MKS MAZUR EŁK – POWRÓCI?

MKS Mazur Ełk (Miejski Klub Sportowy Mazur Ełk) – polski klub sportowy, założony  został 1 maja 1946 roku w Ełku. W przeszłości klub wielosekcyjny.  W roku 2015 została podpisana fuzja łącząca kluby MKS Mazur Ełk z Płomieniem Ełk. Klub po połączeniu dwóch drużyn nazywa się MKS Ełk. Kibice przez długi czas domagali się powrotu nazwy Mazur Ełk! Obecnie trwają prace umożliwiające zmianę nazwy. Funkcjonuje już jednak jako nazwa marketingowa klubu. 

 

 

Obecnie „nowa” nazwa używana jest w celach marketingowych. Klub posiada zgodę Marka Łukiewskiego – Prezesa WMZPN. Dziś na oficjalnym fanapage klubu pojawiło się wyjaśnienie, które w dużej mierze odnosi się do kontrowersyjnych zdaniem członków klubu słów opublikowanych na portalu społecznościowym przez ełckiego radnego Michała Tyszkiewicza.

 

— Miałem się nie odzywać w sprawie Mazurskiego Klubu Sportowego. Szanuję bowiem wszystkich, którym leży na sercu dobro ełckiej piłki. Nie mogę jednak siedzieć cicho, gdy widzę w jaki sposób podstępem wykorzystuje się przywiązanie kibiców do tradycji, w tym przypadku Mazura Ełk.
Nie ma absolutnie żadnego prawa Mazurski Klub Sportowy Ełk używać nazwy, a także herbu Miejskiego Klubu Sportowego Mazur Ełk. Sprzedaż karnetów czy gadżetów z logo MKS Mazur Ełk jest – mówiąc wprost i dosadnie – złodziejstwem. Tak samo Mazurski Klub Sportowy Ełk ma prawo wykorzystać herb Mazura, jak znaki ŁKS-u Łomża, Legii czy Barcelony. Czyli nie ma żadnego prawa!
Szanuję ludzi, którzy teraz kierują ełcką piłką, ale dziwię się, że nie wiedzą (nie chcą wiedzieć?) na jakich zasadach funkcjonują w Polsce kluby sportowe. Organizacje prowadzące działalność w zakresie sportu definiuje prawo, zwłaszcza ustawa o sporcie. Kluby sportowe i uczniowskie kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia rejestrują się w ewidencji starosty. Mogą też być stowarzyszenia rejestrowe czy sportowe spółki akcyjne, które uzyskują osobowość prawną przez rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Informuję, że Mazurski Klub Sportowy Ełk jest podmiotem wpisanym do ewidencji starosty, a powstał w wyniku uchwały walnego zgromadzenia członków Ełckiego Klubu Sportowego Płomień Ełk w sprawie zmiany nazwy klubu. I tylko organ rejestrowy ma prawo dokonać odpowiedniej zmiany w rejestrach klubu, takiej jak zmiana nazwy. Nie może jej jednak dokonać niezgodnie z przepisami prawa czy statutem klubu.
Czy zarząd zgłosił się z wnioskiem o dokonanie zmian w rejestrze? Nie słyszałem. Czy odbyło się walne zebranie Mazurskiego Klubu Sportowego Ełk? Nie słyszałem.
Nie ma i nie może więc być mowy o zmianie nazwy Mazurskiego Klubu Sportowego Ełk, a już szczególnie na nazwę, która funkcjonuje (z różnymi zmianami od czasów powojennych).
Rozumiem chwyt marketingowy – bo o to w tym zamieszaniu z posługiwaniem się cudzym herbem i nazwą chodziło, by nazbierać jak najwięcej funduszy. Nie dało się ściągnąć od kibiców po 20 zł, to może dadzą się nabrać na karnety z herbem innego klubu.
Moim zdaniem to nie tak powinno wyglądać. Wszystko powinno być czyste i przejrzyste, a przede wszystkim zgodne z prawem. Bez wprowadzania w błąd sympatyków piłki nożnej, a zwłaszcza Mazura Ełk.
Jeśli W-MZPN wyrazi zgodę na coś, do czego nie ma prawa, będzie w mojej opinii autorem wielkiego przekrętu.
MT

PS. Mazur nigdy nie zginie.

