Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? To może być oszustwo!

Kolejna osoba z powiatu ełckiego dostała SMS-a z prośbą o dopłatę za przesyłkę w kwocie 0,48 groszy. Gdy mężczyzna kliknął w podany w wiadomości link, stracił tysiąc złotych.

 

Od pewnego czasu oszuści stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy na tzw. przesyłkę lub paczkę. Podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – około 1 złoty. W wiadomości podany jest także link.

 

– Niestety ofiarą takiego oszustwa stał się mieszkaniec Ełku, który otrzymał SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki w kwocie 0,48 groszy – informuje st. sierż. Agata Kulikowska de Nałęcz, Oficer Prasowy, Komendanta Powiatowego Policji w Ełku. – Mężczyzna akurat czekał na paczkę, więc nie podejrzewał oszustwa. Kliknął w link dołączony do wiadomości SMS, wybrał zakładkę swojego banku i zalogował się do niego i zatwierdził przelew. Jak się okazało z jego konta nie zniknęła kwota 0,48 groszy, tylko tysiąc złotych.

 

Jak się chronić przed taką utratą pieniędzy?
Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też szczegółowo wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów – bardzo często pełne są literówek czy błędów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą dużych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

79 + = 85

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

73 − = 71

Powiat Ełcki Przedłużenie terminu składania wniosków
W związku z pandemią koronawirusa Starostwo Powiatowe w Ełku...
Powiat Ełcki Internetowe spotkania Działaj Lokalnie
Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA zaprasza na internetowe...
Powiat Ełcki Sprzęt komputerowy powędrował do szkół
Nowoczesne laptopy wraz z oprogramowaniem i mobilnym Internetem...
Powiat Ełcki Nowoczesne laptopy trafią do szkół
Powiat ełcki pozyskał grant na zakup czterdziestu nowoczesnych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015