Las – edukacja i rekreacja & Klasa z drewna, czyli nauka poprzez doświadczenia i rekreację

Istnieje wiele sposobów na to, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, naukę z rekreacją, wiedzę z praktyką. Jednym z nich jest realizowanie w szkołach programów, choć wymaga to ogromnego zaangażowania ze strony nauczycieli, ale nic nie zastąpi radości uczniów uczestniczących w kolejnych działaniach związanych z realizacją przedsięwzięcia.

 

16 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego odbył się konkurs Lasów Państwowych Klasa z drewna jako realizacja programu z edukacji leśnej Las – edukacja i rekreacja. W zmaganiach konkursowych uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych w Mrozach, Woszczelach, Rękusach, nowej Wsi Ełckiej, Stradunach oraz gospodarze wydarzenia (szkoła podstawowa w Chełchach). Konkurs był dwuetapowy. W pierwszej części uczestnicy musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą. Drugi etap to konkurencje sportowe, jak: skoki w workach, zbieranie kasztanów, rzut ziemniakiem do kosza i wiele innych. Suma zdobytych punktów w obu konkurencjach pozwoliła wyłonić zwycięzcę konkursu – reprezentacja Szkoły Podstawowej w Mrozach. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane nagrodami ufundowanymi ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Lasów Państwowych oraz przez Nadleśnictwo Ełk. Podarunki wręczał dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lecha Aleksandra Kaczyńskiego w Chełchach wraz z wójtem Gminy Ełk Tomaszem Osewskim i Nadleśniczym Nadleśnictwa Ełk Arkadiuszem Malinowskim. Wykonane przez sygnalistów na rogach fanfary wywoływały kolejnego nagrodzonego ucznia w konkursie przyrodniczym.

 

Kulminacyjnym punktem wydarzeń 16 listopada 2023 r. było uroczyste otwarcie placu rekreacyjno-edukacyjnego przy szkole. Rozwiązania wstęgi dokonał wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski i Nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk – Arkadiusz Malinowski. Ksiądz (szkolny katecheta) poświęcił obiekt. Plac niemal w całości wykonany jest z drewna lub poszczególne urządzenia rekreacyjne zawierają elementy drewniane. Otwarcie placu edukacyjno – rekreacyjnego sprawiło ogromną radość wszystkim uczniom, tym najmłodszym, ale również radości nie kryli najstarsi uczniowie. Oprócz urządzeń rekreacyjnych wykonanych z drewna, zgromadzeni podziwiali nietuzinkowe ogrodzenie wykonane z desek różnych gatunków drzew, w myśl założenia, że plac ma bawić i uczyć. Ścieżka edukacyjna poświęcona została lasowi.

 

Wydarzenia 16 listopada 2023 r. to zwieńczenie wszystkich działań w ramach realizacji programu Las – edukacja i rekreacja. Przygotowując się do tego dnia – uroczystego podsumowania, uczniowie brali udział w wielu działaniach, których myślą przewodnia był las. Odbyły się lekcje tematyczne. Uczniowie zdobywali wiedzę o warstwach lasu, a następnie wykonali kompozycje przestrzenną – warstwy lasu. Zaprezentowane kompozycje dowiodły, że dzieci potrafią połączyć zdobytą wiedzę z praktycznym działaniem. Realizowany program Las – edukacja i rekreacja oraz projekt Klasa z drewna pozwoliły zdobywać uczniom wiedzę poprzez doświadczenie. Spotkanie z leśnikiem nauczyło rozpoznawania rodzajów drzew po liściach oraz przygotowanych deseczkach. Choć było to bardzo trudne zadanie, uczniowie nie kryli zadowolenia, że można w nietuzinkowy sposób przyswajać wiedzę. Okazało się, że las może być wdzięcznym tematem lekcji oraz inspiracją do działań, pobudzać kreatywność. Opowieść leśnika o chorobach drzew pozwoliła uczniom zaaranżować wizytę drzewa u lekarza. Wcielając się w doktora ostukiwali korę, nasłuchiwali odgłosu, badali stan korzeni, na koniec stawiali diagnozę.

 

Zdobytą wiedzę o lesie weryfikowali podczas akcji Sprzątanie świata oraz wycieczki do Białowieży, która rozpoczęła się wizytą w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i spotkaniem z Dyrektorem Andrzejem Nowakiem, który podarował sadzonki drzew. Kolejnym etapem była niezapomniana lekcja przyrody w Białowieskim Parku Narodowym. Obcowanie ze zwierzętami, spotkanie z żubrem – królem białowieskich lasów, spacer ścieżką edukacyjną Żebra żubra, fascynująca opowieść o puszczy i jej mieszkańcach to tylko niektóre elementy przyrodniczej wyprawy. Wizyta w uroczysku Topiły to spotkanie z nieskażoną naturą Białowieskiego Parku Narodowego i przejazd kolejką wąskotorową. Jeśli las jest motywem przewodnim wyjazdu to nie mogło zabraknąć wizyty w instytucie leśnym i spotkania z prof. Rafałem Paluchem, który o drzewach wie prawie wszystko.

 

Podczas realizacji programu Las – edukacja i rekreacja rodziły się pomysły inspirowane lasem. Uczniowie przygotowali pokaz przebrań jesiennych. Była to uczta dla oczu, a jednocześnie wyzwolenie kreatywności. Z darów jesieni i z darów lasów przygotowali kompozycje tematyczne, które prezentowali na wystawkach.

 

Zrealizowany program Las – edukacja i rekreacja pogłębił wiedzę o lesie, pozwolił połączyć naukę z doświadczeniem. Pozwolił również spojrzeć inaczej na środowisko leśne i dostrzec jego wartość. Pozostawił pamiątki w postaci placu edukacyjno – rekreacyjnego, drzew i krzewów podarowanych przez Nadleśnictwo Ełk, a przede wszystkim pozwolił na integrację społeczności szkolnej podczas wykonywania kolejnych zadań projektu.

 

Zrealizowany projekt oraz pozyskana nowa infrastruktura rekreacyjno-edukacyjna pozwoli na zacieśnienie współpracy z innymi szkołami, wpłynie na poziom wiedzy o faunie i florze polskich lasów oraz pogłębi wiedzę o działalności Lasów Państwowych wśród mieszkańców Gminy Ełk.

Galeria

Jedna odpowiedź do “Las – edukacja i rekreacja & Klasa z drewna, czyli nauka poprzez doświadczenia i rekreację”

  1. Anonim pisze:

    Całe szczęście że pisioy przegrali.Gdyby dalej. rządzili ,drogie dzieci moglibyście oglądać tylko Zręby.

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycielek
Cztery nauczycielki otrzymały z rąk Starosty Ełckiego akty nadania...
Powiat Ełcki Nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej pozyskał nowy samochód...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy w starostwie
Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015