„Ełk miastem otwartym na młodych” i „Zdrowy senior” w wizji Anny Wojciechowskiej

 2 października odbyła się konferencja prasowa Anny Wojciechowskiej dotycząca dwóch kolejnych punktów programu wyborczegoc„Ełk miastem otwartym na młodych” i „Zdrowy senior”.

Anna Wojciechowska proponuje  m.in. powołanie Rady Młodego Przedsiębiorcy, gdzie podczas spotkań z samorządem miasta młodzi przedsiębiorcy  będą sami mogli syganlizować, jakie formy pomocy są im najbardziej potrzebne.

 

 

-Ze swojej strony będę chciała zaproponowac ulgi podatkowe dla młodego przedsiębiorcy, będziemy korzystać z dobrych przykładów, które się sprawdziły i przyniosły dobre efekty – mówiła.

 

Co to oznacza? 

 

– zwalnianie od podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy zrealizują na terenie Miasta Ełku inwestycje początkowe,

– utworzenie nowych miejsc pracy związanych z inwestycjami początkowymi,

– przyrost netto miejsc pracy w danym przedsiębiorstwie,

-zwolnienie od podatku od nieruchomości uzależnione jest od liczby utworzonych nowych miejsc pracy.

 

Kolejne, równie ważne  punkty programu to polityka prorodzinna, start dla młodych i karta samotnego rodzica. 

 

Polityka prorodzinna będzie zachętą do pozostawania w Ełku lub powrotu
do miasta rodzinnego. Chciałabym, aby młodzi ludzie, wyjeżdżający na studia, zdobywający doświadczenie w ośrodkach kształcenia wyższego w kraju i za granicą chcieli wracać do Ełku i tu pracować, realizować się i zakładać swoje rodziny. Oprócz stworzenia im miejsca dla realizacji zawodowych, należy także stworzyć optymalne do życia rodzinnego otoczenie, czyli sieć żłobków, przedszkoli, szkół na osiedlach

 

Start dla młodych

Większości młodych ludzi na tzw. „starcie życiowym” nie stać na własne mieszkanie, dlatego będę chciała rozwinąć budownictwo komunalne.  Jeśli ktoś nie ma swojego mieszkania, ale ma stały dochód (np. pracuje w oparciu o umowę na pełen etat), ale nie zarabia tyle, aby kupić sobie mieszkanie
na kredyt bądź nie ma zdolności kredytowej, to może starać się
o mieszkanie komunalne.

Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe z powodzeniem działają w wielu miastach w kraju. Bezpłatna szkoła wyższa nie tylko przyciągnie młodych ludzi i wypełni istniejącą w Ełku lukę edukacyjną, ale również stanie się jednym z podmiotów rynkowych, które wchodzą w relacje z otoczeniem.

 

Karta samotnego rodzica

Chciałabym również wspomóc rodziców samotnych oraz tych, którzy nie zostali objęci rządowym programem 500+, czyli samotnych rodziców wychowujących jedno dziecko, a którzy nie spełniają kryteriów, aby uzyskać zasiek 500+. Chcę dla nich zaproponować kartę samotnego rodzica, aby mieli oni te same przywileje, co rodzice wielodzietni

 

Drugi punkt konferencji to „Zdrowy i aktywny senior”

W kwestii polityki senioralnej, to statystyki pokazują jasno, że np. w 1990 roku 65 lat i więcej miał co dziesiąty Polak, w 2016 – już co piąty. Tempo starzenia się polskiego społeczeństwa jest jednym z najszybszych w Europie.

 

Problem samotności

Samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Bycie samotnym nie leży w naturze człowieka. Potrzebujemy relacji
z innymi po to, by dobrze funkcjonować.  Podczas spotkań z mieszkańcami miasta, często spotykałam starszych ludzi przesiadujących na ławkach przed blokami. Każdy z nich, podczas rozmowy ze mną przyznawał się
do samotności. Przyznawał też zazwyczaj, że jego dzieci i wnuki wyjechały za lepszym życiem do innych miast Polski, lub za granicę.

