Müller: Szczytu zachorowań spodziewamy się w kwietniu

Szczytu zachorowań na koronawirusa spodziewamy się w kwietniu, ale ogólna liczba osób, które chorują będzie na wysokim poziomie jeszcze przez co najmniej cały maj – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że maj lub końcówka kwietnia, będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych.

 

Rzecznik rządu w „Sygnałach dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany, kiedy spodziewany jest szczyt zachorowań na Covid-19.

 

– Jeśli chodzi o liczbę dzienną zachorowań w liczbach bezwzględnych, to mamy nadzieję, że to będzie kwiecień. To znaczy., że w kwietniu ta sytuacja się już unormuje – odparł Müller.

 

Zaznaczył jednocześnie, że liczba osób, które będą w jednym czasie chorowały będzie przez długi czas na dosyć wysokim poziomie, gdyż – jak wyjaśnił – leczenie osób, które już zachorowały trwa co najmniej kilkanaście dni.

 

– W związku z czym ogólna liczba osób, które chorują będzie na wysokim poziomie jeszcze przez cały maj, co najmniej – powiedział rzecznik rządu.

 

Na pytanie czy widać już oznaki tego co wydarzyło się przez święta, oznaki wzrostu zachorowań związanych z wyjazdami Polaków do rodziny Müller powiedział, że w tej chwili nie ma na ten temat informacji.

 

– To czy negatywne skutki tych wyjazdów się pojawią będziemy widzieć nieco ponad tydzień po samych wyjazdach, bo po takim czasie pojawiają się objawy choroby – podkreślił. Zwrócił uwagę, że ruch w okresie świątecznym był zwiększony. – Miejmy nadzieję, że nie przyniesie to jakichś bardzo widocznych efektów w liczbie zachorowań” – zaznaczył.

 

Müller pytany, kiedy rząd zacznie „odmrażać gospodarkę” zauważył, że jeżeli dane liczbowe dotyczące osób, które chorują „będą lepsze można się spodziewać tego, że maj, czy końcówka kwietnia, będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych”. Dopytywany jak miałoby wyglądać to odmrażanie zaznaczył, że wszystko będzie zależało od liczb, łącznie z datą rozpoczęcia zdejmowania obostrzeń.

 

Jak dodał, naturalnym wydaje się, że w pierwszej kolejności powinny zostać zdjęte obostrzenia dotyczące zasad przemieszczania się, czy dostępu do terenów zielonych.

 

– W późniejszym etapie poluzowanie kwestii związanych z handlem i usługami i limitami osób, które przebywają w tych punktach; ale również z rygorami, czyli te limity będą obowiązywały. Myślę, że pod koniec poluzowywania ograniczeń są imprezy masowe – mówił Müller.

 

Rzecznik rządu pytany czy uczniowie wrócą do szkół w tym roku szkolnym, odparł, że takich decyzji jeszcze nie ma.

 

– Mamy nadzieję, że to będzie możliwe, żeby wrócić do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym – powiedział. Zaznaczył, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej. (PAP)

Jedna odpowiedź do “Müller: Szczytu zachorowań spodziewamy się w kwietniu”

  1. Anita pisze:

    Ten Müller to myśli o którym kwietniu, przyszłorocznym? Może on nie wie że właśnie mija połowa kwietnia 2020.a może go ciotka z Nowogrodzkiej przestraszyła.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015