Podopieczne Domu Samotnej Matki u Pierwszej Damy

O przyjmowaniu wsparcia, sposobach na budowanie i utrzymywanie lepszej przyszłości dla siebie i dzieci oraz radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami Pierwsza Dama rozmawiała dzisiaj z podopiecznymi Domu Samotnej Matki w Ełku.

 

W środę panie odwiedziły Pałac Prezydencki, gdzie czekała na nie Agata Kornhauser–Duda. Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku jest miejscem, w którym mamy z dziećmi i kobiety w ciąży, a także samotni ojcowie i opiekunowie małoletnich dzieci mogą liczyć na pomoc w trudnej sytuacji życiowej.

 

Podczas obiadu podopieczne Domu oraz towarzyszący im wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej oraz siostra kierująca placówką rozmawiali z Pierwszą Damą o działalności ośrodka, jego misji i realizowanych świadczeniach. Placówka udziela bezpiecznego schronienia potrzebującym oraz zapewnienia im wsparcie na drodze do usamodzielnienia. Dorośli podopieczni oraz dzieci korzystają z pomocy psychologicznej, pedagogicznej i terapeutycznej, biorą udział w różnego rodzaju warsztatach i szkoleniach.

 

Panie akcentowały, że tworzą wspólnotę na wzór rodziny, w której wszyscy starają się wzajemnie wspierać w codziennych obowiązkach i potrzebach. Mieszkańcy uczą się prowadzenia gospodarstwa domowego oraz nabywają umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Podczas rozmowy w Pałacu Prezydenckim mamy podzieliły się swoimi planami na przyszłość, mówiły o przygotowaniu zawodowym, udziale w szkoleniach i stażach. Rozmawiano o budowaniu lepszej przyszłości dla siebie i dzieci, marzeniach i celach. – Cieszę się, że znalazły panie miejsce, w którym czujecie się bezpiecznie i możecie stanąć na nogi. Życzę wam powodzenia i jak najszybszego rozwiązania problemów – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

 

Działalność Domu prowadzona jest przez  Caritas Diecezji Ełckiej, a posługę w nim pełnią siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pracę ośrodka wspierają specjaliści oraz wolontariusze, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają matki i ich dzieci. Na przestrzeni niemal 10 lat istnienia Domu schronienie w nim znalazło 329 osób, w tym 136 samotnych mam, 1 samotny tata oraz 192 dzieci. Obecnie w Domu przebywa 10 rodziców oraz 11 dzieci.

 

Od wybuchu wojny w Ukrainie ośrodek przyjmuje też uchodźczynie, wspierając je w integracji i samodzielnym funkcjonowaniu w naszym kraju. Rozmawiano o formach pomocy realizowanej przez rozmaite podmioty, fundacje, stowarzyszenia, osoby prywatne i instytucje oraz o projektach długofalowych odpowiadających na zmieniające się potrzeby naszych gości ze Wschodu.

 

Tekst i zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP

Galeria

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Kolejne miliony na termomodernizację
Władze powiatu ełckiego podpisały umowę na poprawę efektywności...
Powiat Ełcki Kształcenie dla przyszłości
Popularyzacja modelu współpracy szkół technicznych i branżowych...
Powiat Ełcki Spektakl ,,Kawałek Siebie”
Starosta Ełcki Marek Chojnowski spotkał się z Krystianem...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015