Pozostawieni samym sobie nie mogli ujść mojej uwadze . Jako prezydent Ełku,
w celu zapobiegania samotności starszych osób i jej konsekwencjom, chcę utworzyć dla nich na każdym osiedlu Kluby/ Świetlice, aby mogli spotykać się
z innymi swoimi rówieśnikami w przyjaznym miejscu, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Upatruję w tym szerokiej i ścisłej współpracy z ełckimi organizacjami pozarządowymi.

Poza tym zmierzam również wykorzystać w pełni środki z aktywnych jeszcze projektów unijnych, które są przeznaczone na programy profilaktyczne ochrony zdrowia, a także programy rehabilitacyjne, dzięki którym koszmarem przestanie być oczekiwanie w wieloletnich kolejkach na ulgę w cierpieniu.

Niezbędne do aktywizacji seniorów są czynniki takie motywacja, samoocena
i nadzieja na dobrą przyszłość. Wzrost zaangażowania tej grupy w działania wykraczające poza bieżące potrzeby bytowe stanowi niezwykle trudne i złożone zadanie lokalnego samorządu. W dalszym rozwoju polityki senioralnej, aby zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób starszych, będę chciała skupić się także na integracji wielopokoleniowej.

64 odpowiedzi na “„Ełk miastem otwartym na młodych” i „Zdrowy senior” w wizji Anny Wojciechowskiej”

 1. Magda pisze:

  Bardzo podoba mi się pomysł mieszkań komunalnych. Jest to bardzo duża pomoc dla młodych ludzi. Zgodzę się z tym, że ludzi po studiach najczęściej wyjeżdżają za granicę albo pozostają w miejscu gdzie studiowali. Przykładem tu może być Białystok. Sama tam studiowałam i pracowałam po studiach, bo Ełk nie miał nic ciekawego do zaproponowania. Obecnie niewiele się zmieniło. Młodzi ludzi po studiach nie mają perspektyw. Co dla nich zostaje? Praca w ZEMie, w Zakładach Mięsnych, w fabrykach, w KFC czy niedługo w MC’Donalds. To przykre jak młodzi ludzie z wyższym wykształceniem się marnują. Dobrze wiem jak to jest. Pracę w urzędzie to jedynie po znajomości można dostać. Niestety. Ełk pod względem pracy dla młodych jest nieatrakcyjny.

 2. Adam pisze:

  Wreszcie ktoś w Ełku zaczął konkretnie mówić i składać propozycje zmian.

 3. Wyborcy Tuwima pisze:

  Przyjemnie słuchać kogoś kto ma coś do powiedzenia nikogo nie kopiuje i przedstawia konkretne propozycje. Wojciechowska ma nasze poparcie. Pora na zmiany.

 4. Anonim pisze:

  Dziwna jakaś ta kandydatka. Kandyduje z listy PO i NOWOCZESNA, ale odnoszę wrażenie że wstydzi się tego chyba bo jakoś loga na plakatach nie widać Popiera ją SLD. Wszystkie partie sa za rozdziałem Kościoła od Państwa, a w Ełku najwięcej jej plakatów wisi na instytucjach kościelnych. Absolutnie tego nie kupuję. Pani Wojciechowska kandyduje z listy PO i Nowoczesnej które podobno walczą o wolnośc słowa a Pani Anna kasuje negatywne wpisy na swoim profilu i blokuje osoby które ja krytykują. Dziwna kandydatka dziwnej koalicji.

 5. Grzegorz pisze:

  Slogan szkoła na Tuwima z ust kandydatki PO Pani Ani to kpina z nas wyborców. Pytam czy przypadkiem to nie Pani Ani kolega z PO był Starostą kiedy sprzedano dla dewelopera działkę na Tuwima na której miała być szkoła? Czy wtedy starostą nie był członek PO Krzysztof Piłat? Bardzo PO dbała o dzieci, olała nas rodziców w sprawie referendum odnośnie 6 latków, ale jak ich odsunęli wyborcy od koryta to i o szkołach sobie przypomnieli i o dzieciach i o nas rodzicach. Pani Aniu czy prawdą jest ze to pan Starosta z PO Krzysztof Piłat sprzedał dla dewelopera działkę na której zgodnie z planem miała stanąć szkoła? Czy może to jakaś inna PO niż ta która teraz popiera Panią?

