Ełk „Samorządem dla Dziedzictwa”

Miasto Ełk znalazło się w gronie laureatów konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa”, którego organizatorami są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. Nagroda została przyznana za realizację Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami, prowadzoną ewidencję ochrony zabytków oraz wszelkie działania realizowane w tym zakresie.

 

Koordynatorem ogólnopolskiego konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa” jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nadrzędnym jego celem jest uwrażliwienie samorządów na potrzebę wdrożenia Gminnych Programów Opieki nad Zabytkami oraz zachęcanie do podejmowania inicjatyw zmierzających do zachowania i przekazania kolejnym pokoleniom zasobu dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Kapituła konkursu oceniła zgłoszenia w 3 kategoriach konkursowych: duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie, oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie. Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury zdecydowało się wyłonić 2 laureatów i przyznać 4 wyróżnienia.

 

Miasto Ełk zostało laureatem w kategorii duże i średnie gminy miejskie. Zdaniem Jury miasto wnikliwie przeanalizowało zasób swojego dziedzictwa kulturowego i wzorowo wypełniło ustawowy obowiązek opieki nad zabytkami. Ełcki samorząd dostrzegł tkwiący w tym zasobie potencjał i skutecznie wykorzystał go dla rozwoju społecznego, ekonomicznego oraz tożsamościowego miasta. Dobrze zaprojektowane i konsekwentnie realizowane zadania pozwoliły na przywrócenie miastu i mieszkańcom unikalnych, zabytkowych przestrzeni, wśród których nalazła się zaadaptowana na potrzeby muzeum stacja kolei wąskotorowej.

 

Istotną cechą działań podjętych w Ełku jest włączenie w realizację założeń Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami społeczności miasta. Dzięki temu mieszkańcy stanowią nie tylko odbiorców, ale także inicjatorów i twórców licznych imprez nawiązujących do lokalnej historii i tradycji. Jury szczególnie doceniło fakt, że samorząd dostrzegł potrzebę stworzenia miejskiego systemu ochrony dziedzictwa, który zakłada podejmowanie długofalowych i kompleksowych działań rewitalizacyjnych, remontowo-konserwatorskich i monitorujących oraz stworzenie systemu dotacji.

Jedna odpowiedź do “Ełk „Samorządem dla Dziedzictwa””

  1. Elczanin pisze:

    Czy to ta lokomotywa ktora przez przypadek zgubili?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 2

Powiat Ełcki Z karpiem za pan brat
Julia Ślużyńska i Marek Romanowski z Zespołu Szkół nr 6 w Ełku...
Powiat Ełcki ,,Moja działalność gospodarcza”
Nabór formularzy rekrutacyjnych, w ramach projektu „Moja...
Powiat Ełcki Nowa jakość kształcenia zawodowego
Zakończyła się przebudowa hali warsztatowej Centrum Kształcenia...
Powiat Ełcki Tu jest jak w bajce – powiat ełcki okiem blogerów
Starostwo Powiatowe w Ełku zaprosiło znanych blogerów – Kasię i...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015