Ełczanin oszukany metodą „na BLIK-a”

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy pieniądze wyłudzają wykorzystując co raz to nowsze metody. Tym razem była to kradzież „na BLIK-a”, a ofiarą oszustwa padł 22-letni ełczanin.

 

Zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą „na BLIK-a” do Komendy Powiatowej Policji w Ełku wpłynęło w miniony weekend. Oszust pokonał zabezpieczenia i uzyskał dostęp do jednego ze znanych komunikatorów społecznościowych, a następnie za jego pośrednictwem wysyłał mieszkańcowi Ełku wiadomość, w której podawał się za znajomego. W wiadomości poprosił o wygenerowanie i podanie mu kodu BLIK, a tłumaczył to pilną potrzebą zrealizowania przelewu w celu uiszczenia opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie. W ten sposób oszustowi wykorzystującemu chęć niesienia pomocy udało się wyłudzić 1000 złotych.

 

– Oszustwo „na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy – informują policjanci.- Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść. W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która go otrzyma może wypłacić pieniądze bez użycia karty.

 

Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze, skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie i sprawdźmy czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci.

 

Źródło: KWP Olsztyn

2 odpowiedzi na “Ełczanin oszukany metodą „na BLIK-a””

  1. Obatel ełcki pisze:

    Inteligencja INTERNETOWA!

  2. ks pisze:

    Nie Ełczanin tylko idiota. Idioci są wszędzie i nie ma znaczenia gdzie mieszkają. Statystycznie rzecz biorąc jest ich całkiem sporo w społeczeństwie, byli, są, i będą zawsze. To „oszustwo” jest tak głębokie jak metoda na wnuczka, tylko że był młody człowiek a nie staruszek z demencją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

79 + = 84

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =

Powiat Ełcki Nasze szkoły coraz atrakcyjniejsze
Wczoraj odbyło się oficjalne oddanie do użytku nowych pracowni w...
Powiat Ełcki Konkurs Krasomówczy
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w XLIV Wojewódzkim...
Powiat Ełcki Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Dzisiaj, w Zespole Szkół nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w...
Powiat Ełcki Otwarto kolejne miejsce spotkań w Prostkach
W ubiegłym tygodniu odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanego...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015