Szpital Pro-Medica w Ełku dołączył do europejskiego projektu Interreg DAPHNE, który ma na celu dekarbonizację sektora opieki zdrowotnej. Placówka wdroży nowoczesne rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i redukcji odpadów medycznych.
Szpital Pro-Medica w Ełku Sp. z o.o. został objęty projektem Interreg DAPHNE, który ma na celu dekarbonizację sektora opieki zdrowotnej w regionach Unii Europejskiej. Projekt skupia się na identyfikacji i wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań w systemach opieki zdrowotnej, w tym: poprawie efektywności energetycznej budynków szpitalnych, wprowadzaniu odnawialnych źródeł energii, optymalizacji systemów transportu medycznego oraz ograniczaniu odpadów medycznych.
W projekcie bierze udział 10 organizacji z 7 krajów UE: Włochy, Rumunia, Belgia, Grecja, Irlandia, Polska i Szwecja oraz instytucje publiczne z 2 krajów kandydujących do UE: Serbii i Ukrainy. Międzynarodowa współpraca pozwala na dzielenie się najlepszymi praktykami i wypracowanie wspólnych rozwiązań prowadzących do neutralności węglowej w sektorze zdrowia. Kluczowym celem projektu jest wspieranie placówek zdrowia w redukcji ich śladu węglowego, a także promowanie świadomości ekologicznej wśród pracowników sektora zdrowia.
Projekt, koordynowany przez Tuscany Energy Consortium (CET) z Włoch, potrwa cztery lata – od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2028 r. Jego realizacja stanowi ważny krok w stronę zbudowania bardziej zrównoważonej przyszłości dla całej Europy. Dla ełckiego szpitala Pro-Medica projekt daje możliwość wdrożenia nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną.