Jednostka będzie świętować 20-lecie. Nad szeregiem załopoce sztandar.

Na swój sztandar ełccy Strzelcy czekali 20 lat. Dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół JS 1007 Ełk to marzenie udało się zrealizować. Nadanie jednostce sztandaru i patrona uświetnią obchody jubileuszu jednostki. Z okazji swojego 20-lecia Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza JS 1007 Ełk świętować będzie 22 sierpnia.

 

Strzelecka uroczystość jubileuszowa rozpocznie się o godz. 10 w Katedrze p.w. św. Wojciecha w Ełku. Po niej nastąpi uroczysty przemarsz ulicą Kościuszki na Plac Miejski. Tam o godz. 11.30 rozpocznie się druga część spotkania. Dla Strzelców i Orląt z szeregów JS 1007 Ełk będzie to bardzo ważny moment. Jednostka otrzyma sztandar i patrona, a zostanie nim płk Marian Sołtysiak „Barabasz”.

 

– Pozwolę sobie zacytować Marszałka Józefa Piłsudskiego – mówi Cezary Kasprzak, dowódca JS 1007 Ełk. – „Sztandar to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana, a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość wiadomego symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów. Przypomina dni jego chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń.” Sztandar jest rzeczą ważną również dla Strzelców i Orląt. To na sztandar składa się przyrzeczenie. Towarzyszy on nam również w trakcie oficjalnych uroczystości. Do tej pory był to sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Trudno opisać radość z tego, że teraz będziemy mieli własny, strzelecki.

 

Sztandar JS 1007 Ełk nawiązywać będzie do historii polskich Strzelców. Będzie na nim widoczna data powstania związku – rok 1910. Nie zabraknie również słów ważnych dla przedstawicieli wszystkich służb mundurowych – Bóg, Honor, Ojczyzna.

 

– Sztandar buduje patriotyzm i poczucie jedności – mówi Cezary Kasprzak. – Zobowiązuje też do pełnego zaangażowania się w służbę. Nasz nawiązywać będzie również do naszej małej Ojczyzny: miasta Ełk i powiatu ełckiego. Oba herby znajdą się na sztandarze.

 

Obecnie w szeregach JS 1007 Ełk stoi 70 osób: Strzelcy, Orlęta i kadra jednostki. W ciągu 20 lat przewinęło się przez nie liczne grono młodych ludzi. Wielu z nich zasiliło szeregi różnego rodzaju służb mundurowych: Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i służb medycznych. Do tego przygotowują szkolenia realizowane w jednostce. Dotyczą one m.in.: ratownictwa wodnego, wysokościowego i medycznego, survivalu, walki wręcz i działań rozpoznawczych.

 

– W naszej działalności nie zapominamy również o wpajaniu młodzieży takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna – mówi Cezary Kasprzak. – Uczestnicząc w świętach państwowych i kościelnych, wystawiając poczty sztandarowe i warty honorowe przy pomnikach, uczymy młodzież historii oraz patriotyzmu, który w dzisiejszych czasach jest zagubiony.

 

Z tym, czym zajmują się ełccy Strzelcy, będzie można zapoznać się w trakcie sierpniowego spotkania na Placu Miejskim. Będzie ono również okazją do tego, by podjąć decyzję o wstąpieniu w strzeleckie szeregi. Rekrutacja odbędzie się we wrześniu.

 

– Zapraszamy chętnych od 9 roku życia – mówi Cezary Kasprzak. – Dla najmłodszych przeznaczone są szeregi Orląt. Do strzeleckich można wstąpić po ukończeniu 13 roku życia. Natomiast wszystkich ełczan i turystów serdecznie zapraszam 22 sierpnia o godz. 11.30 na Plac Miejski, gdzie zaprezentujemy nasz kunszt strzelecki.

 

Nadanie sztandaru i uroczystą oprawę tego ważnego dla Strzelców i Orląt wydarzenia, wsparli finansowo ełczanie i przyjaciele jednostki.

 

– Były to zbiórki pieniędzy do puszek i wpłaty datków na konto – mówi Cezary Kasprzak. – Za wszystkie dziękujemy. Jeśli jest jeszcze ktoś, kto zechce dorzucić swoją cegiełkę, może to zrobić wpłacając darowiznę na konto: 62 8768 1013 1310 5444 2000 0030, Bank spółdzielczy w Szczuczynie oddział w Grajewie z dopiskiem „Nadanie Sztandaru JS 1007 EŁK, Dwudziestolecie JS 1007 EŁK”.

 

em

5 odpowiedzi na “Jednostka będzie świętować 20-lecie. Nad szeregiem załopoce sztandar.”

 1. niko pisze:

  Pod warunkiem, że dowodca bedzie trzeźwy

 2. odważny pisze:

  do niko: jestem rodzicem jednego ze strzelców i NIGDY nie widziałem dowódcy pod wpływem alkoholu. Więc proszę nie oczerniać kogoś jak samemu nie jest się lepszym !

 3. Święty pisze:

  Tak co na zewnątrz a co we wewnątrz to każdy wie niko ma racje 🙂

 4. ania pisze:

  najlepiej komentować anonimowo i kogos oczerniać. Bo co? bo zazdrość zzera ? 🙂 No niestety, kpt ma więcej oleju w glowie i poparcia 🙂

  Jedna łajza nie zwroci niczyjej uwagi ;>

  Jeszcze raz wszystkiedo dobrego kpt ! pozdrawiam Ania ! 🙂

 5. Ełk pisze:

  niko Oskarżasz niepodstawie i powinieneś za to ponieść karę.

  Przywiązać ciebie do drzewa , wysmarować miodem twego małego i zawołać cielaka.

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015