Pierwsze autobusy hybrydowe Volvo trafiły do Ełku

5 grudnia odbył się oficjalny odbiór trzech spośród sześciu zamówionych przez Ełk hybrydowych autobusów miejskich Volvo 7900 Hybrid. Niskoemisyjne pojazdy zostały wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.

 

Nowe Volvo 7900 Hybrid wyjadą na ulice Ełku w najbliższych dniach. W połowie listopada 2019 roku odbyło się ich protokolarne przekazane, a 5 grudnia oficjalny odbiór. Pozostałe trzy autobusy, zgodnie z umową, zostaną dostarczone miastu w 2020 roku.

 

Hybrydowe autobusy Volvo dla Ełku mają 12 metrów długości, każdy może pomieścić 95 pasażerów, w tym 30 na miejscach siedzących. Zastosowany w nich napęd hybrydowy – połączenie silnika elektrycznego z silnikiem spalinowym – umożliwia zmniejszenie emisji CO2 o około 40% w porównaniu z analogicznym autobusem, zasilanym jedynie silnikiem diesla. Hybryda charakteryzuje się również niższą emisją tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych niż pojazd z tradycyjnym napędem. Autobusy hybrydowe Volvo są zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Ich bateria jest ładowana energią wytwarzaną podczas hamowania. Pojazdy przekazane Ełkowi są dodatkowo wyposażone m.in. w klimatyzację, system głosowej informacji pasażerskiej oraz monitory LCD.

 

Naszym celem jest zapewnienie komfortu i zdrowia mieszkańcom Ełku oraz osobom odwiedzającym nasze miasto. Cieszymy się, że na ulice naszego miasta już za kilka dni wyjadą nowe, przyjazne środowisku autobusy, a w przyszłym roku flota ełckiego MZK zostanie zasilona przez kolejne trzy hybrydy – stwierdził prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.

 

Wszystkie sześć autobusów hybrydowych dla Ełku pochodzi z wrocławskiej fabryki Volvo. Zakład produkuje wyłącznie zelektryfikowane autobusy miejskie. W Polsce hybrydy Volvo jeżdżą już między innymi w Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach, Jeleniej Górze, Warszawie, Koszalinie i Białymstoku. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

 

Cieszymy się, że do grona miast, w których można przemieszczać się przyjaznymi środowisku autobusami Volvo, dołączył Ełk. Od 2010 roku w naszej wrocławskiej fabryce produkujemy jedynie zelektryfikowane autobusy miejskie. Rosnąca popularność ekologicznych, niskoemisyjnych pojazdów wśród mieszkańców i władz polskich miast pokazuje, że dziesięć lat temu podjęliśmy słuszną decyzję i prawidłowo przewidzieliśmy nadchodzące trendy rynkowe – stwierdził Marek Gawroński, wiceprezes Volvo Polska ds. relacji z sektorem publicznym.

8 odpowiedzi na “Pierwsze autobusy hybrydowe Volvo trafiły do Ełku”

 1. Ełczanin Baranki pisze:

  Może zacznijmy od jeziora dbać o zdrowie mieszkańców. Ile osób kąpie się w stwierdzonych przez UWM bateriach Coli.

 2. Stefan pisze:

  Czy na zdjęciu to kierowcy zakupionych autobusów? Jest i Pani, chyba jako pierwsza w mieście.

 3. Po prostu rodzic pisze:

  Może wkoncu mr pressident i jego grono wzięli by się za złobki w Ełku. To będzie ostatnie miasto które wspomoże rodziców. Nie sądziłem że kiedyś to napisze ale już z suwalk przykład mogli by brać gdzie jeśli nie dostanie się dziecko do państwowego to miasto w dużej mierze bierze na siebie koszta prywatnego.

 4. Janina pisze:

  Brawo panie Prezydencie. Dziekujemy

 5. J. M pisze:

  Ta Janina to sobie dziękuje.ona tak zawsze

 6. W. pisze:

  W.
  A co z ich utrzymaniem. Podobno Urząd Gminy nie podpisał umowy, a to kilka milionów do tyłu dla miasta.

 7. Pasażer. pisze:

  Życzę tej osobie która zadecydowała o wymianie przystanków by do końca życia była tak zmoczona deszczem jak ja i moje dzieci kiedy oczekiwaliśmy na autobus. To ta sama technika jak na stadionie jest dach ale nie chroni przed deszczem. Wiał silny wiatr i deszcz padał na wszystkie oczekujące osoby. Skandal jak wszystko w tym mieście. Podobno jedno takie cudo kosztuje 160 tys zł.

 8. Czytelnik pisze:

  Ten pan w środku wygląda z tym brzuchem na sołtysa z Wąchocka.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015