– Wolontariusz to przede wszystkim osoba, która w oczach drugiego człowieka widzi „coś więcej”. To osoba, która się z nim utożsamia – uważa Patrycja Brodowska, wolontariuszka z Fundacji Wolontariacki Ośrodek Wsparcia w Ełku. – Wolontariat nie jest tylko pracą. Mimo że nieraz jest ciężko, to przede wszystkim jest pasją i sposobem na życie.
Każdy z nas często zamyka się w swoim świecie. Widzimy tylko swoje potrzeby, goniąc za karierą i pieniędzmi. Przechodzimy obojętnie wobec inicjatyw dziejących się w naszym mieście. Są jednak ludzie wielkiego serca. Ludzie, którym zależy. Każdego dnia, małymi krokami, zmieniają nasze miasto i otoczenie. Niewidzialni, uśmiechnięci, kochający, bezinteresowni i zawsze gotowi do działania. To często właśnie dzięki nim dzieje się tak wiele. Kim są „aniołowie” naszego miasta? Wolontariuszami, a 5 grudnia obchodzą swoje święto.
– Swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęłam w 6 klasie szkoły podstawowej – mówi Patrycja Brodowska. – Od najmłodszych lat nie umiałam przejść obojętnie wokół cierpienia. Pierwszą fundacją, z którą współpracowałam, był „LoaDing”. Pamiętam swoją pierwszą akcję w plenerze, widok ludzi, ich uśmiechów. Czułam, że robię coś ważnego. Później przyszedł czas na szkolne koło Caritas, zbiórki żywności i pojedyncze akcje. Aż w końcu kolega opowiedział mi o Wolontariackim Ośrodku Wsparcia. Po jakimś czasie zauważyłam w sobie zmiany. Wydoroślałam, zmieniłam wartości życiowe i sposób patrzenia na świat. Nowi ludzie, ich historie i doświadczenia zaczęły przekonywać mnie, że jestem we właściwym miejscu. W przeciwieństwie do swoich rówieśników robię coś, co nie jest „puste”.
Bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi to tylko jeden z elementów, które wpływają na rozwój młodych ludzi, którzy podejmują się pracy wolontariusza. Kolejnym są m.in. szkolenia, które pozwalają im rozwijać swoje pasje. Są też okazją do szukania nowych zainteresowań.
– Znaczny nacisk stawiany jest na indywidualny rozwój wolontariusza według jego potrzeb poprzez różnego rodzaju warsztaty – mówi Wojtek Nowacki, wolontariusz z WOW. – Temat takich warsztatów jest często wybierany przez samych wolontariuszy. Zdobywamy na nich praktyczną wiedzę. Tego nie nauczymy się w szkole. To m.in.: metody komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, autoprezentacja i wystąpienia publiczne. Aktywności jest tak wiele, że nie możemy narzekać na monotonię, czy nudę.
Piąty dzień grudnia jest jedną z nielicznych okazji do rozmów na temat wolontariuszy. Taka forma pracy zdobywa wśród młodych ludzi coraz większą popularność i uznanie.
– Sama jestem wolontariuszką w fundacji dla dzieci i pomagałam przy organizacji Światowych Dni Młodzieży – mówi Faustyna Mosiej, ełczanka. – W Ełku jest wiele stowarzyszeń i fundacji pomagającym ludziom potrzebującym. Ludzi z dobrym sercem i zaangażowaniem w pomoc drugiej osobie spotyka się coraz częściej. Moi znajomi są pełni podziwu, że potrafię znaleźć na wszystko czas, a do każdej sytuacji podchodzę z entuzjazmem i uśmiechem.
Okazuje się, że chociaż wolontariat przyciąga do siebie coraz więcej ludzi, to nadal nie jest popularnym tematem do rozmów.
– Wśród moich znajomych nikt prawie nie rozmawia o wolontariacie – przyznaje Jakub Kuczewski, ełczanin. – Na pewno wszyscy wiedzą, co to jest oraz jak działa, ale często brakuje ludziom informacji i odwagi, by wziąć w tym udział. Moim zdaniem może to być spowodowane brakiem pewności siebie. Prawie każdy boi się nowego. Nie wie, co to jest i co może tam na niego czekać.
pb, wn, em
Fot.: Arch. WOW
Patrycja Łapińska, prezes Fundacji Wolontariacki Ośrodek Wsparcia:
Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek i posiadane umiejętności. Zakres naszej pracy jest tak szeroki, że w różnych sytuacjach każda para rąk i każda predyspozycja mogą okazać się bezcenne. Najważniejszą rzeczą przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu przygody z wolontariatem jest świadomość, że to przede wszystkim praca. Oczywiście mamy czas na zabawę, spotkania towarzyskie i wspólne spędzanie wolnego czasu w atrakcyjny dla nas sposób, ale na pierwszym miejscu zawsze stawiamy obowiązki. Zapraszamy w każdą środę o godz. 16 spotykamy się w kamienicy przy ul. Małeckich 3 w sali 36.