Gwiazda Północy wschodzi nad Warmią i Mazurami

Przez cztery dni w okolicach Ełku, Starych Juch i Prostek zaroi się od kolarzy ścigających się po leśnych ścieżkach i obok najpiękniejszych jezior. To za sprawą Cezarego Zamany, kolarskiego mistrza Polski, który kolejny rok z rzędu organizuje tutaj Gwiazdę Północy.

 

Blask tej imprezy jest dostrzegalny z każdego zakątka Polski. By w niej wystartować, na Warmię i Mazury przyjeżdżają zarówno doświadczeni, jak i jeżdżący wyłącznie rekreacyjnie kolarze. Albowiem w Gwieździe Północy równie istotne co wyniki klasyfikacji generalnej i wykręcony na trasie czas jest przyjemność jazdy po Krainie 1000 Jezior. Cezary Zamana, który tutaj właśnie intensywnie trenował przez kilka lat nim na dobre ruszył w świat robić wielką karierę zawodowego kolarza, jest idealną postacią do organizacji takiej etapówki. Z wielkim znawstwem łączy fragmenty podnoszące adrenalinę z tymi, które cieszą oczy.

 

Podwójna dawka Ełku

 

Tegoroczna edycja tej mazurskiej etapówki rozpocznie się w Ełku na miejskiej plaży przy ul. M. M. Kolbego. To stamtąd w czwartek i piątek (15 i 16 sierpnia) na trasy wyruszą kolarze. Na kolejnych kilometrach towarzyszyć będą im jeziora: Ełckie, Tatary Duże i Szarek, a także nieprzebrane bory.

 

– Trasy w Ełku zaspokoją głód wszystkich spragnionych rasowych single tracków i szybkiej, dynamicznej jazdy –  zaznacza Cezary Zamana. – Tamtejsze ścieżki pozwolą na rozwinięcie znacznych prędkości, ale nie braknie też fragmentów wymagających mocniejszego naciśnięcia na pedały przy wspinaczce. W czwartek kolarze będą mieli do pokonania na swojej trasie słynne single tracki z Tatarską Górką, a w piątek odkryją tajemnicę górki w miejscowości Mącze, przy wzgórzach pamiętających historyczne potyczki Krzyżaków z Polakami.

 

Szczególnie wymagający będzie odcinek specjalny Continental, wytyczony na czwartkowej trasie i będący single trackiem z prawdziwego zdarzenia.

 

Trzeba zaznaczyć, że pierwszy ełcki etap Gwiazdy Północy to również finał regionalnego pucharu Continental MTB Warmia i Mazury. Zawodnicy, którzy mają za sobą start w Olsztyn Cisowianka Mazovia MTB Marathon, powalczą w czwartek w Ełku o atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsora tytularnego, Continental Polska.

 

Dla mieszkańców przewidziano zniżki , a dla dzieci na dystansie Hobby darmowy udział.

 

Zryty i pogarbiony etap

 

Z Ełku peleton Gwiazdy Północy przenosi się do pobliskich Starych Juch. Ubiegłoroczne ściganie się w tej właśnie gminie wywołało wiele entuzjazmu wśród startujących. W tym roku wyjadą oni na nowy szlak, który ma dostarczyć im jeszcze intensywniejszych emocji.

 

– Trasa prowadzi przez zrytylodowcem teren, na który niczym garby wyrosło wielespowalniających jazdę pagórków, w tym największe przewyższenia Pojezierza Ełckiego – ocenia Cezary Zamana.

 

Start i meta to plaża nad Jeziorem Jędzelewo – miejsce, w którym łatwo się zakochać. Na trasie zawodnikom towarzyszyć będzie jeszcze równie malownicze jezioro Garbas.

 

Po prostu Prostki

 

Ostatnim przystankiem tej czterodniowej przygody będą Prostki. To tam rozstrzygnie się klasyfikacja generalna całej etapówki.

 

– Przyszykowana trasa wymagać będzie od Was bardziej taktycznego podejścia i strategicznego rozłożenia sił na cały etap. Warto długo trzymać się peletonu, z każdym kolejnym kilometrem umacniać w nim swoją pozycję, by wreszcie na kilka chwil przed metą, skutecznie zaatakować – sugeruje autor trasy, Cezary Zamana.