 6. lola pisze:

  Wszyscy którzy narzekają na zarobki niech posłuchają Bronisława Komorowskiego z PO i zmienią pracę, tylko na taką aby zarabiali więcej niż 6 tysięcy miesięcznie bo kolejna przedstawicielka PO Elżbieta Bieńkowska powiedziała że to niemożliwe żeby ktoś za mniej niż 6 tysięcy pracował. Pamiętajmy przy urnach o tych wypowiedziach elity PO.

 7. Powiec pisze:

  Ełcka PO oderwana jest od rzeczywistości, podobnie jak cała PO. Z partii która kojarzyła się z mądrymi i rozsądnymi ludzmi i poglądami zrobili coś co nie ma szans na wygranie wyborów. Wystawianie kandydatki na prezydenta która w obietnicach na rozdawnictwo pieniędzy i swoimi wypowiedziami kompromituje się tylko, której nie popierają nawet lokalni liderzy PO. Liderzy?? Haha Panowie wstydzicie się Platformy Obywatelskiej – waszej niby wspaniałej partii? Bo jakoś logo na plakatach malutkie, takie tyci wcale niewidoczne. W sumie nie dziwie się PO Polakom kojarzy się z przekrętami, aferami…. Wstyd prawda? Jeszcze trochę do wyborów, pożyjecie nadzieją, a potem.. cóż znowu zwalicie na kogoś wine ze przegraliście.

 8. ehh pisze:

  „Sfinansowano ze środków KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”
  Sporo w Panią zainwestowali…
  „Sowa i przyjaciele” nadal pamiętamy co o Polakach myślicie i jak Polskę wyprzedaliście…

 9. glremlin pisze:

  Wskaż te instytucje

 10. Paweł pisze:

  Hahaha, ale żeś wysnuł „spisek”! Hahahaha

 11. Powiec pisze:

  Ależ się Platforma boi tych wyborów

 12. Ada pisze:

  Walcząca o demokrację platformersi usunęły już kilka wpisów i tacy tak naprawdę jesteście niby walczycie o demokrację Ale jej sami nie stosujecie wyborcy zapamiętajcie ich i skreslcie przy urnie.

 13. Ela pisze:

  Ta Anka to porażka Po.w całej Ełckiej Po nie było lepszej kandydatki?

 14. Ola pisze:

  Platforma Już przez 8 lat pokazała jak się rodzi już raz i powiedzieliśmy dość. Nie wyciągnęli wniosków i dalej próbuję nas oszukiwać dlatego też po raz kolejny przy urnach nie wybierzemy ich najzwyczajniej.

 15. Natalia pisze:

  Jesteśmy z Tuwima i naszego poparcia nie ma ta pani Wojciechowska, widzieliśmy jak nagrywała się na Tuwima i powtarzała to co jej ktoś na kartkach napisał, żadnego swojego zdania, a jak ją o coś zapytać to powiedziała ze teraz się nagrywa i nie może rozmawiać i zaprasza na spotkania w wyznaczonych wcześniej miejscach i czasie. Dziękujemy za takie poszanowanie potencjalnych wyborców!

 16. Dariusz pisze:

  Śmiesznie brzmi socjalny program z ust kandydatki partii która zwykłych ludzi ma w poważaniu. Byli przy władzy 8 lat i co zrobili?

 17. Miesxkancy pisze:

  100 mln długu miasta przeraża mieszkańców kliki rodzinne I kolesiów w MZK I USC. Sprzedane piękne dwa skwery przy ul A Krajowej. Strajk w MZK. Brat Starosty prezesem MZK. To „sukcesy. DOBRA WSPÓLNEGO I prezia z pisu TA.

 18. elczanin pisze:

  Miesxkancy same kłamstwa! Kłamiesz jak cała ta twoja platforma. Niby obywaltelska a taka swojska dla kolesi. Ale kolesie z PO juz zrozumieli ze ełczanie nie dadzą sie nabrać na jakąś tam porażkę Wojciechowską. Oj kłamczuszki platfomerskie boją sie strasznie, naprawdę to widać teraz, a po 21 cóż bedzie jak zawsze:)

 19. Mieszkańcy Siedl8sk pisze:

  Mieszkańcy Gminy nie zagłosują na dobrzakow do rady powiatu. Za to że prezio nie dołożył się do budowy przejścia w Siedliskach. Jeżdżą tam tysiące Ełczan. Nie zagłosujemy na Iwaszków do rady gminy .

