Jest kolejny przewodnik rowerowy. Prowadzi wokół Jeziora Ełckiego.

Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku wraz z Towarzystwem Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej oraz Ełckim Stowarzyszeniem Ekologicznym zapraszają do zapoznania się z „Przewodnikiem rowerowym – wokół Jeziora Ełckiego”.

 

– Proponujemy około 20 – kilometrową trasę rowerową wokół Jeziora Ełckiego – mówi Emilia Sigiel – Polakowska z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. – Trasa pozwoli zobaczyć z bliska miasto w jego szczególnie atrakcyjnych częściach, jak również umożliwi popatrzenie na nie z oddali. Trasę staraliśmy się poprowadzić istniejącymi już ścieżkami rowerowymi, a tam, gdzie ich nie ma, możliwie, jak najbezpieczniej. W jej opisie zwróciliśmy uwagę na otaczającą nas przyrodę oraz obiekty historyczne.

 

Jezioro Ełckie jest 12. co do głębokości jeziorem Polski. Jego maksymalna głębokość to 56 m. Mimo, że zaliczane do najgłębszych w Polsce, nie należy do największych. Jego powierzchnia wynosi 380 ha, co daje mu 120. miejsce w kraju pod względem wielkości.  Prajezioro było znacznie większe. Obejmowało obszar obecnego Jeziora Ełckiego oraz jezior: Selment Mały i Szyba, Jeziora Barany i Herta Duża oraz jeziora Szarek i Sunowo. Dawny jego obszar tworzy dziś obniżenie jeziorne o powierzchni płaskiej, okresowo lub stale podmokłej. Wody Jeziora Ełckiego utrzymują się w II klasie czystości, a akwen nie jest objęty strefą ciszy.

 

– Opracowaniem trasy oraz tekstem zajął się należący do Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej Jarek Wasilewski – dodaje Emilia Sigiel – Polakowska. – To m.in. licencjonowany przewodnik turystyczny na teren województwa warmińsko – mazurskiego; licencjonowany pilot wycieczek; instruktor turystyki kwalifikowanej o specjalności: turystyka rowerowa oraz instruktor znakowania szlaków turystycznych.

 

Wersja papierowa przewodnika będzie dostępna w najbliższych dniach w siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, przy ul. Parkowej 12. Wersję elektroniczną można znaleźć na stronie internetowej ełckiego CEE. Powstanie obu sfinansowane zostało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 

fm

Jedna odpowiedź do “Jest kolejny przewodnik rowerowy. Prowadzi wokół Jeziora Ełckiego.”

  1. Waldek pisze:

    A kogo ta pustynia interesuje

Powiat Ełcki Szczepienia przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania, a w...
Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015