 

Frajda dla maluchów

 

Cezary Zamana nie zapomniał o najmłodszych kolarzach. W czwartek 15 sierpnia w ramach Cisowianka Mazovia MTB  odbędą się Wyścigi MiniMini+ Mazovia z udziałem Rybki Mini znanej dzieciom z telewizji. W sobotę ( 17 sierpnia) oraz w niedzielę (18 sierpnia) odbędą się zawody Gwiazdka Północy. By w nich wystartować, wystarczy przyjść do biura zawodów i wypełnić krótki formularz. Zawody przeznaczone są dla dzieci do 6. roku życia. Młodzi kolarze rywalizować będą z podziałem na kategorie wiekowe i płeć. To zagwarantuje sprawiedliwą oraz emocjonującą rywalizację. Na każdego uczestnika czekać będzie pamiątkowy dyplom.

 

Nie samymi trasami człowiek żyje

 

O jakości Gwiazdy Północy świadczy także organizacja bazy zawodów. Dzięki wzorowej współpracy Cezarego Zamany z władzami Ełku, Starych Juch oraz Prostek, miasteczka rowerowe znajdować się będą w atrakcyjnych lokalizacjach. W Ełku będzie to nowoczesna, świetnie wyposażona i dająca wiele możliwości wypoczynku miejska plaża. Stare Juchy oczarują swoją plażą uroczo położoną nad Jeziorem Jędzelewo, a w Prostkach peleton zamelduje się na kameralnym Stadionie Leśnym, którego niecodzienna scenografia posłuży do finałowej dekoracji.

 

– Także po zjechaniu z tras kolarze nie będą się nudzić. W Ełku mamy klimatyczną starówkę oraz szereg wartych odwiedzin muzeów. W Starych Juchach organizujemy integracyjne ognisko, a Prostki znane są z dziesiątek kilometrów ścieżek i typowych mazurskich krajobrazów na długo zapadających w pamięć – wylicza Cezary Zamana. – Właśnie to w połączeniu z dziecięcymi zawodami sprawia, że Gwiazda Północy jest rodzinną imprezą, idealną do wspólnego spędzenia urlopu w tej części Polski – dodaje.

 

Gwiazdorska drużyna

 

Przygotowanie tak złożonej etapówki wymaga współpracy między kluczowymi osobami. Gdyby nie przychylność oraz otwartość lokalnych władz, niemożliwe byłoby przygotowanie tak ciekawych tras w tak malowniczych lokalizacjach. Najważniejszymi partnerami Gwiazdy Północy są burmistrz Ełku Tomasz Andrukiewicz, wójt Starych Juch Ewa Jurkowska-Kawałko oraz wójt Prostek Rafał Wilczewski. Dużo dobrego zrobiło Nadleśnictwo Ełk, ze zrozumieniem podchodząc do organizacji Gwiazdy Północy oraz udostępniając arcyciekawe leśne ścieżki do jej przeprowadzenia.

 

Zapisy na Gwiazdę Północy odbywają się internetowo lub bezpośrednio w biurze zawodów. Wszystkie szczegóły dotyczące profilu tras, ich długości oraz przyszykowanych atrakcji można znaleźć na stronie gwiazda.zamanagroup.pl.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z biurem zawodów, e-mail: biuro@zamanagroup.pl, tel. 533 005 212

Jedna odpowiedź do “Gwiazda Północy wschodzi nad Warmią i Mazurami”

  1. J. Kal. pisze:

    Do niedawna byli skłuceni dziś przyjaźń. Ktoś się wreszcie nawraca. Xywa humorzasty tłumaczy wszystko.

Powiat Ełcki Komunikat dotyczący pracy urzędu
Informujemy, że 8 czerwca (wtorek) w godz. 7.30- 9.00 wejście...
Powiat Ełcki Uczennica ZS nr 5 w Ełku laureatką ogólnopolskiego konkursu
Gabriela Lis, uczennica Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 5 im. K....
Powiat Ełcki Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
Dziś, 4 czerwca, mija kolejna rocznica pierwszych po II Wojnie...
Powiat Ełcki Międzynarodowy Dzień Dziecka
Dziś, 1 czerwca, świętujemy Międzynarodowy Dzień...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015