 20. Bożerna pisze:

  Pani Aniu. Niech Pani będzie dzielna. Ci ludzie – to samo dobro wspólne. Niech Pani walczy. Ma Pani olbrzymie poparcie . Wstyd mi za tych ludzi. Pozdrawiam

 21. Bożena pisze:

  Pani Aniu. Niech Pani będzie dzielna. Ci ludzie – to samo dobro wspólne. Niech Pani walczy. Ma Pani olbrzymie poparcie . Wstyd mi za tych ludzi. Pozdrawiam

 22. Anonim pisze:

  Pani Aniu, Pani niech sie nie boi, bardziej sie Pani nie ośmieszy już:)

 23. Aneta pisze:

  Prawda. Trzeba być ostatnim chamem żeby tak pastwić się nad Wojciechowską. Bozena ma racje.

 24. Kontra pisze:

  Anonim. Ujawnij sie. Jesteś bohaterem w ukryciu. Trochę odwagi. Ty sie boisz, ze twój pan przegra i skończy sie twój układzik. Trzeba będzie poszukac pracy.

 25. Ania pisze:

  Smieszą mnie wasze wpisy:) kilka osób spuszcza się wypisując brednie. Sami sie nakrecacie:) no popiszcie jeszcze:)

 26. Dariusz pisze:

  Ponakręcają się i pozyją w nadzieji do 21 października, a po wyborach bedą mieli pretensje że przegrali z tą beznadziejną kandydatką.

 27. Dariusz pisze:

  Anetko nikt sie nie pastwi nad Wojciechowską. Ona poprostu sie błaźni swoim programem, a PO sie błaźni wystawiając taką kandydatkę.

 28. Wyborcy pisze:

  Mały zadłużył. Miasto na wieki. I tego. Mu nie darujemy. MIAŁ dużo narzeczonych ale każda go rzuca więc współczujemy.

 29. Wyborca pisze:

  Był już jeden co straszył długiem i katastrofą budżetową pamietacie ile głosów dostał? 2-3 procent? Zmien kolego płytę bo wybory bliziutko. Każdy zagłosuje jak uważa. Zdecydują mieszkańcy przy urnie a nie tutaj:)

 30. Tomek pisze:

  Zobaczymy kto 21 pazdziernika wygra , dla mnie ta kobieta już przegrała a pokażemy jej tylne dzwi już niedługo .

 31. Tomek pisze:

  Dokładnie jak piszesz , przy unie będzie decyzja , jedynie co ta pani potrafi to atak na obecnego Prezydenta , a najgorszym świnstwem jest to że blokuje ludzi na swoim Fanpejżdżu , do tego popierają ją kokosy z PO , no ale sama tego chciała ile procent poparcia dostanie to się zobaczy . Dobrze piszesz w 2014 roku , pamiętamy jak wyniki wyglądały gdzie jest dziś Dzienisiewicz , Tyszkiewicz , Orzechowski , Piotrowsk no właśnie gdzie haha .

 32. Wyborcy Elk pisze:

  Klika Dobra Wspólnego z preziem pisiorem to hańba dla miasta. Ełczanie nie głosują na pisiorów i dobrzaków. Dość kolesi I układów rodzinnych jak starostwo I MZK. Brat Starosty szefem MZK. Skandal.

 33. Janusz pisze:

  Klęczą kiedy tylko się da modlą się jeszcze więcej a po cichu chcieli sprzedać wodociągi i PEC oraz pourzadzali kolesi i braciszków. Klika jakich mało. Sekretarz udziela ślubów by koleś po powrocie z Warszawy miał ciepły stołek.

 34. Janusz pisze:

  Sekretarz to kawał…. udaje człowieka prezia a kreci z Anką i Anitką. Tak pęka o stołek. Nabrał zastępst i myśli że go nikt nie zastąpi, ale już są chętni na jego miejsce

 35. Dariusz pisze:

  Panie Tomku ma pan mój głos. Ełk zmienił się, buduje się dużo mieszkań, powstają firmy, przybywa mieszkańców. Takie są fakty. Trzeba wiele złej woli żeby tego nie zauważyć. Czytam tu masę negatywnych wpisów. Nie rozumiem tego. Miasto naprawdę się rozwija.

