Ełk spada w rankingu zamożności polskich samorządów

O 17 oczek w dół w rankingu zamożności polskich samorządów za ubiegły rok, zjechało miasto Ełk. Rok wcześniej w zestawieniu opracowanym przez czasopismo „Wspólnotę” zajmowaliśmy 194. miejsce. W roku 2012 miasto Ełk znalazło się na wysokiej, 69. pozycji. Obecnie jest to 211. lokata.

 

– Ocena sytuacji finansowej samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna – twierdzą autorzy raportu Paweł Swianiewicz i Julita Łakomska. – Trzeba brać pod uwagę nie tylko zmiany wielkości dochodów (które jak dalej zobaczymy rosną i trudno, żeby było inaczej w okresie dynamicznego wzrostu gospodarki), ale także obecny i spodziewany wzrost obciążeń finansowych. Samorządy ponoszą przynajmniej częściowe koszty wprowadzanych reform (przede wszystkim edukacji, ale także na przykład zmian w zakresie programów pomocy społecznej). Trudno też nie myśleć o konsekwencjach zapowiadanych dalszych zmian, mających wpływ na wielkość wpływów z tytułu udziału w podatkach dochodowych.

 

Tworząc ranking, jego autorzy brali pod uwagę dochód jednostki samorządu terytorialnego w przeliczeniu na jednego mieszkańca, z pominięciem wpływów do budżetu pochodzących z dotacji celowych. Te bowiem, co podkreślają twórcy zestawienia, potrafią znacząco podnieść pozycję samorządu w rankingu. Jak tłumaczą – sam awans jest chwilowy i nie wiąże się trwale ze wzrostem wielkości budżetu.

 

Źródło: „Wspólnota”

8 odpowiedzi na “Ełk spada w rankingu zamożności polskich samorządów”

 1. Wyborca Baranki pisze:

  Jak ma Ełk się bogacić kiedy rządzi ogrodnik. Od 12 lat nikt tu poważny nie zainwestował. Obrażony na wszystkich dookoła. Uważa że jest najmądrzejszy i najliczniejszy. Efekt mamy. Tego dokumentu się nie wyprze. Radni opozycji widzą co się dzieje bo w końcu mamy choć częściowo Radę na poziomie. Podsumowali go nie dając votum zaufania a on biedny wszędzie płacze że że tak go skrzywdzono. No to poczytaj sobie człowieku jak Ełk zbliża się do bankructwa.

 2. Kama pisze:

  Nie głupi wymyślił dwukadencyjność. Już by o nim nikt nigdy nawet nie wspomniał. A tak rządzi człowiek nie mający o tym żadnego pojęcia. Konfliktowy nie mający przyjaciół. 80%załogi urzędu to ludzie zestresowani. Którzy muszą znosić jego humory. Miasto wystrój one kolorami tęczy i biskupimi. Do czego to zmierza lepiej nie myśleć.

 3. Mariola pisze:

  Ełk sie rozwija i inwestuje, dlatego tak jest. Najlpeiej nic nie robić

 4. jaf. pisze:

  tylko kościół nie narzeka , darmozjady…

 5. Jolka pisze:

  Mariola, co wg ciebie jest inwestycją, czy układanie kostki brukowej za kredyty z banku to inwestycja. Inwestycja to tak jak w Suwałkach budowa lotniska. Fabryki mebli Forte gdzie zatrudnienie otrzyma tylko w tym roku tysiąc osób. To budowa hal fabrycznych 42 ha pod dachem. Ełcka „wielka” inwestycja od lat jedyna to MC, Donald,s

 6. Stary mieszkaniec pisze:

  Czego można oczekiwać od ogrodnika?

 7. Ełczanka pisze:

  Jak ,tak dalej będzie rządził, to tylko bruk nam zostanie i „kupa” długów no i TĘCZA…

 8. Anonim pisze:

  oj Królestwo się sypie poddani już tak klaskać nie będą, koniec władcy marionetek bliski 🙂

Powiat Ełcki Punkt Szczepień Powszechnych otwarty
Powszechnych w Ełku, który znajduje się w hali sportowej Zespołu...
Powiat Ełcki Równać Szanse -Małe Granty
Ruszył konkurs „Równać Szanse - Małe Granty”, który jest...
Powiat Ełcki Nowy punkt szczepień w Ełku gotowy
Od środy, 5 maja, będzie można się zaszczepić przeciw Covid-19 w...
Powiat Ełcki Życzenia dla Maturzystów
Drodzy Maturzyści, przed Wami jeden z najważniejszych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015