Ile kosztuje, zarabia i co robi Straż Miejska w Ełku? Sprawdziliśmy.
Nasz raport

Mandaty Karne – to głównie z nimi kojarzona jest Straż Miejska w Ełku. Trudno się dziwić. Jest to bowiem najbardziej wymierny efekt pracy funkcjonariuszy tej formacji. Sprawdziliśmy ile wynosi pensja ełckiego strażnika, czym zajmuje się on poza karaniem niesubordynowanych ełczan i gości, ile miasto wydaje na zapewnienie bezpieczeństwa swoich mieszkańców i jaki wpływ do swojego budżetu ma z tytułu działalności Straży Miejskiej w Ełku.

 

Ełcka formacja to 25 etatów strażniczych i 2 etaty obsługi administracyjno-biurowej. Jej funkcjonariusze realizują rocznie ok. 10 tys. interwencji. Są to zarówno odpowiedzi na zgłoszenia od mieszkańców miasta, jak i wykroczenia ujawniane przez Strażników Miejskich.

 

– Straż Miejska wykonuje wiele zadań mających bezpośredni wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, jednak ich wyniki nie są możliwe do przeliczenia na środki finansowe – mówi Krzysztof Skiba, komendant Straży Miejskiej w Ełku. – Zdajemy sobie sprawę, że stosunek środków finansowych wydatkowanych na straż do wpływów jest niekorzystny. – W tym momencie należy powiedzieć jasno i wyraźnie: w ramach funkcjonowania gminy są jednostki przynoszące znaczące wpływy, jak również te pełniące funkcję usługową dla mieszkańców i Urzędu Miasta. W Ełku postępowanie mandatowe prowadzone przez strażników nigdy nie było celem, lecz środkiem do zapewnienia odpowiedniego stanu porządku publicznego.

 

Postępowanie mandatowe jest jednym z wielu środków, z jakich korzysta Straż Miejska w celu zapewnienia porządku publicznego. Jej działania to również m.in. organizacja różnego rodzaju akcje edukacyjnych, np. „Duża przerwa” i sprawdzanie dzieci oraz młodzieży w okolicy szkół w zakresie stosowania używek. Funkcjonariusze z ełckiej formacji prowadzą również spotkania prewencyjne z młodymi ełczanami w zakresie bezpieczeństwa podczas wakacji, w kontaktach z obcymi osobami i ze zwierzętami oraz bezpieczeństwa w sieci. Biorą też udział w kampanii edukacyjnej kierowanej do właścicieli czworonogów „Psia Kupa do kosza”. Udzielają pomocy osobom bezdomnym, prowadzą zajęcia z samoobrony dla kobiet, współpracują z policją, biorą udział w zabezpieczaniu wydarzeń organizowanych w mieście oraz podczas świąt państwowych i kościelnych, zabezpieczają miejsca niebezpieczne oraz zdarzeń drogowych do czasu przybycia policji lub straży pożarnej. Do zadań SM należy również obsługa monitoringu miejskiego.

 

– Codziennie widzę, ile zgłoszeń odbiera Straż Miejska i uważam, że jest ona miastu potrzebna – uważa Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Zdarzają się pojedyncze sytuacje, w których ełczanie są niezadowoleni z tego, że mamy w Ełku Straż Miejską. Są to np. kierowcy ukarani mandatem za złe parkowanie. Ale po drugiej stronie mamy grupę mieszkańców osiedla, którzy przez ten źle zaparkowany samochód nie mogą wyjechać i dla nich jest to duży problem.

 

W tym roku na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i gości miasto w swoim budżecie wygospodarowało 1,4 mln zł. W kwocie tej zawarte są: środki przeznaczone na współpracę z policją oraz koszt utrzymania ełckiej formacji Straży Miejskiej, w tym wynagrodzenia dla funkcjonariuszy. Ci, w zależności od stażu pracy i zajmowanego stanowiska, zarabiają od 2100 zł do 2900 zł.