 36. Ania pisze:

  Pani Aniu. Nie rozumiem Pani. Mówi Pani ze nie chce aby się budowało, aby było więcej zieleni. Pewnie ma Pani mieszkanko i olewa tych co nie mają. A ja się cieszę że się buduje. W Ełku buduje się bardzo dużo, buduje i ludzie chcą kupować mieszkania. Ja sama czekam na odbiór kluczy. Pewnie zieleń jest ważna ale nie kosztem mieszkań i tak uważam że zieleni w naszym mieście jest pełno. Potrzebujemy mieszkań! Ełk się nie mógł poszerzyć, nie ma terenów a ludzie chcą mieszkać. Mówi Pani o rozwoju, nowych inwestycjach, to bzdury bez nowych mieszkań. Cieszmy się że są mieszkania, ze ludzie (Ełczanie je kupują).

 37. Adam pisze:

  Wszyscy którzy narzekają na zarobki niech posłuchają Bronisława Komorowskiego z PO i zmienią pracę, tylko na taką aby zarabiali więcej niż 6 tysięcy miesięcznie bo kolejna przedstawicielka PO Elżbieta Bieńkowska powiedziała że to niemożliwe żeby ktoś za mniej niż 6 tysięcy pracował. Pamiętajmy przy urnach o tych wypowiedziach elity PO.

 38. Ala pisze:

  Po juz pokazała jak żadziłą, wyborcy jej podziękowali i tym razem też podziekujemy Wam. Możecie pisać co checie tutaj ale to Ełczanie wybiorą. I tylko nie obrażajcie sie ze bedziecie mieli kiepski wynik. Ełczanie to madrzy ludzie. Panie Preydencie spokojnie mam Pan kolejna kadencje. PO sie denerwuje, nerwy puszczaja, ale to nie PO decyduje a mieszkańcy Ełku:)

 39. Ada pisze:

  Jesteśmy z Tuwima i naszego poparcia nie ma ta pani Wojciechowska, widzieliśmy jak nagrywała się na Tuwima i powtarzała to co jej ktoś na kartkach napisał, żadnego swojego zdania, a jak ją o coś zapytać to powiedziała ze teraz się nagrywa i nie może rozmawiać i zaprasza na spotkania w wyznaczonych wcześniej miejscach i czasie. Dziękujemy za takie poszanowanie potencjalnych wyborców!

 40. Wyborcy Tuwima pisze:

  Mieszkańcy Tuwima potwierdzamy że Wojciechowska ma nasze Głosy. Ci co tu grezmolą to jakieś przechrzty. Nawiedzeni klakierzy Opłacani przez prezia. Pani Anno niezmiennie poparcie za pani mądrość

 41. wyborcy Tuwima pisze:

  Wojciechowska moze i ma poparcie gminy ale nie Ełczan!

 42. Dar pisze:

  100 mln dług miasta. Sprzedano wszystko ostatnio dwa piękne skwery. Kliki w spółkach np MZK IS i USC.. ŻEBRACZE wynagrodzenia w UM. Jezioro to ściek tam mówi Naczelnik ratujmy PEREŁKĘ. Wystarczy by skreślić małego.

 43. Jas pisze:

  A właśnie że zapisujemy na Andrukiewicza.

 44. Elczanin pisze:

  Andrukiewicz już 12 lat się kompromituje instalując światełka i lampeczki w mieście zwany jest elektrykie okręgowy i brukarzem wymieniając kostkę 5 razy do roku.

 45. WESOŁU pisze:

  Jak ktoś mówi o klikach niech prześledzi przyrost zatrudnienia w czasie rządów PO w Ełku.

 46. Wyborca Elk pisze:

  Od 12 lat przy korycie jest katolicka formacja DW. To wprost nie jest możliwe żeby była jasność tam klika i kolesiostwo. Zbieżność nazwisk Starosty i prezesa MZK oczywiście przypadkowa.

