Niedzielski o wcześniejszych szczepieniach nauczycieli: Na tę chwilę nie ma takiej możliwości

Na tę chwilę nie ma takiej możliwości – powiedział we wtorek 12 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość wcześniejszego zaszczepienia nauczycieli klas I – III. Padło ono podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia. Od 18 stycznia nauczanie tych klasach będzie odbywało się w trybie stacjonarnym w szkołach.

Niedzielski odpowiedział, że na tę chwilę nie ma takiej możliwości ze względu na brak odpowiedniej ilości szczepionek.

 

– Mamy ograniczenia związane z liczbą dostaw szczepień. Te ograniczenia w tej chwili są takie, że optymistycznie zakładając, mamy mniej więcej 6 mln dawek do końca marca – wskazał minister.

 

Podkreślił, że w pierwszej kolejności musi być zaszczepiona „grupa zero” oraz grupa osób najbardziej narażonych na najpoważniejsze konsekwencje zachorowania na COVID-19.

 

– To jest 1,7 mln osób, bo na tyle szacujemy grupę 80 plus. To praktycznie wyczerpuje już tę pulę, nie ma tutaj przestrzeni – powiedział.

 

Minister zaznaczył, że „w grupie pierwszej” są także mieszkańcy DPS-ów, których w całej Polsce jest łącznie 100 tys. Zwrócił uwagę, że chęć szczepień zadeklarowało ok. 70 tys. pensjonariuszy.

 

– Nawet w tej perspektywie do końca pierwszego kwartału nie mamy większych możliwości szczepienia ze względu na dostawy (szczepionek), jakie są zakontraktowane. Oczywiście robimy wszystko, poprzez mechanizm europejski, żeby te zakupy zwiększyć, ale one się dopiero pojawią w drugim kwartale – powiedział Niedzielski. – Więc na tę chwilę nie ma takiej możliwości – dodał.

 

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się 27 grudnia ubiegłego roku. Odbywają się etapami, według grup opisanych w Narodowym Programie Szczepień. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero. To pracownicy sektora ochrony zdrowia, m.in., lekarze, pielęgniarki i farmaceuci oraz pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

 

Od 25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej seniorzy, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Jako pierwsi z tej grupy zaszczepieni zostaną seniorzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 + 6 =

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Szczepienia przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania, a w...
Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015