 

W odpowiedzi czytamy: 

— Wszystko, co zostało zrobione w celu przywrócenia historycznej nazwy klubu, jest zgodne z tym, co było mówione podczas wcześniejszej debaty na ten temat. Zainteresowanym proponuję powtórne obejrzenie relacji video z tego spotkania. Dla usystematyzowania pewnych rzeczy przypomnę, co kilkakrotnie powtarzałem podczas swojej wypowiedzi na debacie. Najwcześniejszy termin przywrócenia nazwy „ Mazur” to czerwiec.

Istnieją pewne uwarunkowania prawne, które wymagają rozmów, negocjacji zarówno z kibicami, jak również ze sponsorami

Co do pierwszego punktu, to ze względu na możliwość złożenia rezygnacji przez wszystkich członków Zarządu Klubu, termin rozpoczęcia prac nad powrotem, nazwy uległ przedłużeniu.

Drugi punkt, mimo krótkiej treści jest znacznie obszerniejszy ale postaram się w skrócie poruszyć najważniejsze kwestie. Podstawową informacją dla wszystkich powinno być to, że zanim rozpoczęliśmy jakiekolwiek działania, zrobiliśmy konsultacje z kibicami, sponsorami oraz, już w późniejszym okresie, z prawnikami. Najważniejszą kwestią dla kibiców było przywrócenie nazwy „ Mazur” , barw klubowych i herbu. Dla sponsorów wyniki, porządek na trybunach oraz spełnianie wymogów zawartych w umowach sponsorskich. Niestety, ze względu na krótki okres do rozpoczęcia rozgrywek, podjęliśmy decyzję ( za zgodą kibiców, z którymi rozmawialiśmy ) o zmianie nazwy na zasadzie marketingowej, na inne rozwiązania nie było już czasu. Takie rozwiązanie zadowoliło również sponsorów i daje wszystkim stronom rok czasu na potwierdzenie, że w Ełku można łączyć piłkę nożną z historią, że o wszystkich złych rzeczach, które były związane z klubem, należy zapomnieć.

 

Wydaje mi się , że w obecnej sytuacji klubu było to jedyne rozwiązanie, które zadowalałoby wszystkie strony. Z tym większym zdziwieniem przeczytałem wypowiedź Pana Michała Tyszkiewicza, osoby, która do tej pory bardzo nam pomagała i w debacie o powrocie nazwy i przy organizacji klubowych uroczystości wigilijnych. Nie chcę posądzać Pana Michała o złą wolę ale użycie słów „ złodziejstwo” , „naciąganie” czy „ oszustwo” może skutkować pozwem do odpowiednich instytucji. W całej tej dyskusji nigdy niczego nie ukrywaliśmy i aby przypisywać nam czyny opisane wyżej należy chyba udowodnić, że były to działania z innymi intencjami. Podczas debaty na temat Mazura wielokrotnie podkreślałem, że piłka nie jest dla działaczy tylko dla kibiców i oni również powinni brać udział w zarządzaniu klubem oraz jego finansowaniu. W którym więc momencie chciałem czy chcieliśmy oszukać kibiców, ja nie mogę się tego doszukać, ale widać malkontenci zawsze znajdą drugie dno.

 

Za dwa tygodnie pierwszy mecz u siebie, zapraszamy wszystkich kibiców Mazura oraz miłośników piłki nożnej na spotkanie na żywo. Jeżeli są jeszcze osoby, które mają wątpliwości co do naszych intencji, to proszę o kontakt. Jeżeli będzie taka wola kibiców możemy znów zorganizować otwarte spotkanie z zarządem i wyjaśnić kwestie używania znaków i nazwy klubu. Według mojej wiedzy wszystko jest zgodne z prawem i „ Mazur” wrócił. Niezadowoleni z takiej sytuacji chyba zawsze będą i cały czas będą szkodzić. Mimo wszystko życzę im miłego dnia – Jacek Ołdak

 

Rusza sprzedaż karnetów na zbliżający się sezon. Na karnetach widnieje już „nowa” nazwa!

 

 

12 lipca zmieniona została także nazwa fanpage klubu:

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Szczepienia przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania, a w...
Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015