 47. L. T pisze:

  Nie jest możliwe też trzymanie kolesiowi z pisu stanowiska w USC. Po powrocie wróci na poprzednio zajmowane stanowisko. Ślubów do tego czasu udziela zastępczo sekretarz miasta. Nie to chyba nie jest możliwe.

 48. J. K pisze:

  Dobrzaki to zagorzali katolicy. Nie wrabiajcie ich oni już sami się wrobili klikąw MZK

 49. jj pisze:

  „dobro” to KLIKA pod auspicjami klechów! stołki swoim, klechom ziemie, remonty (sala gimnastyczne w seminarium, plac jp II, pomniki …), brak INWESTORÓW, brak perspektyw… wycinka drzew!

 50. Artur.materna pisze:

  Czy to prawda że klika była u Pana w sukience? Po ich wizycie zniknął podobno baner pani Wojciechowskiej. Pytam czy to prawda.

 51. Jk pisze:

  Chcesz miasta bez konfliktów. Klik układów I korupcji glosuj na Wojciechowską

 52. Dar pisze:

  Nowe hasło prezia. Pracuje dla kleru i developerów lubię to robić.

 53. Polak pisze:

  Pazerni Oszuści do koryta. Zwłaszcza te z kwalifikacjami hihihi… odpowiednimi kompetencjami hihihi… Tyle lat okradali i dalej nic tylko Puste Obietnice i gołosłowie tak jak porcelanozębny twRadek Schetyna nakazuje Patologia Obywatelska zapomina ze LUDZIE pamiętają.

 54. realny pisze:

  Pazerni Oszuści do koryta. Zwłaszcza te z kwalifikacjami hihihi… odpowiednimi kompetencjami hihihi… Tyle lat okradali i dalej nic tylko Puste Obietnice i gołosłowie tak jak porcelanozębny twRadek Schetyna nakazuje Patologia Obywatelska zapomina ze LUDZIE pamiętają.

 55. Dar5 pisze:

  Wysłuchałem Wojciechowskiej I jej programu, zrozumiałem wszystko popieram Wypowiedzi prezia na maszynach w nocy i huku młotów też wysłuchałem ale nie zrozumialem. To był bełkot.

 56. Wyborca pisze:

  Na stronach prezydenta miasta poparcia mu udzielili wszyscy developerzy. Nazwiska niebawem.

 57. WyborcaElk pisze:

  Oto nazwiska developerów. Pupilek Basiewicz, Wasilewski Rutkowski, BAKLARZ, SKROCKI, MERCHELSKI.

 58. Jan pisze:

  Jestem ciekaw kto ma jakieś korzyści z tego poparcia.inpo co I’m to było.

 59. Czytelnik pisze:

  Przeczytane w Onecie Warszawa ma Kaczora Słupsk ma Biedronia Ełk ma Tomcia.

 60. Mieszkańcy pod lasem pisze:

  Mieszkańcy po lasem nigdy nie zagłosują na Andrukiewicza Za odmowę podłączenia naszych domów do sieci co lub gazowej.

 61. Wyborcy pisze:

  Developerzy udzielili poparcia Andrukiewiczowi. Ci sami którzy kupują działki od miasta pod budowę blokowiska. Brawo prezio.

 62. Wyborcy pisze:

  Po tym poparciu wiem napewno że w mieście słowo kliki układy korupcja to słowo nieznane. Pierwsze miasto w Polsce.

 63. Wyborcy pisze:

  Mamy jedyna teraz szansę zamknąć ten cyrk. Idźmy do urn następny raz za 5 lat. To co się dzieje i jest ukrywane przeraża.

Powiat Ełcki Komunikat dotyczący pracy urzędu
Informujemy, że 8 czerwca (wtorek) w godz. 7.30- 9.00 wejście...
Powiat Ełcki Uczennica ZS nr 5 w Ełku laureatką ogólnopolskiego konkursu
Gabriela Lis, uczennica Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 5 im. K....
Powiat Ełcki Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
Dziś, 4 czerwca, mija kolejna rocznica pierwszych po II Wojnie...
Powiat Ełcki Międzynarodowy Dzień Dziecka
Dziś, 1 czerwca, świętujemy Międzynarodowy Dzień...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015