Możemy korzystać z dokumentów za pomocą aplikacji

Ełczanie mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfon. To mObywatel. Przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji rozwiązanie daje nam szybki dostęp do naszych mDokumentów. Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość.

 

– Przyda się to w codziennych sytuacjach, choćby takich jak stłuczka samochodowa – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Uczestnicy stłuczki, którzy w kilkanaście sekund ściągną na swoje smartfony aplikację, będą mogli wymienić się informacjami potrzebnymi do rozwiązania sprawy i ujawnią tylko tyle danych, ile wymaga sytuacja, nie więcej.

 

Za pomocą mTożsamości potwierdzimy swoją tożsamość w kontaktach z innymi obywatelami. Wyświetlimy swoje dane na ekranie telefonu, a następnie przekażemy je drugiej osobie, na telefon.

 
– Wtedy też automatycznie pobierzemy i zapiszemy w swoim telefonie jej dane, ale pod warunkiem, że obaj uczestnicy stłuczki będą użytkownikami aplikacji mObywatel – mówi Tomasz Andrukiewicz. – Wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.

 

Z bezpłatnej aplikacji może skorzystać każda pełnoletnia osoba, która ma: ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 (lub nowszej wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny, aktywną aplikację mObywatel oraz połączenie z internetem.

 

mTożsamość korzysta z aktualnych danych znajdujących się w rejestrach państwowych. Są to: imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności i numeru dowodu oraz informacji, kto wydał dokument.

 

– I właśnie te dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona – mówi prezydent Andrukiewicz. – Trzeba jednak pamiętać, że wymienimy się danymi tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel. mTożsamość nie zastąpi też dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

 

rm

2 odpowiedzi na “Możemy korzystać z dokumentów za pomocą aplikacji”

  1. Marriu pisze:

    A co z iOS?

  2. Gustlik pisze:

    przydała by się też karta dużej rodziny

Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (1/6)
Ponad 13 milionów złotych kosztowało 6 głównych inwestycji...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015