 

em

 

Wpływy z tytułu działalności Straży Miejskiej w Ełku do budżetu miasta:

Rok 2015: nałożono mandatów 554 szt. na łączną kwotę 44 tys. 670 zł, z czego do kasy UM Ełku wpłynęły 33 tys. 752,89 zł
Rok 2016: nałożono mandatów 1064 szt. na łączną kwotę 94 tys. 710 zł, z czego do kasy UM Ełku wpłynęły 84 tys. 980,28 zł
Rok 2017 (do 31 sierpnia): nałożono mandatów 724 szt. na łączną kwotę 61 tys. 500 zł, z czego do kasy UM Ełku wpłynęło 49 tys. 219,82 zł
Przedmiotem działalności Straży Miejskiej w Ełku są: ochrona spokoju, czystości i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń na terenie miasta Ełku, zabezpieczanie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniu śladów i dowodów do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenia w miarę możliwości świadków zdarzenia ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, doprowadzenie osób nietrzeźwych do policyjnej izby zatrzymań lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób, informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb Urzędu Miasta Ełku oraz całodobowa ochrona i dozór budynków ełckiego ratusza.

 

Zakres uprawnień Strażnika Miejskiego: udzielanie pouczeń, legitymowanie osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości, ujecie osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji, nakładanie grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, dokonywanie czynności sprawdzających, kierowanie wniosków o ukaranie do sądu w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, usuwania pojazdów i blokowanie kół pojazdów w przypadkach określonych w przepisach o ruchu drogowym, wydawanie poleceń, żądanie niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych oraz zwracanie się w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy określonej w ustawie o Policji.

 

Twoim zdaniem: Straż Miejska jest w Ełku potrzebna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

41 odpowiedzi na “Ile kosztuje, zarabia i co robi Straż Miejska w Ełku? Sprawdziliśmy.”

 1. ONA pisze:

  moim zdaniem straz miejaka NIE JEST POTRZEBNA ile razy dzwonie i jak niema ju lub sa bez skuteczne…POZDRAWIAM

  • Czorciq pisze:

   Bo pewnie Pani wzywa SM do spraw które wykraczają poza kompetencje tej formacji. To nie policja. No na teren prywatny nie wejdą bez pozwolenia właściciela. Tak samo jak nie podejmą działań jeśli nie ma podstawy prawnej.

 2. Ełczanka pisze:

  Uważam że są pierwsi do wlepiania mandatów a co do ich interwencji to przeważnie rozkładają ręce. Przereklamowana formacja.

 3. NILSON pisze:

  Skoro jest Straż Miejska , dlaczego na każdym osiedlu stoją słupki utrudniające wjazd służbom ratowniczym! !?!! Przykładem jest chociażby ugrzęźnięcie wozu strażackiego przy pożarze na ul.Woj.Pols, zanim wycięli słupki kilka lat temu … Nie wspominając o kartkach pogotowia …

  • Zig pisze:

   A dlaczego kierowcy ciągle się pchają samochodami na ul. Cmentarna podczas obchodów wszystkich świętych mimo iż jest barierka ustawiona że znakiem „zakaz ruchu” a za nią radiowóz stoi i funkcjonariusze pilnuja by byl tam porzadek? Bo ludzie to swiry! I dlatego na pana osiedlu stoją słupki.

  • Anonim pisze:

   Hm..słupki…dlaczego one tam stoją? Jakby pomyśleć na zdrowy rozsądek to raczej po to aby niezdyscyplinowani kierowcy tam nie wjeżdżali… Jakby słupków nie było Straż dała by Ci mandat-i też byłoby to dla Ciebie złe…i miałbyś opinie że Straż tylko karze mandatami…

 4. Leoś pisze:

  Są jeszcze sądy grodzkie? Kopiuj wklej wiecej uwagi w redakcji!

