EŁK PAMIĘTA – 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu składanego żołnierzom drugiej konspiracji, za piękną postawę człowieczeństwa w nieludzkich warunkach a nade wszystko za krew przelaną za ojczyznę.

W Ełku o godz. 12.00 przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej Siedziby Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego złożono kwiaty i zapalono znicze.

 O godz. 18:00 w katedrze św. Wojciecha w Ełku odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz „Żołnierzy Wyklętych”.

 

 

„Żołnierze Wyklęci”, którym po pięciu latach okupacji niemieckiej  przyszło się zmierzyć  ze stalinowskim reżimem, nie uznali władzy ludowej narzuconej przez Stalina – nie złożyli broni, poszli bronić miejscowej ludności przed okrutną krzywdą kradzieży, gwałtów, napaści.

Aktywni, uczciwi, każdego dnia dokonujący czynów heroicznych, napisali początek nowej historii, rozdział o bohaterach, którzy nie złożyli broni. Wystąpili przeciw drugiemu obok nazizmu zaborczemu totalitaryzmowi. W obronie wartości najpiękniejszej -niepodległości.

Osadzani w więzieniach i łagrach, mordowani okrutnie przez katów, skazywani przez sądy sowieckie i sędziów w mundurach Ludowego Wojska Polskiego.

 

Pamiętamy także o tych, którzy udzielali im wsparcia w walce.

 

Człowiek, który przez szczelinę w murze getta podawał drugiemu człowiekowi jedzenie – jest bohaterem. Bohaterem jest policjant, który udaje, że tego nie widzi. Nasze Kościoły przyjmujące w progi swoich murów żydowskie dzieci, lekarze, którzy bez względu na pochodzenie człowieka opatrywali rany postrzałowe – to nasi bohaterzy.Nauczyciele konspiracyjnego nauczania. Ogrom cierpienia matek, którym na rękach umierały dzieci i tych które swe dzieci musiały oddać w obce ręce.  Ojcowie, którzy nie bacząc na nic szli do walki – zasługują na medale.

 

 

„Narodowość, rasa, religia, nie mają znaczenia.

Tylko to kto jakim jesteś człowiekiem.

Druga zasada, której uczono mnie od dzieciństwa, to obowiązek podania ręki tonącemu, każdemu kto jest w potrzebie” mówiła  Irena Sendlerowa.

 

 

Trudne karty historii stały się dla nas ważną lekcją, byśmy nigdy nie dopuścili  do podobnych dramatów ludzkości, mamy w sobie wielką moc zapobiegania podobnym okrucieństwom przez szerzenie dobra, tolerancji  i współpracę.

 

 

M.D

 

 

 

 

 

 

Galeria

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Informator ósmoklasisty na rok szkolny 2025/2026
Drodzy Ósmoklasiści, przygotowaliśmy INFORMATOR, który...
Powiat Ełcki Biblioteki szkolne z dofinansowaniem
Powiat Ełcki otrzymał 28 tysięcy złotych w ramach...
Powiat Ełcki Awans zawody nauczycielki
Ewa Orłowska z Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w...
Powiat Ełcki Konkurs wiedzy o HIV i AIDS
Aleksandra Trocka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015