Ełk: Jambo rozpoczął nowy etap w swojej służbie policyjnej

Jambo jest specjalistą od tropienia i patrolowania. Ze swoim przewodnikiem sierż.sztab. Mariuszem Sulewskim właśnie rozpoczęli wspólną służbę w ełckiej komendzie. Jambo pełnił już służbę w Policji, ale jego opiekun przeszedł na emeryturę. Jednak Jambo o emeryturze jeszcze nie myśli. Jest zdrowym, aktywnym i inteligentnym psem – gotowym do pracy ze swoim nowym przewodnikiem.

Jambo ze swoim przewodnikiem sierż.sztab. Mariuszem Sulewskim od kilku dni razem pełnią służbę. Jambo jest owczarkiem belgijskim malinois. Ze swoim przewodnikiem spędzili pięć miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod okiem fachowców, gdzie Jambo przygotowywany był do służbowych działań patrolowo-tropiących. A przede wszystkim razem ze swoim przewodnikiem uczyli się dobrej współpracy i zdobywali wzajemne zaufanie. Jambo jest psem z charakterem i jak przyznaje sierż.sztab. Mariusz Sulewski:
„Początki nie były łatwe. Musieliśmy się poznać i nauczyć ze sobą współpracować. Szkolenie wymagało dużo cierpliwości i czujności, na szczęście Jambo uczy się szybko. Spędziliśmy ze sobą mnóstwo godzin na szkoleniu i pielęgnacji. Dziś wiem, że mam w nim wiernego przyjaciela. Razem na pewno skutecznie sprostamy nawet skomplikowanym i trudnym zadaniom”.

        Kim jest Jambo?

Jambo ma 5 lat i pełnił już służbę w Policji. Jego poprzedni opiekun odszedł na zasłużoną emeryturę. Jambo jest zdrowym, inteligentnym i odważnym psem. Spełnia wszystkie niezbędne wymogi i kryteria policyjnego psa służbowego, dlatego może jeszcze efektywnie pracować.
Razem ze swoim obecnym przewodnikiem przeszedł szkolenie patrolowo-tropiące. W praktyce oznacza to, że Jambo pełni służby patrolowe i oprócz działania prewencyjnego, może być wykorzystwany m.in. do zabezpieczania imprez i zgromadzeń. Takie psy stanowią także pomoc przy zatrzymywaniu niebezpiecznych osób i pościgach. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi zaginionych. Jambo miał już także okazję zaprezentować się najmłodszym ełczanom, gdy odwiedzili komendę. Było to dobrą okazją do rozmowy o bezpieczeństwie w kontaktach ze zwierzętami.

        Zadania przewodnika

Przewodnik psa musi być odpowiedzialnym człowiekiem i dobrym policjantem. Do jego zadań należy dbanie o przydzielone zwierzę. Policjant sam musi psa karmić, dbać o odpowiednie warunki mieszkalne oraz troszczyć się o jego zdrowie. Oprócz tego policjant musi zapewnić swojemu czworonogowi szkolenie, żeby pies stale był gotowy do wykonywania obowiązków służbowych. Taka systematyczna tresura ma utrwalić u psa wyuczone umiejętności i odruchy. Przewodnik z psem muszą być partnerami i nawiązać ze sobą silną więź – to recepta na zgrany duet i skuteczne działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

65 − = 60

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + 3 =

Powiat Ełcki Europejskie staże uczniów „Mechaniaka”
W Hiszpanii trwają właśnie zagraniczne staże zawodowe uczniów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Volkswagen Grup Polska z ogromną karą
Ponad 120 milionów złotych kary nałożył Urząd Ochrony...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy odwiedzili starostwo
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia władze powiatu oraz...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015