Kto będzie mógł skierować pacjenta na test na koronawirusa? NRL popiera poszerzenie kręgu uprawnionych.

Rozszerzenie kręgu lekarzy uprawnionych do kierowania na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest potrzebne – oceniło w swoim stanowisku prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazując jednocześnie, że planowane zmiany są spóźnione. Chodzi m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia rozszerzający krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa, m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzy udzielających świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

 

„Prezydium NRL pozytywnie ocenia zaproponowane w przedłożonym projekcie zmiany polegające na rozszerzeniu kręgu osób uprawnionych do kierowania na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 wskazując jednocześnie, że projektowane zmiany są spóźnione” – głosi stanowisko prezydium NRL.

 

Samorząd lekarski przypomina w nim, że od wielu miesięcy apeluje o jak najszersze otwarcie możliwości zlecania testów na obecność wirusa.

 

„Działania Ministerstwa Zdrowia w tym obszarze są nadal niewystarczające. W ocenie Prezydium NRL uprawnienie do zlecenia testu powinien mieć każdy lekarz i lekarz dentysta wykonujący zawód” – uważa prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

Projekt przewiduje umożliwienie lekarzom i felczerom, którzy udzielą świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej – skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

 

Resort uzasadnia, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń, a także przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych. (PAP)

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015