MZ: szczepić przeciw COVID-19 będą m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, że szczepić przeciwko COVID-19 będą mogły osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska.

Projekt rozporządzenie w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum legislacji. Zostało skierowane do ogłoszenia.

 

W ocenie skutków regulacji wskazano, że realizacja szczepień osób dorosłych przeciwko COVID-19 jest przedsięwzięciem systemu ochrony zdrowia na masową skalę i wymaga udziału personelu medycznego, który z racji wykonywanego zawodu mógłby realizować szczepienia, ale w obecnym porządku prawnym nie nabył jeszcze kwalifikacji do podania szczepionek.

 

Obecnie kwalifikacje osób mających uprawnienia zawodowe do szczepień są zawężone wymaganiami określonymi rozporządzeniem ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011.

 

„Obowiązujące wymagania wiążące się z koniecznością zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodów medycznych o najszerszym spektrum udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, tj. lekarzy, felczerów, pielęgniarki albo położne, ratowników medycznych i higienistki szkolne wydaje się nadmiarowe w przypadku szczepienia osób dorosłych przeciwko COVID-19” – wskazano w ocenie skutków regulacji projektu.

 

Takie wymagania – jak oceniono – ograniczają możliwość realizacji szczepień przez osoby, które z racji wykształcenia powinny wykonywać szczepienia w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.

 

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, przeprowadzenie szczepienia polega na podaniu szczepionki w formie zastrzyku domięśniowego i jest standardowym zabiegiem wykonywanym przez osoby wykonujące wymienione zawody medyczne.

 

Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia. (PAP)

Jedna odpowiedź do “MZ: szczepić przeciw COVID-19 będą m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy”

  1. Pacjent pisze:

    A co będzie robił producent osocza radny. D.

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Szczepienia przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania, a w...
Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015