Ełczanie upamiętnili powstanie w getcie warszawskim

Papierowe żonkile pojawiły się dzisiaj w Ełku. Stało się to za sprawą przypadającej na 19 kwietnia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żółty żonkil jest symbolem wydarzeń z 1943 roku. Po 74 latach od powstania ełczanom wręczali je uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej w Zespole Szkół nr 1 w Ełku.

 

– W Polsce akcja odbywa się już po raz kolejny, w Ełku po raz pierwszy – mówi Hubert Górski, nauczyciel przedmiotów turystycznych w Zespole Szkół nr 1 w Ełku. – Akcję organizuje Muzeum Żydów Polskich POLIN, a włączają się w nią największe miasta w Polsce. Wspólnie z młodzieżą podjęliśmy decyzję, by wziął w niej udział również Ełk. Wręczamy ełczanom żółte żonkile, które symbolizują wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.

 

Powstanie w warszawskim getcie trwało od 19 kwietnia do połowy maja 1943 roku. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

 

em

Galeria

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Przedłużenie terminu składania wniosków
W związku z pandemią koronawirusa Starostwo Powiatowe w Ełku...
Powiat Ełcki Internetowe spotkania Działaj Lokalnie
Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA zaprasza na internetowe...
Powiat Ełcki Sprzęt komputerowy powędrował do szkół
Nowoczesne laptopy wraz z oprogramowaniem i mobilnym Internetem...
Powiat Ełcki Nowoczesne laptopy trafią do szkół
Powiat ełcki pozyskał grant na zakup czterdziestu nowoczesnych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015