Nowy Rok, wyższe wydatki

Droższe zakupy, prąd, abonament RTV – to tylko część „nowości”, jakie czekają nas już za kilka tygodni. Wraz z rokiem 2021 pojawią nowe obciążenia domowych i firmowych budżetów. Te, do których już się przyzwyczailiśmy, zmienią się na wyższe. Plany rządowe dotyczą również naszych oszczędności emerytalnych – uszczuplą się one o miliardy złotych.

 

Już na pierwszych w przyszłym roku rachunkach za energię elektryczną zauważymy nową pozycję. Będzie to tzw. „opłata mocowa”, która według ekspertów zwiększy nasze wydatki na prąd o ok. 7 – 10 procent. Oznacza to, że przeciętne gospodarstwo w skali roku będzie musiało wydać z tego tytułu ok. 100 zł więcej, niż dotychczas.

 

Kolejny wydatek, z jakim będziemy musieli zderzyć się w przyszłym roku, to opłata cukrowa. Będzie ona dotyczyła producentów napojów i hurtownie, które wprowadzają je na rynek. Można jednak spodziewać się, że ostatecznie zauważymy ją w cenach widniejących na etykietach widniejących na sklepowych półkach. Wprowadzenie opłaty cukrowej polski rząd argumentuje motywowanie obywateli do ograniczenia ilości konsumowania słodzonych i tym samym niezdrowych napojów. Jak wpłynie ona na ceny produktu? Może podnieść ją o kilkadziesiąt procent. Podwyżka wynieść ma 50 gr na litrze lub więcej, jeśli w zawartość cukru w napoju będzie wyższa oraz gdy w jego składzie znajdzie się tauryna lub kofeina.

 

To nie koniec nowych opłat, których wprowadzenie w 2021 roku rząd argumentuje troską o zdrowie obywateli. Z kolejną będą musieli liczyć się konsumenci tzw. „małpek”, czyli napojów alkoholowych w butelkach o pojemności do 300 ml. Podobnie, jak w przypadku opłaty cukrowej, ma ona dotyczyć producentów, ale najprawdopodobniej odbije się to ostatecznie na portfelu konsumenta. Jak bardzo? Opłata za „małpki” wynieść ma 25 zł za każdy litr 100-procentowego alkoholu. Dodatkowa opłata od buteleczki 200 ml wódki 40 proc. wyniesie więc 2 zł.

 

W połowie przyszłego roku ma dojść do reformy Otwartych Fundusz Emerytalnych. W związku z tym budżet państwa zasili co najmniej kilkanaście miliardów zł dodatkowego wpływu. Reforma polegać ma na przemianowaniu OFE na Indywidualne Konta Emerytalne i przy okazji zainkasować prowizje w wysokości 15 proc. środków zgromadzonych w OFE.

 

Od decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zależą losy planowanego przez polski rząd na 2021 rok podatku handlowego, który ma zostać nałożony na sieci handlowe i wynieść ma 0,8 proc. od przychodu wynoszącego 17 – 170 mln zł miesięcznie, albo 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Czy odczują to portfele klientów? Czas pokaże.

 

Wyższe koszty mogą spaść również na firmy rodzinne. W roku 2021 prawdopodobnie podatkiem CIT obłożone zostaną bowiem spółki komandytowe. Zmiana ta dotyczyć będzie kilkudziesięciu tysięcy firm rodzinnych. Ustawa dotycząca tej zmiany przeszła pomyślnie przez Sejm RP i trafiła do Senatu. Ostateczny los firm rodzinnych w tym aspekcie zależeć będzie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Kolejne niekorzystne zmiany odczują w swoich portfelach osoby korzystające do tej pory z tzw. ulgi abolicyjnej. W przyszłym roku mogą bowiem obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi polscy podatnicy pracujący za granicą nie będą już podlegać korzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania w Polsce. Nasz fiskus zainkasuje różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym według polskiej skali, a podatkiem zagranicznym, o ile będzie ze względu na znacznie wyższą niż w Polsce kwotę wolną od podatku, oraz kwotą 1360 zł.

 

Lista dodatkowych wydatków, jakie przynieść ma nam 2021 roku jest długa. Znalazły się na niej również niektóre podatki lokalne oraz miesięczna opłata abonamentowa za użytkowanie telewizora albo telewizora i radia. Dodatkowo przedsiębiorcy muszą liczyć się z wyższymi kosztami związany z opłatami składek ZUS.

 

4 odpowiedzi na “Nowy Rok, wyższe wydatki”

 1. Czytelnik. DM. Ełk. pisze:

  Konkretne interesujące internautów informacje a nie ile kg ciastek zjadł Radny Miasta. Czym karmi nas Gazeta Miasto.

 2. Janek pisze:

  Ciagle podwyżki i podwyżki.

 3. Anonim pisze:

  A smieci w Ełku to ile poszły w górę, czemu o tym nie piszecie?

 4. Wyborca ale nie pisu. pisze:

  Dostawaliscie po 500 na dziecko dziś udajecie że nadal dostajecie a prawda jest taka że ceny poszły w górę i macie już tylko 200 plus. Śmieci też drożeją i macie odpowiedź. Zadzwońcie do nieroba z Nowogrodzkiej on wam resztę wyjaśni wyzywając

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015