Podatek od nieruchomości i pensja prezydenta w górę, diety radnych w dół

Wyższe stawki podatku od nieruchomości, z jakimi w przyszły roku będą musieli zmierzyć się ełczanie oraz podwyżka wynagrodzenia, jakie otrzymywać będzie prezydent miasta i zmiana wysokości diet, jakie pobierać będą radni – to część decyzji podjętych podczas dzisiejszych (24 listopada) obrad Rady Miasta Ełku. Jakie zmiany wprowadzają podjęte uchwały?

 

Podatek od nieruchomości w górę

Radni zadecydowali, że w przyszłym roku stawka podatku od nieruchomości za 1 m kw. w porównaniu z obecną, wzrośnie o 27,14 proc. dla budynków mieszkalnych, o 11,96 proc. dla budynków związanych z działalnością gospodarczą i 11,70 proc. za budynki z przeznaczeniem dla prowadzenia świadczeń zdrowotnych.

 

Dla przykładu: W tym roku za budynek lub lokal mieszkaniowy o powierzchni 100 m kw. roczny podatek od nieruchomości wynosił 70 zł. W 2022 roku właściciele obciążeni będą kwotą 89 zł, co daje nam 19 zł podwyżki. W przypadku pozostałych budynków i lokali o tj samej powierzchni, podatek od nieruchomości wzrośnie o 91 zł. Jeśli 100-metrowa nieruchomość związana jest z działalnością gospodarczą, jej właściciel w przyszłym roku zapłaci podatek wyższy o 275 zł w porównaniu do obecnego. O 55 zł zwiększy się wydatek dotyczący opłaty podatku od nieruchomości związanej z działalnością zdrowotną dla lokali i budynków o powierzchni liczącej 100 m kw.

 

Za podwyżką głosowali: Ewa Awramik, Emilia Górska, Piotr Karpienia, Nikodem Kemicer, Robert Klimowicz, Ada Lewandowska, Mirosław Sawczyński, Andrzej Surynt, Michał Tyszkiewicz, Bogusław Wisowaty i Aneta Wolna.

 

Przeciw byli: Łukasz Cegiełka, Dariusz Dracewicz, Ireneusz Dzienisiewicz, Hubert Górski, Idzi Podwojski, Włodzimierz Szelążek, Robert Wesołowski i Krzysztof Wiloch.

 

Od głosu wstrzymali się: Adam Dobkowski, Arkadiusz Gąsiorek i Rafał Karaś.

 

Podwyżka dla prezydenta

Podczas listopadowych obrad Radni Miasta Ełku przyjęli uchwałę, zgodnie z którą wynagrodzenie zasadnicze włodarza naszego miasta wzbogacone o dodatek stażowy wynosi od dzisiaj 20 tys. 130 zł brutto miesięcznie. Podwyżka prezydenckiej pensji to efekt, jaki wywołało podpisane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. To właśnie ten dokument wyznacza nowe, wyższe stawki wynagrodzeń w administracji.

 

Za podwyżką głosowali: Ewa Awramik, Adam Dobkowski, Emilia Górska, Piotr Karpienia, Mirosław Sawczyński, Andrzej Surynt, Michał Tyszkiewicz, Robert Wesołowski, Bogusław Wisowaty i Aneta Wolna.

 

Przeciwko głosowali: Łukasz Cegiełka, Hubert Górski i Rafał Karaś.

 

Wstrzymali się od głosu: Dariusz Dracewicz, Ireneusz Dzienisiewicz, Arkadiusz Gąsiorek, Robert Klimowicz, Ada Lewandowska, Idzi Podwojski, Włodzimierz Szelążek i Krzysztof Wiloch.

 

Diety radnych na poziomie sprzed podwyżek

Radni zadecydowali, by ich wynagrodzenie wróciło do poziomu sprzed podwyżki, jaką dały im nowe przepisy zapisane w rozporządzeniu podpisanym przez prezydenta Dudę i zgodnie z którym w górę poszły wynagrodzenia m.in. radnych, prezydentów, wójtów i burmistrzów. Ełccy rajcy zadecydowali, by z tej możliwości nie skorzystać i przyjęli uchwałę na mocy której ich diety wróciły do stawek sprzed podwyżki.

