji...
Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015