Ełcka biblioteka będzie kolorowym pomnikiem współczesności

Siedziba ełckiej książnicy całkowicie zmieni swój wizerunek. Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zyska nową fasadę, a jej wnętrze zostanie zmodernizowane.

 

– Biblioteka ma być kolorowa i przyciągająca, bardzo nowoczesna, bo żyjemy w czasach bardzo nowoczesnych – mówi Iwona Adeszko, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. – Koncepcja zakłada obudowanie elewacji kolorowymi, szklanymi panelami, przeplatanymi ze sobą. Jakby ktoś nie skojarzył, to podpowiem, że jest to wzorowane na regale z książkami. Chciałabym, abyśmy zostawili dla przyszłych pokoleń ślad, który pokaże, jakie było nasze myślenie o książkach, literaturze, kulturze i by było to odzwierciedlone w takim pomniku współczesności.

 

Wnętrze ełckiej biblioteki wypełni beton połączony z drewnem. Na podłogach znajdą się specjalne wykładziny i parkiet, a z sali konferencyjnej znikną kolumny.

 

– Nikt już nie wyjdzie od niezadowolony, że czegoś nie obejrzał, bo widok na np. autora na scenie zasłaniały mu kolumny – mówi dyrektor MBP. – Ten problem zostanie rozwiązany. Zyskamy też piękny taras, który da nam możliwość organizowania spotkań na świeżym powietrzu. Bazujemy na tym, co jest. Mamy 1430 metrów kwadratowych powierzchni, trzy kondygnacje i piwnicę, która ma się stać profesjonalnym magazynem. To rozwiąże nam problem książek leżących często na ladach i krzesłach.

 

Realizacja planów związanych z modernizacją biblioteki kosztować będzie ponad 3 mln zł.

 

– Pieniądze na realizację koncepcji planujemy pozyskać ze środków unijnych – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Wniosek na konkurs planujemy złożyć wiosną przyszłego roku. Jeśli nam się uda, to prace ruszą również w przyszłym roku. Na razie mamy koncepcję, w oparciu o którą powstanie projekt. Zależy nam na tym, by biblioteka i jej nowe funkcje zaczęły służyć mieszkańcom jak najszybciej.

 

Koncepcja modernizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku wyłoniona została w ramach konkursu. Zwycięska praca wyróżniała się przede wszystkim atrakcyjnością rozwiązań architektoniczno – przestrzennych wewnątrz budynku. Proponowane rozwiązania poprawią z jednej strony komfort użytkowników biblioteki, z drugiej natomiast przyczynią się do podniesienia poziomu funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Zwycięską koncepcję przygotował Marcin Furtak Pracownia Projektowa F-11.

 

– Symbolika książki na półce nasuwa się automatycznie, gdy myślimy o bibliotece – mówi Marcin Furtak. – Książek wielokolorowych, wielowymiarowych i swobodnie porozrzucanych. Kolorystyka utrzymana jest w konwencji niebo – ziemia. Góra to błękit i jasne kolory, a im bliżej ziemi, tym bardziej uwypuklone zostały odcienie czerwieni. Symbolika występująca również w literaturze i nowoczesny design przeplatają się ze sobą tworząc miejską rzeźbę.

 

em

2 odpowiedzi na “Ełcka biblioteka będzie kolorowym pomnikiem współczesności”

 1. knieb7 pisze:

  A gdzie będzie się mieściła?

  • hmm.... pisze:

   „Siedziba ełckiej książnicy całkowicie zmieni swój wizerunek. Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zyska nową fasadę, a jej wnętrze zostanie zmodernizowane.”
   Tam, gdzie do tej pory, jak mniemam xD

Powiat Ełcki Najlepsi uczniowie nagrodzeni
Uroczyste wręczenie stypendiów im. Jana Pawła II odbyło się we...
Powiat Ełcki W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu
Przekazanie odblasków na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Ełku...
Powiat Ełcki Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się dziś, w...
Powiat Ełcki Nowa siedziba MOS-u
Podopieczni Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku mogą...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015