Ełk przed rewolucją śmieciową – nowe zasady segregacji odpadów od czerwca

 

Już w czerwcu ełczan obowiązywać będą nowe zasady segregacji śmieci. Wiąże się to z obowiązkiem selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych na terenie miasta. Zmiany wymusza polskie prawo i wprowadza kary dla osób, które nie będą segregować śmieci. Ełcki samorząd z kolei stawia na edukację.

 

Ełcki samorząd pracuje nad uchwałą dotyczącą nowych zasad selektywnego gromadzenia odpadów. Zmiany obowiązywać będą nas od początku czerwca. Wcześniej do skrzynek mieszkańców miasta trafią ulotki informacyjne dotyczące tego, w jaki sposób prawidłowo prowadzić segregację śmieci. Trwają też prace nad filmem edukacyjnym. Wszystko po to, by uniknąć konieczności egzekwowania kar finansowych za wyrzucanie do kontenera odpadów zmieszanych.

 

– Akcje edukacyjną planujemy prowadzić tak długo, aż wszyscy ełczanie zapoznają się z nowym systemem segregacji odpadów – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Ustalenie osoby, która wyrzuci odpady zmieszane nie będzie możliwe. Zastosowana więc zostanie odpowiedzialność zbiorowa, a tego chcemy uniknąć.

 

Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów polegają na oddzieleniu od siebie poszczególnych frakcji i wrzuceniu ich do odpowiednio oznakowanego pojemnika.

 

– Początkowo kontenery, które spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele domów mają do swojej dyspozycji, zostaną oznaczone specjalnymi etykietami informującymi o tym, jaką frakcję odpadów należy wrzucić do danego pojemnika – mówi Cezary Winkler, naczelnik wydziału mienia komunalnego Urzędu Miasta Ełku. – Z czasem pojawią się kontenery w określonych kolorach.

 

Określona kolorystyka pojemników na odpady obowiązywać będzie od 1 lipca 2022 roku. Do pojemników niebieskich będziemy wyrzucać papier. Metale i tworzywa sztuczne trafiać będą do kontenerów żółtych, szkło do zielonych, odpady ulegające biodegradacji do brązowego, a w kontenerach czarnych gromadzone będą odpady zmieszane.

8 odpowiedzi na “Ełk przed rewolucją śmieciową – nowe zasady segregacji odpadów od czerwca”

 1. Radny Wesołowski. ŚMIERCIOZNAWCA pisze:

  Segregacja i walka z samochodami. To dwa wyzwania współczesności.

 2. Karze się winnego ! pisze:

  To sprawa Ustawodawcy, by karać WŁAŚCIWĄ osobę a nie – jakaś kara zbiorowa. Winę trzeba udowodnić! Skoro wszyscy UCZCIWI mają być karani za jedną osobę – to olać tę segregację !!!

 3. DLACZEGO PŁACIĆ DROŻEJ ? pisze:

  Za robienie sobie śmietnika w mieszkaniach (zwłaszcza małych – ciasnych) w blokach ?

 4. Ale zachęta... pisze:

  Kara za kogoś i droższe opłaty za śmietnisko w mieszkaniu ( 5 worków )

 5. Bar heja pisze:

  Po co ta wspaniała najnowocześniejsza sortownia śmieci koło Ełku ???

 6. Ades pisze:

  Czy te nowe kontenery będą ogrodzone z furtka na klucz dla mieszkańców ? Bo jeśli nie to młodzi będą w nocy sobie żarty robić i dorzucać śmieci a my będziemy płacić kary.

 7. Edi pisze:

  O jakich śmieciach mowa. Skoki w Norwegii ważniejsze.

 8. logo pisze:

  Rozumiem że całe te prezesy, rady nadzorcze w sortowni staną się zbędne.

Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (1/6)
Ponad 13 milionów złotych kosztowało 6 głównych inwestycji...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015