Gmina Stare Juchy PODRÓŻE BLISKIE I DALEKIE

Przez cztery kolejne dni uczniowie Gimnazjum w Starych Juchach mieli okazje poznać tajniki zawodu reportera podczas warsztatów dziennikarskich odbywających się w miejscowej Bibliotece- Centrum Informacji i Kultury.

Warsztaty poprowadzili  znakomici pisarze podróżnicy – mistrzowie reportażu literackiego: Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki oraz Maciej Skawiński, fotoreporter „Rzeczpospolitej” i wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii, zdobywca wielu nagród, m.in. World Press Photo, Nagrody Agencji Reuters i European Pressphoto Agency.

 Zapowiedzią warsztatów  Dziennikarzy Wędrownych było spotkanie autorskie z Morawieckim, Jastrzębskim i Skawińskim na którym zaprezentowano ich nową książkę  “Jutro spadną gromy”. Tak oto wydawca tego zbioru podlaskich reportaży – Piotr Brysacz, recenzuje tą powieść:

“Jutro spadną gromy “ to opowieść, w której Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki mierzą się z mitem cudowności Podlasia. Czy jest ono faktycznie bramą, dziurką od klucza, przez którą widać Wschód, z jego tajemniczą duszą?

Jastrzębski z Morawieckim nie zanurzają się w podlaski mit. Stoją z boku i mit ten dekonstruują. Nie dla samego burzenia jednak, a po to, by dokopywać się do korzeni, istoty „podlaskiej duszy” w całej jej złożoności, w całym sztafażu Pogranicza. Nawiązując do literackiej tradycji rosyjskiego skazu, autorzy snują opowieść o małej ojczyźnie. A w niej właśnie – jak w kropli wody morze – widać wszystkich tych, którym przyszło żyć na krańcach świata. Bo zarówno dla ludzi podążających ze Wschodu, jak i z Zachodu, Podlasie jest końcem, a może… początkiem?

Fotografie Macieja Skawińskiego, które ilustrują ten podlaski skaz, są czymś więcej niż dopowiedzeniem historii. Są jedną z linii narracyjnych, opowieścią w opowieści, którą można czytać na różne sposoby.”

Od poniedziałku do czwartku gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję poznać jak pracują jedni z najlepszych reprezentantów współczesnego reportażu polskiego. Jędrzej Morawiecki i Bartosz Jastrzębski zdradzili tajniki swojego warsztatu dziennikarskiego, jednocześnie zachęcając  młodzież do małych form dziennikarskich jakim są wywiad czy opis sylwetki. Oprócz informacji z kompozycji tekstu czy budowania struktury reportażu Morawiecki z Jastrzębskim dzielili się bardzo praktyczną wiedzą jak pracować z dyktafonem, czy jak bezpiecznie archiwizować materiał dokumentalny. Fotograf Maciej Skawiński zaprezentował między innymi zdjęcia z  Syberii i Afganistanu i poświęcił wiele czasu tłumacząc przyszłym adeptom dziennikarstwa podstawy fotografii reporterskiej. Kompozycja, światło czy “decydujący moment” w fotografii są zarówno ważne jak zajęcie odpowiedniego krzesła przez dokumentującego wywiad fotoreportera.

Na zakończenie warsztatów Dziennikarze Wędrowni obiecali, że jeszcze wrócą do Starych Juch i z nadzieją wyczekują na przyszłych następców. Kto wie, może ktoś z naszej juchowskiej młodzieży już wkrótce dołączy do grona studentów Jastrzębskiego i Morawieckiego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego czy rozpocznie studia fotograficzne pod okiem Macieja Skawińskiego w  Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej.

O autorach

Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki reprezentują nowe oblicze reportażu literackiego. Na co dzień wykładają w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorzy wielu książek, m.in. “Krasnojarska zero”, za który otrzymali w 2012 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak (poprzedni laureaci to m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Max Cegielski), a także nominację do nagrody Ambasador Nowej Europy. W 2014 roku, nakładem Fundacji Sąsiedzi, wydali “Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach”, nominowany do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej „Warto”.

Maciej Skawiński fotografuje człowieka poszukującego własnej tożsamości w złożonej tkance relacji społecznych. Aktywność fotograficzną łączy z podróżowaniem i wspinaczką górską. Autor licznych publikacji, wystaw oraz laureat World Press Photo. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej.

Jastrzębski, Morawiecki i Skawiński są laureatami Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzą grupę Dziennikarzy Wędrownych.

Gmina Stare Juchy ZAKAZ SPALANIA ŚMIECI W KOTŁOWNIACH DOMOWYCH
W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy mieszkańcom Gminy Stare Juchy o obowiązującym zakazie spalania odpadów opakowaniowych z...
Gmina Stare Juchy W GORŁÓWKU DALI RADĘ (RAZEM Z ZAWADAMI)
W sobotę 26.09.2015r. zakończył się projekt „Gorłówko i Zawady Zawsze dają rady” zrealizowany w ramach projektu Działaj...
Gmina Stare Juchy III PIKNIK PARALOTNIARSKI
To już trzeci piknik paralotniarski organizowany przez Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze.   Gmina Stare Juchy i Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze zapraszają...
Gmina Stare Juchy Po obywatelsku w Starych Juchach na 25-lecie samorządu
W Bibliotece - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy odbyło się kolejne spotkanie Kawiarenki Obywatelskiej. Przypomnijmy, że spotkania pod tą nazwą...
Gmina Stare Juchy Stare Juchy na 2 kółkach
Gmina Stare Juchy przystąpiła do Narodowego Projektu Rozwoju Kolarstwa. Udział w nim wezmą uczniowie IV-VI klasy szkoły podstawowej. „Miło mi poinformować...
Gmina Stare Juchy We dwa kije
A kto z nami się nie …przejdzie się … ten niech żałuje. Zachęcają do wspólnych spacerów z kijkami do nordic walking drupa w składzie Ewa Tarnowska, Irena...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015