 5. Lucki pisze:

  Zanim rusza swoją szanowne zady to już dawno jest po sprawie a ten co odbiera telefon mam wrażenie że albo robi to pod wpływem czegoś lub jego inteligentny umysł jest bardzo niski skoro gdy dzwonisz i zgadzasz że ktoś na środku wjazdu zostawia przyczepę i nie można wiejechc durne pytania dyżurnego: a co ona tam robi ?? Ale to też jest pojazd.ale co ja mogę?? A dla czego ona tam stoi?. Moim zdaniem są nie potrzebni i do niczego się nie nadają bo jak stoi większa grupa nawet to się boją podejść, a przykładów mam wiele

  • Anonim pisze:

   Trzeba było dzwonić na policje-włączyli by koguty i w ciągu półgodziny by dojechali 🙂 Jak tak źle to po co wogóle Pan dzwonił do Straży a nie do policji? Bo mimo wszystko liczy Pan na pomoc…a przyjmujący zgłoszenie – no cóż musiał wypytać o całą sytuacje-taki jest obowiązek…to tak jak tel na 112 dyspozytor pyta co się dzieje itp

 6. M. pisze:

  Dlaczego różnica między kwotą pozyskaną z mandatów a kwotą wpłaconą do UM jest taka duża? Z jakiego powodu to wynika? Panie redaktorze, proszę pisać precyzyjnie, bo wprowadza Pan zamęt poprzez niedoinformowanie.

 7. jacek pisze:

  niepotrzebniszkoda publicznej kasy nanich

 8. Ania pisze:

  Straż Miejska jest nam bardzo potrzebna, między innymi dzięki nim jest ład i porządek w mieście!!!

 9. Obserwator pisze:

  Najszybciej zlikwidowaliby straż ludzie którzy łamiąc prawo zostali za to skarceni, nawet nie koniecznie ukarani. to rodzaj zemsty za dobrą pracę strażników.

 10. kris pisze:

  Moim zdanie bardzo potrzeba …zazwyczaj gdy dzwonię na Policję to odsyłają do straży i zawsze jest szybka reakcja.

 11. ona pisze:

  Nie wiedziałam czym się zajmują i tak jak każdy sądziłam ,że są nie potrzebni.Znalazłam ich stronę na facebook’u i teraz jestem na TAK.

 12. Dociekliwy pisze:

  Zarobki są podane brutto czyli nie wiele więcej od najniższej krajowej.

  • Ronny pisze:

   To sa stawki netto..za taka kase zrec kebaby w ciemnej ulicy i sie opierdzielac kazdy by chcial

   • strażnik pisze:

    to będziesz miał okazję bo nabór do straży rusza.

   • Dociekliwy pisze:

    Brutto brutto sprawdziłem u źródła,zresztą redaktor powinien to umieścić w tekście aby nie wprowadzać w błąd.

   • Anonim pisze:

    Każdy? Myśle że za taką kase to jednak nie kazdy by chciał użerać sie z niektórymi ludźmi… Każdy? To ile jest bezrobotnych w Ełku? Zobaczymy czy wszyscy będą chętni do tej pracy…hahaha

 13. Anonim pisze:

  w moim przypadku spotkanie ze strażą miejską to porażka, bezprawne działanie, naciąganie prawa,fałszowanie dokumentacji, szef zamiast wyjaśnić zaistniałą sytuację aby ukrucić patologię kazał szukać sprawiedliwości w sądzie. Zbytnio się nie dziwię bo pan prezydent Ełku wogle nie raczył odnieść się do zaistniałego przestępstwa

  • ono pisze:

   Zapewne trudno być sędzią we własnej sprawie.Prokuratura jest od takich rzeczy.

  • strażnik pisze:

   Oj coś mi się zdaje, że już nie anonimowo wyjaśnimy sprawę do końca, ale przed Sądem za pomówienie.

 14. Ktoś pisze:

  Zagłosowałem na nie. Nie jest to głos przeciw instytucji, ale przeciw ludziom, którzy w niej pracują. Uważam, że są albo niedokształceni, albo są niezbyt inteligentni.

 15. Ronny pisze:

  Porzadku powinna pilnowac policja..sa kompetentni i wyszkoleni, straz miejska moze co jedynie psie kupy zbierac…do tego sie nadaja

  • SG pisze:

   Z takim komentarzem sam idź sprzątać psie kupy. Policja i Straż Miejska powołane są do innych zadań. Poczytaj ustawy.

