Otwarte sklepy w galeriach handlowych i koniec godzin dla seniora – Zmiany w rygorze od 1 lutego

Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego; zasady dot. działania restauracji, pubów, hoteli i obiektów sportowych pozostają bez zmian – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, od 1 lutego zniesione zostają godziny dla seniora.

Szef resortu zdrowia w czwartek na konferencji prasowej dotyczącej zasad bezpieczeństwa epidemicznego ocenił, że sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana, ale – jak zaznaczył – należy zwrócić uwagę na dwa ryzyka. Jak wyjaśnił, chodzi o sytuację międzynarodową oraz o nowe mutacje koronawirusa.

 

– Właśnie te dwa ryzyka, to są te elementy, których nie możemy teraz nie uwzględnić przy podejmowaniu decyzji – mówił Niedzielski. Poinformował jednocześnie, że od 1 lutego otwarte będą sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

– Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny, widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach, więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych, o których mówiłem na wstępie, takie rozwiązanie jest możliwe – powiedział minister.

 

Dodał, że ze względu na to, iż otwierany jest cały handel, od 1 lutego zniesione zostają godziny dla seniora. Otwarte zostaną również galerie sztuki i muzea, z zachowaniem reżimu sanitarnego – 1 osoba na 15 mkw. Niedzielski poinformował też, że do 14 lutego bez zmian pozostają dotychczasowe zasady dotyczące: zgromadzeń publicznych, imprez i spotkań organizowanych w domach, działalności restauracji, hoteli, stoków oraz infrastruktury sportowej, a także zasad przekraczania granic.

 

– Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się w pewnym zakresie do przedłużenia tych zasad bezpieczeństwa, które mamy w tzw. etapie odpowiedzialności. Ten „etap odpowiedzialności” będzie obowiązywał do 14 lutego, czyli jest to kolejny okres, po którym będziemy podejmowali decyzje co dalej, obserwując oczywiście cały czas nie tylko sytuację w zakresie dziennych zakażeń, ale również sytuację w zakresie zgonów – powiedział szef MZ. Dodał, że restauracje, tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos i w dowozie; hotele pozostają zamknięte z wyjątkiem m.in. hotele pracownicze oraz te, w których zakwaterowani są medycy.

 

– Stoki pozostają zamknięte, tutaj nie ma żadnych zmian. Infrastruktura sportowa, tak jak do tej pory – tylko sport profesjonalny. Jeżeli chodzi o kwarantannę graniczną, to jest to 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym – przypomniał szef MZ. Niedzielski poinformował też, że zmiany w kwestii reżimu sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa nie dotyczą nauczania, a za dwa tygodnie będą podejmowane kolejne decyzje w sprawie obostrzeń. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

30 + = 32

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 7

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015