Jak poznać wysokość przyszłej emerytury?

Osoby, które są już blisko wieku emerytalnego często zadają sobie pytanie w jakiej wysokości będzie moja emerytura i czy wystarczy na moje „emeryckie” życie? Czy może jednak popracować dłużej żeby potem dostawać więcej? Przyszli emeryci, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej chcieliby wiedzieć ile, co miesiąc dostaną na swoje konto z ZUS.

 

– Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, porozmawiać z naszym doradcą lub przeczytać list, który Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do nas co roku informując o stanie konta emerytalnego. W liście jest wyliczona kwota naszej przyszłej emerytury – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. – W informacji o stanie konta jest symulacja emerytury zarówno na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 u mężczyzn, jak i jest podana kwota emerytury, która dostaniemy, gdy popracujemy rok lub dwa dłużej.

 

Osoby, które mają założone swoje indywidualne konto emerytalne na PUE ZUS, informację o stanie konta dostają właśnie na PUE, czyli nie jest do nich wysyłany list pocztą tradycyjną.

 

Każdy, ktoś już zbliżył się do wieku emerytalnego wtedy może złożyć wniosek o emeryturę. ZUS emeryturę obliczy i przyzna jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Prawo do emerytury bowiem to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS nam emeryturę naliczy i wyda decyzję o jej przyznaniu, ale nie dostaniemy wypłaty dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie umowy o pracę.

 

– Po wydaniu decyzji o przyznaniu emerytury zyskujemy „status” emeryta, czyli dostajemy legitymację emerytalną i możemy korzystać np. z przysługujących seniorom zniżek – wyjaśnia Anna Ilukiewicz.

 

Kwotę przyszłej emerytura każdy może obliczyć sam. Na stronie internetowej ZUS jest ogólnie dostępny kalkulator emerytalny. Może także skorzystać z usługi doradcy emerytalnego, który na podstawie informacji zawartych na koncie emerytalnym nie tylko zrobi symulację przyszłej emerytury, ale także doradzi, kiedy najkorzystniej na emeryturę przejść. Poinformuje także czy ZUS ma wszystkie potrzebne do przyznania emerytury dokumenty oraz sprawdzi czy mamy naliczony kapitał początkowy.

 

Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2019 r. wynosiła: 2236,84 zł. brutto.

2 odpowiedzi na “Jak poznać wysokość przyszłej emerytury?”

  1. Emeryt. ELK pisze:

    Ci którzy cieszyli się że PiS obniżył wiek emerytalny niech idą na emeryturę. Po 30 latach pracy otrzymałem 600 zł. Macie swoją dobra zmianę, na dodatek nie będziecie mogli dłużej pracować z powodu koronawirusa. Bo brakuje pracy dla młodych wiele firm upadło. Może to w końcu będzie nauczka dla zakochanych w oszustach pisiorach. Oni dla władzy sprzedadzą swoich bliskich.

  2. Ełczanin pisze:

    Panie to ile pan zarabiał, coś podejrzanie pan krótko pracował jak na mężczyznę coś nie tak z panem nie słyszałem o takiej emeryturze to jedno wielkie kłamstwo .

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015