Ełk, ( od do )
wiatr: , wilgotność:
Możemy korzystać z dokumentów za pomocą aplikacji

Ełczanie mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfon. To mObywatel. Przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji rozwiązanie daje nam szybki dostęp do naszych mDokumentów. Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość.

 

– Przyda się to w codziennych sytuacjach, choćby takich jak stłuczka samochodowa – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Uczestnicy stłuczki, którzy w kilkanaście sekund ściągną na swoje smartfony aplikację, będą mogli wymienić się informacjami potrzebnymi do rozwiązania sprawy i ujawnią tylko tyle danych, ile wymaga sytuacja, nie więcej.

 

Za pomocą mTożsamości potwierdzimy swoją tożsamość w kontaktach z innymi obywatelami. Wyświetlimy swoje dane na ekranie telefonu, a następnie przekażemy je drugiej osobie, na telefon.

 
– Wtedy też automatycznie pobierzemy i zapiszemy w swoim telefonie jej dane, ale pod warunkiem, że obaj uczestnicy stłuczki będą użytkownikami aplikacji mObywatel – mówi Tomasz Andrukiewicz. – Wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.

 

Z bezpłatnej aplikacji może skorzystać każda pełnoletnia osoba, która ma: ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 (lub nowszej wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny, aktywną aplikację mObywatel oraz połączenie z internetem.

 

mTożsamość korzysta z aktualnych danych znajdujących się w rejestrach państwowych. Są to: imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności i numeru dowodu oraz informacji, kto wydał dokument.

 

– I właśnie te dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona – mówi prezydent Andrukiewicz. – Trzeba jednak pamiętać, że wymienimy się danymi tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel. mTożsamość nie zastąpi też dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

 

rm

2 odpowiedzi na “Możemy korzystać z dokumentów za pomocą aplikacji”

 1. Marriu napisał(a):

  A co z iOS?

 2. Gustlik napisał(a):

  przydała by się też karta dużej rodziny

 • Reprezentacja „Mechaniaka” najlepsza na szczeblu powiatowym: K.

  Prawda,zwłaszcza,że na konkursie w bialym-recyta ...

 • Reprezentacja „Mechaniaka” najlepsza na szczeblu powiatowym: karambol138

  Zawsze mi żal tej młodzieży ,którą sie dyskry ...

 • Ełk doczeka się restauracji McDonald’s?: Zatorzanka

  Armii Krakowej-pusto W.Polskiego-pusto Tyle mał ...

 • Cztery osoby poszkodowane. Zderzenie aut na obwodnicy Ełku.: xyz

  a te padlo bmw to nie z Katarzynowa ...

 • Cztery osoby poszkodowane. Zderzenie aut na obwodnicy Ełku.: Anonim

  a te padlo bmw to nie z Katarzynowa ...

 • Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015