Podopieczne Domu Samotnej Matki u Pierwszej Damy

O przyjmowaniu wsparcia, sposobach na budowanie i utrzymywanie lepszej przyszłości dla siebie i dzieci oraz radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami Pierwsza Dama rozmawiała dzisiaj z podopiecznymi Domu Samotnej Matki w Ełku.

 

W środę panie odwiedziły Pałac Prezydencki, gdzie czekała na nie Agata Kornhauser–Duda. Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku jest miejscem, w którym mamy z dziećmi i kobiety w ciąży, a także samotni ojcowie i opiekunowie małoletnich dzieci mogą liczyć na pomoc w trudnej sytuacji życiowej.

 

Podczas obiadu podopieczne Domu oraz towarzyszący im wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej oraz siostra kierująca placówką rozmawiali z Pierwszą Damą o działalności ośrodka, jego misji i realizowanych świadczeniach. Placówka udziela bezpiecznego schronienia potrzebującym oraz zapewnienia im wsparcie na drodze do usamodzielnienia. Dorośli podopieczni oraz dzieci korzystają z pomocy psychologicznej, pedagogicznej i terapeutycznej, biorą udział w różnego rodzaju warsztatach i szkoleniach.

 

Panie akcentowały, że tworzą wspólnotę na wzór rodziny, w której wszyscy starają się wzajemnie wspierać w codziennych obowiązkach i potrzebach. Mieszkańcy uczą się prowadzenia gospodarstwa domowego oraz nabywają umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Podczas rozmowy w Pałacu Prezydenckim mamy podzieliły się swoimi planami na przyszłość, mówiły o przygotowaniu zawodowym, udziale w szkoleniach i stażach. Rozmawiano o budowaniu lepszej przyszłości dla siebie i dzieci, marzeniach i celach. – Cieszę się, że znalazły panie miejsce, w którym czujecie się bezpiecznie i możecie stanąć na nogi. Życzę wam powodzenia i jak najszybszego rozwiązania problemów – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

 

Działalność Domu prowadzona jest przez  Caritas Diecezji Ełckiej, a posługę w nim pełnią siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pracę ośrodka wspierają specjaliści oraz wolontariusze, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają matki i ich dzieci. Na przestrzeni niemal 10 lat istnienia Domu schronienie w nim znalazło 329 osób, w tym 136 samotnych mam, 1 samotny tata oraz 192 dzieci. Obecnie w Domu przebywa 10 rodziców oraz 11 dzieci.

 

Od wybuchu wojny w Ukrainie ośrodek przyjmuje też uchodźczynie, wspierając je w integracji i samodzielnym funkcjonowaniu w naszym kraju. Rozmawiano o formach pomocy realizowanej przez rozmaite podmioty, fundacje, stowarzyszenia, osoby prywatne i instytucje oraz o projektach długofalowych odpowiadających na zmieniające się potrzeby naszych gości ze Wschodu.

 

Tekst i zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP

Galeria

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Mikołajkowy Autobus Radia 5
Starostwo Powiatowe w Ełku, jak co roku, uczestniczyło w akcji...
Powiat Ełcki Znamy mistrzów powiatu ełckiego w szachach szybkich
Maja Budnicka z Zespołu Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w...
Powiat Ełcki Podnieśli swoje kwalifikacje
Uroczyste zakończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych odbyło...
Powiat Ełcki Podpisanie umowy patronackiej
Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015