Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów od czerwca w Ełku

Od 1 czerwca w Ełku obowiązywać będą nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów. Wprowadzona zostanie ich segregacja na pięć frakcji, a na pojemnikach i kontenerach do składowania śmieci pojawią się naklejki z opisem. Nie będzie już możliwe zadeklarowanie nieselektywnej zbiórki. Stawki ze odpady dla mieszkańców zmienia się dopiero w lipcu 2020 roku.

 

Zmiany związane są z wejściem w życie nowych przepisów, przyjętych przez Sejm i Senat RP. Utawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzono bezwzględny obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny oraz nowe zasady segregacji odpadów, które są jednolite na terenie całej Polski.

 

System Segregowania Odpadów, którego celem jest ujednolicenie systemów segregacji odpadów w poszczególnych gminach, wprowadza podział odpadów na frakcje oraz oznaczenia pojemników lub kontenerów do ich składowania. Od początku czerwca śmieci dzielić będziemy na odpady ze szkła, z papieru, metali i tworzyw sztucznych, ulegające biodegradacji oraz odpady resztkowe.

 

Od 1 czerwca w zabudowie jednorodzinnej dopuszczone będzie przekazanie odpadów do odbioru firmie wywozowej w workach w odpowiedniej kolorystyce lub w dowolnych lecz oznaczonych naklejką lub napisem pojemnikach, sugerującą frakcję do odbioru.

 

Za dwa lata, 1 lipca 2022 roku, wszystkie pojemniki będą musiały mieć kolorystykę odpowiadającą konkretnej kategorii odpadów: szkło – pojemnik koloru zielonego, papier – pojemnik koloru niebieskiego, metale i tworzywa sztuczne – pojemnik koloru żółtego, dla biodegradowalnych odpadów – pojemnik koloru brązowego, dla odpadów zmieszanych tzw. resztkowych (niedających się do żadnej z powyższych frakcji) – pojemnik koloru czarnego.

 

Mieszkańcy na adres domowy otrzymają informacje dotyczące zmian w zakresie systemu gospodarowania odpadami oraz prawidłowej segregacji odpadów. Trafią do nich broszury i naklejki na domowe śmietniczki, które będą formą podpowiedzi jak prawidłowo segregować domowe odpady. Dodatkowo przygotowana została aplikacja na smartfony „Ełk segreguje”, która pomoże wspomóc prawidłową selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Aplikację będzie można pobrać na telefony komórkowe z App Store (dostępna pod koniec maja) i Google Play.

 

Formularze deklaracji będzie można pobrać w czerwcu na stronie internetowej miasta Ełku oraz w Urzędzie Miasta Ełku. Dodatkowych informacji udziela Wydział Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Ełku pok. nr: 243, tel. 87 73 26 243.

6 odpowiedzi na “Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów od czerwca w Ełku”

 1. Alek pisze:

  Ciekawi mnie w jakim celu powstała sortownia w siedliskach ? To mieszkańcy teraz przejmą na siebie obowiązki sortowni ?

 2. Skandal ! pisze:

  Jest sortownia w Siedliskach, więc po co robić w mieszkaniach śmietnik i jeszcze za to płacić drożej?! A do tego – zastanawiać się: jak wg „tabelki” umieścić śmieć, bo może jest inaczej brudny niż „tabelka” wymaga?

 3. Ciekawostka pisze:

  Czy menele tez będą posłusznie segregować śmieci do 5 worków?

 4. Sąsiadka pisze:

  A jak wy sobie to wyobrażacie. Ludzie sobie z domów zrobią śmietnik. 5 koszy na śmieci w kuchni a gdzie to pomieścić.

 5. hugfjh pisze:

  Pani somsiadko zróbcie wspólny kosz na osiedlu domków i po sprawie…

 6. Nitza pisze:

  Zielone Płuca Polski to region, w którym należy konsekwentnie przestrzegać idei ekorozwoju.
  Z powyższych wpisów wynika, że osoby nie rozumieją, w jakim celu należy segregować odpady.
  Sporo pracy przed samorządowcami jak widzę.
  Szkolić, tłumaczyć i tak w kółko.
  W centralnej Polsce ten obowiązek jest już od lat, tylko nie w Zielonych Płucach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 47 = 52

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + 4 =

Powiat Ełcki Przedłużenie terminu składania wniosków
W związku z pandemią koronawirusa Starostwo Powiatowe w Ełku...
Powiat Ełcki Internetowe spotkania Działaj Lokalnie
Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA zaprasza na internetowe...
Powiat Ełcki Sprzęt komputerowy powędrował do szkół
Nowoczesne laptopy wraz z oprogramowaniem i mobilnym Internetem...
Powiat Ełcki Nowoczesne laptopy trafią do szkół
Powiat ełcki pozyskał grant na zakup czterdziestu nowoczesnych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015