Co zrobili przez 2 lata swojej kadencji, jak oceniają swoją pracę? – Robert Wesołowski

Mijają dwa lata od dnia, w którym zadecydowaliśmy o tym, kto zasiądzie w Radzie Miasta Ełku. Z tej okazji poprosiliśmy naszych rajców o krótkie podsumowanie swojej pracy w samorządzie, a przy okazji zapytaliśmy ich o aktualne problemy, jakimi żyją ełczanie – gospodarka odpadami i związane z nią opłaty.

 

W jakim zakresie udało się zrealizować hasło wyborcze i program?

Nie złożyłem żadnej obietnicy wyborczej. To nie jest mój styl. Mówiłem tylko, że będę próbował przenosić do Ełku rozwiązania powstające w Warszawie. Uważam, że bardzo dobrze mi idzie zmienianie mentalności innych radnych w Ełku na wzór III dekazy XXI wieku. Chcę zmieniać  schematy obowiązujące w Ełku od ‘89 roku. Chcę zamienić odtwórczy charakter zarządzania miastem na innowacyjne metody wzorowane na nowoczesnych modelach skandynawskich samorządów.

 

Czy skorzystał Pani/Pan z możliwości złożenia pisemnego wniosku do budżetu miasta?

 • Złożyłem pisemny wniosek o przeprowadzeniu inicjatywy „Drzewa na jeziorze” bliźniaczą inicjatywę do przeprowadzonej w Rotterdamie. Uważam, że tego typy ekologiczna inicjatywa pozwoliłaby rywalizować turystycznie z Giżyckiem.
 • wniosek o zacienione wiaty odpoczynkowe dla pieszych przy ul. Wojska Polskiego – zaprojektowane w myśl zasady projektowej „w zasięgu wzroku„ – aby umożliwić w ten sposób  budowanie więzi społecznych.
 • wniosek o stworzenie narzędzia cyfrowego – wnioskomat
 • wniosek o stworzenie narzędzia cyfrowego – zgłoszeniomat
 • wniosek o nawiązanie współpracy partnerskiej z duńskim miastem Aarhus – światowego lidera rozwiązań Smart City
 • wniosek o stworzenie i zainstalowanie czujników jakości powietrza – z odczytem w czasie rzeczywistym i podawania wyników na stronie Urzędu Miasta.
 • wniosek o „niebieską infrastrukturę”, retencję wody deszczowej w Ełku – Zielone Dachy. Podając przykład miasta Berlin.
 • wniosek o rozumienie Ełku z perspektywy satelity i algorytmów skaningu lotniczego zawartych w polskiej bazie kartograficznej i geodezyjnej – Czerwone Dachy
 • wniosek o zainicjowanie developerów do budowy wieżowców widocznych z perspektywy samochodowej obwodnicy Ełku
 • wniosek o dyskusję nad sensownością dalszego używania sloganu „Ełk. Tu wracam”
 • wniosek o szukanie sponsorów do finansowania ochrony Jeziora Ełckiego
 • wniosek o wprowadzenie w Ełku skandynawskiej „Wizji Zero” – zero śmierci na drodze.
 • wniosek o nazwie „Ełk bez aut” zmierzający do redefiniowania roli transportu publicznego w Ełku, działań zmierzając ograniczenie roli samochodów, zaprojektowanie ścieżek rowerowych z punktu A do puntu B.
 • wniosek o stworzenie cyfrowej mapy zapachów zbierającej dane także w nocy.
 • wniosek o powołanie rzecznika do spraw rowerów i nawiązanie współpracy z Jaworznem – miastem uznanym z najlepiej prowadzące walkę z samochodami w Polsce. Zdobywcę europejskiej nagrody w zakresie zrównoważonego transportu
 • wniosek o otwarcie w czasie rzeczywistym strumienia cyfrowej bazy danych Big Data, Open Data produkowanych przez . Czyli strumienia danych inicjujących powstawanie nowoczesnej sieci rozwiązań SmartCity.
 • wniosek o zaprojektowanie koszy na śmieci dedykowanych rowerzystom, nachylonych pod kątem 45 stopni.
 • wniosek o podjęcie współpracy partnerskiej z dowolnym z miasta Białorusi.
 • wniosek o prace nad rozszerzeniem granic miasta

 

Czy pojawiły się projekty uchwał wnoszonych przez Panią/Pana? Czego dotyczyły?

Złożyłem tylko wnioski do rady miasta Ełku.

 

Co udało się Pani/Panu zrealizować na rzecz wyborców ze swojego okręgu?

Chcę być nowoczesnym radnych i nie wprowadzać sztucznego  podziału Ełku na okręgi wyborcze. Nowocześni radni powinni widzieć Ełk z perspektywy „satelity”, a nie z poziomu „osiedla”.  Nowocześni radni powinni ustalać strategiczne drogi nowoczesnego rozwoju Ełku i kontrolować działania Prezydenta – to jest obowiązek i kierunek nakreślony przez ustawę.  W mojej ocenie radni „osiedlowi konserwatorzy” redukują rolę nowoczesnych radnych.

 

Pani/Pana zdaniem: Jakie rozwiązanie w kwestii stawek opłat za śmieci byłoby najlepsze?

Uważam, że sprawa śmieci, to wyłączna domena ekspertów władzy wykonawczej (pracowników merytorycznych). To Urząd Miasta powinien przedstawić ekspercką uchwałę i przedstawić ją pod osąd radych.

 

Podsumowując swoją pracę w Radzie Miasta Ełku – Jak w skali 1 – 10 ocenia Pani/Pan swoją rolę w samorządzie i wkład w działania na rzecz ełczan?

Moja ocena to 10. dlaczego? Moją główną misją jest zmiana stereotypów dotyczących modelu pracy radnych. Nowocześni radni muszą angażować konkretną wiedzę do spraw Ełku – jestem orędownikiem metody projektowej design thinking  – pozwalającej wczytywać się w pogłębione potrzeby Nas – mieszkańców Ełku.  Tylko wiedza radnych ich konkretne, indywidualne zasoby wiedzy,  mogą  przenieść Ełk z odtwórczej mentalności dominującej w Polsce od ‘89 roku – do  nowoczesnych, innowacyjnych, naukowych narzędzi III dekady  XXI wieku.

7 odpowiedzi na “Co zrobili przez 2 lata swojej kadencji, jak oceniają swoją pracę? – Robert Wesołowski”

 1. Elczanka pisze:

  O czy on mówi. Jest pośmiewiskiem całego miasta. Dachy chce malować.

 2. eŁCZANIN pisze:

  dramat nie radny

 3. Mieszkaniec. pisze:

  To poziom pisu. Szkoda słów.

 4. Ełczanka pisze:

  Ten człowiek jest pośmiewiskiem w Ełku. Dużo mówi , mało robi. Na jego miejsce jest sporo młodych ludzi a on nie potrzebnie blokuje im miejsce .

 5. Oj tak byczq +1 pisze:

  Niech wypierdala razem z Kaczyńskim na czele

 6. Czytelnik. pisze:

  To taka lokalna kopia swojego politycznego wodza. Aspołeczny element z brakiem możliwości adaptacji w dzisiejszej rzeczywistości. Człowiek od wielu lat poszukujący swego ego, próbujący pouczać potokiem słownego bełkotu. Gość twierdzi że wyprzedza trendy….Raczej nie nadąża….

 7. Osiedle bocianie G. pisze:

  Uważam że kandydatów na radnych powinni badać psychiatrzy.

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015