Dom Monar – Markot kończy realizację projektów

Rok 2015 w Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot w Ełku i jego mieszkańców upłynął pracowicie. bok codziennych obowiązków placówka zrealizowała m.in. trzy duże projekty. Efekty to m.in. podniesienie samooceny i wartości mieszkańców domu oraz poprawa standardów pobytu w placówce. Celem wszystkich działań było wsparcie osób bezdomnych w ich powrocie do społeczeństwa.

 

Jednym z projektów realizowanych w tym roku przez ełcki dom Monar – Markot był „Powrót osób bezdomnych do społeczeństwa – edycja 2015”.

 

– To działania, które wypływają od mieszkańców ośrodka – mówi Michał Łebski, animator i psycholog. – Działania polegają na pomaganiu innym ludziom. Ma to na celu podniesienie wartości mieszkańców domu. Wszystkim bowiem wiadomo, że w parze niesienie pomocy drugiej osobie wiąże się z przyjemnymi odczuciami, a to wpływa na podniesienie poczucia wartości.

 

Działaniami realizowanymi w ramach projektu „Powrót osób bezdomnych do społeczeństwa – edycja 2015” są m.in.: sprzątanie grobów wspólnie z podopiecznymi ośrodka „Pod Kasztanami” i Mikołajki przygotowane dla najmłodszych mieszkańców ul. Orzeszkowej w Ełku, współpracujących z fundacją Human Lex Instytut oraz dla dzieci ze świetlicy OTU.

 

– Mieszkańcy domu Monar – Markot obdarowali prezentami w sumie ponad 40 dzieci – mówi Michał Łebski. – Był św. Mikołaj, były zagadki i piosenki. Warto podkreślić, że realizowane przez nas projekty bardzo mocno opierają się na współpracy z instytucjami działającymi w naszym mieście i poza nim.

 

Zdaniem Michała Łebskiego warto skupiać się na działaniach dających mieszkańcom domu Monar-Markot możliwość wyjścia poza ośrodek, dlatego w przyszłym roku planowana jest kontynuacja projektu.

 

– Oni potrzebują jak najczęstszych dowodów na to, że bycie osobą bezdomną nie oznacza końca, że to tylko etap przejściowy – uważa Michał Łebski. – Pokazujemy mieszkańcom domu, że wszystko może się zmienić, gdy zaufają pracodawcy i dostosują się do pewnych norm. Dla pracodawcy nie jest ważne, czy ktoś jest ubogim człowiekiem i ma dach nad głową. Dla pracodawcy liczy się rzetelność potencjalnego pracownika, czy nie pije on alkoholu i czy wychodzi z własną inicjatywą. Naszym zadaniem jest pokazanie tej rzeczywistości i obalenie powszechnie krążącej opinii, że osoba bezdomna nie ma szans na znalezienie zatrudnienia.

 

Kolejnym po obalanie stereotypów i podnoszeniu samooceny celem projektu wsparcie uczestników w walce z uzależnieniem.

 

– Mamy panią Justynę, która jest terapeutą uzależnień w ośrodku Monar Gaudynek i staramy się wprowadzać innowacyjne zasady funkcjonowania tych osób – mówi Michał Łebski. – Wpajamy im, że nie chodzi tu tylko o spanie i jedzenie, ale też podejmowanie terapii.

 

Realizacja projektu „Powrót osób bezdomnych do społeczeństwa – edycja 2015” kosztowała ok. 63 tys. zł. Działania dofinansowane zostały kwotą ok. 49 tys. zł ze środków pochodzących z budżetu wojewody warmińsko-mazurskiego.

 

– Dodatkową korzyścią płynącą z realizacji tego projektu, była wymiana oświetlenia na LED, co przyniesie placówce oszczędności – mówi Nikodem Kemicer, kierownik Domu dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar – Markot w Ełku. – Standard pobytu w naszym domu mogliśmy podnieść również dzięki dwóm innym projektom. Jeden z nich realizowaliśmy w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Był to „Program wspierający powrót osób bezdomnych do społeczności”, który pozwolił nam m.in. na docieplenie budynku, modernizację instalacji grzewczej oraz wyposażenie kuchni i stołówki. Wartość tego projektu wyniosła ponad 101 tys. zł, z czego 80 tys. zł pokryło dofinansowanie.

 

Kolejny projekt wspierający działalność domu Monar – Markot w roku 2015 to „Wychodzenie z bezdomności z Monar Ełk” współfinansowany kwotą 60 tys. zł z budżetu miasta.
– Ta dotacja przeznaczona jest na bieżące funkcjonowanie placówki – mówi Nikodem Kemicer. – Są to m.in. opłaty administracyjne, księgowe, gaz, energia i wyżywienie. Dzięki temu, że mamy zapewnione środki na pokrycie podstawowych potrzeb, pieniądze pozyskane z innych źródeł możemy przeznaczyć na działania kierowane do mieszkańców domui modernizację placówki.

 

mm
Fot.: Dom Monar-Markot w Ełku

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet miasta Ełku?: antoni

  Wybudujmy kładkę, ograniczmy jezioro, i dziwmy s ...

 • Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet miasta Ełku?: Kibic

  Jeśli chodzi o hale tenisową, to zasługa Pana p ...

 • Przeżyli razem 50 lat i więcej: oj, "redaktorki, redaktorki" ...

  Przeczytajcie swoje pierwsze zdanie ... ...

 • Poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców Siedlisk: Janusz

  Dobry prezent za duże pieniądze ,ale szkoda ze t ...

 • Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet miasta Ełku?: D. W

  Wiemy ze Pani Anna juz podjęła temat osiedla pod ...

 • Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015