 

Za obniżką diet głosowali: Łukasz Cegiełka, Dariusz Dracewicz, Ireneusz Dzienisiewicz, Hubert Górski, Rafał Karaś, Robert Klimowicz, Ada Lewandowska, Idzi Podwojski, Włodzimierz Szelążek i Krzysztof Wiloch.

 

Przeciwni byli: Ewa Awramik, Adam Dobkowski, Emilia Górska, Piotr Karpienia, Mirosław Sawczyński, Andrzej Surynt, Michał Tyszkiewicz, Bogusław Wisowaty i Aneta Wolna.

 

Od głosu wstrzymali się: Arkadiusz Gąsiorek i Robert Wesołowski.

10 odpowiedzi na “Podatek od nieruchomości i pensja prezydenta w górę, diety radnych w dół”

 1. Kolega z Kościuszki.9 pisze:

  Nie udało się tyszce co chciał bokiem przepchnąć podwyżki, że niby o tym chciał rozmawiać. A tu pyk za podwyżka.

 2. Mirek pisze:

  To teraz będzie mniej pieniędzy na parki i skwarki. Czy pójdzie z pensji podwyższonej.

 3. Kolega pisze:

  A Delma nie powinien być już oficjalnie DW? (Dobro Wasze)

 4. Tak jest pisze:

  Lewica idzie ramię w ramię z PiSem, Platforma bliżej DW, 2050 raz z tymi, raz z tymi.

 5. kB pisze:

  Ale pytanie za 10 pkt : gdzie i w jakiej uchwale jest napisane, że doszło do obniżenia diet radnym?
  https://elk.esesja.pl/zalaczniki/155914/zmiana-uchwaly-w-sprawie-diet_1484734.pdf – projekt nie dotyczy obniżenia diet, tylko zastosowania nowego rozporządzenia (należy wspomnieć, że kwota bazowa urosła z 1,5 na 2,4). Czyli jest podwyżka diet – proszę o analizę uchwały. Chyba, że jest jeszcze inna uchwała w tej sprawie.
  Zatem kiedy Rada Miasta zmniejszyła sobie diety i jakimi uchwałami?
  Przede wszystkim duży plus dla radnych : Łukasza Cegiełki, Huberta Górskiego i Rafała Karasia – w sprawie wynagrodzenia dla prezydenta. Takich ludzi się pamięta. Dynda mi z jakiej są frakcji.

 6. Elczanin pisze:

  Przeciez to kabaret w wykonaniu pisuarów . To pis zorganizował a Adrian zatwierdzil podwyżke wszystkich diet w Polsce. A trojka nieszczesliwych w Elku wyszla przed szereg. Mysleli ze rada ich pomysł odrzuci i obnizki nie bedzie. Dziwma jest postawa przechrzty i jego nowej grupy. Jemu czesto się miesza w glowie, to od tych czestych zmian barw partyjnych

 7. Dobry Duch Miasta pisze:

  Ważne,że KABARET nadal nadaje:-)

 8. Anonim pisze:

  A wiecie czy bubulek wyzdrowiał?

 9. Kolega pisze:

  Jak znam wilo ten nie chce podwyżek diet. On wgóle niczego nie chce.

 10. TSA pisze:

  No, właśnie – prośba do Redakcji o wyłożenie na części pierwsze tej tzw. obniżki diet, bo mi też wychodzi inaczej…Zastosowanie wskaźnika 1,5 to 1.129 zł diety (67,07%), ale wskaźnik 2,4 to 1.803 zł diety (przy nowej propozycji 42%). Gdzie jest zatem obniżka? Bo obniżono procentowo, ale wskaźnik poszybował w górę i wyszło, że szeregowy radny dostanie więcej – dla reszty szlachty się nie zmieniło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 86 = 87

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 + = 16

Powiat Ełcki Z karpiem za pan brat
Julia Ślużyńska i Marek Romanowski z Zespołu Szkół nr 6 w Ełku...
Powiat Ełcki ,,Moja działalność gospodarcza”
Nabór formularzy rekrutacyjnych, w ramach projektu „Moja...
Powiat Ełcki Nowa jakość kształcenia zawodowego
Zakończyła się przebudowa hali warsztatowej Centrum Kształcenia...
Powiat Ełcki Tu jest jak w bajce – powiat ełcki okiem blogerów
Starostwo Powiatowe w Ełku zaprosiło znanych blogerów – Kasię i...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015