 16. Paweł pisze:

  Ciekawe ilu z w/w negatywnych komentatorów popełniło wykroczenia i musiało straży miejskiej zapłacić mandaty.Jest teraz okazja do odreagowania. Żeby była jasność, ja też zapłaciłem mandat ale nie mam do nich pretensji bo źle zaparkowałem.

 17. belzebubik pisze:

  Zapewne niepotrzebna piszą ci co pija pod chmurą albo samochodem chcą najlepiej stanąć pod własnym oknem. W całej Europie tego typu służby są nielubiane ale nieodzowne w samorządach. Zapytajcie Policję czy dadzą radę ogarnąć wszystko samemu i nie oszukujmy się jak zlikwidują syf będzie wszędzie.

 18. cyc pisze:

  Nie patrzcie przez pryzmat propagandy politycznej tylko przez pryzmat miasta – Pewnie że potrzebna i powinna być w każdym mieście aby zajmować się pierdołami

 19. wyginam śmiało ciało pisze:

  Jestem w stanie się założyć że zlikwidować chcą przyszli radni lub obecni z zerowym poparciem i w ten sposób budują poparcie polityczne na październik 2018 – ludzie nie dajcie się zmanipulować co wybory ta sama gadka

 20. Józek pisze:

  Wybory się zbliżają, niedowartościowani jak przed każdymi wyborami atakują straże w całym kraju . Co 4 lata ten sam dyżurny temat – licząc na akceptację tzw. meneli. Strażnicy już się do tego przyzwyczaili i śmieją się z tego.

 21. Obserwator pisze:

  Odwagą jest atakować silniejszych.

 22. krajan pisze:

  Za fotoradary ciągle były atakowane straże nawet tvn wynajął emila. Teraz to samo robi itd i jest dobrze. Tu zacytowałbym Bismarka ” współczuje rządzić piłsudskiemu polakami” . Przekroczą granice i są grzeczni, wrócą i huzia na józia. ot zawzięte polaczki…

 23. krytycznym okiem pisze:

  nieudolni politycy próbują grac na niskich emocjach u prostych ludzi. Ludzie myślenie nie boli. A może policje zlikwidujecie spróbujcie. No policzcie ile kosztują. Bezpieczeństwo to nie biznes kiedy to zrozumiecie. Takie tempe zarządzanie prowadzi do nieprawidłowości. Za zarządzanie gminami odpowiadają włodarze. To oni odpowiadają za „porządek”. Ale wygodniej jest pokazywać na innych” to nie ja to oni.

 24. mmmmmmmmmmmmm pisze:

  Krzykacze potrzebują usłużnych – róbcie swoje. Niech każdy spojrzy na własne podwórko.

 25. Znawca tematu pisze:

  Straże Miejskie to jedyne formacje odpowiedzialne za porządek i bezpieczeństwo na której pracę mają wpływ włodarze miast. Jeżeli Prezydent, Burmistrz miasta jest odpowiedzialnym gospodarzem to NIGDY nie pozwoli na likwidację takiej formacji. Policję to może TYLKO prosić.
  I jeszcze jedno – zawsze temat Straży Miejskich wraca przed wyborami. Krzyczą zlikwidować, a po wyborach to…. cisza, bo IM jest Straż Miejska i każda formacja mundurowa POTRZEBNA.
  Pozdrawiam 🙂

Powiat Ełcki Komunikat dotyczący pracy urzędu
Informujemy, że 8 czerwca (wtorek) w godz. 7.30- 9.00 wejście...
Powiat Ełcki Uczennica ZS nr 5 w Ełku laureatką ogólnopolskiego konkursu
Gabriela Lis, uczennica Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 5 im. K....
Powiat Ełcki Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
Dziś, 4 czerwca, mija kolejna rocznica pierwszych po II Wojnie...
Powiat Ełcki Międzynarodowy Dzień Dziecka
Dziś, 1 czerwca, świętujemy Międzynarodowy Dzień...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015