Podwórka w centrum Ełku nabierają życia

Trwają działania streetworkerów i animatorów związane z realizacją 10 miniprojektów, w które zaangażowani są ełczanie mieszkający w centrum miasta.

 

Projektów jest w sumie 10. Celem każdego jest aktywizacja mieszkańców podwórek zlokalizowanych w obszarze wyznaczonym do rewitalizacji w ramach Programu Rewitalizacji Ełku na lata 2016 – 2023. Działania streetworkerów i animatorów angażują dzieci i młodzież oraz ich rodziców i przyjaciół, a efektem są odnowione i ożywione podwórka. Przy okazji każdego przedsięwzięcia animatorzy i streetworkerzy przekazują uczestnikom ważną ideę partycypacji społecznej.

 

Podczas wakacyjnej Akademii Rewitalizacji uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest rewitalizacja, jakie znaczenie dla poprawy warunków otoczenia ma aktywne włączenie się i współpraca. Dzięki warsztatom i nauce poprzez gry i zabawę, zorganizowali mini konsultacje społeczne, a efektem ich działań były pomysły na zmiany w obrębie ich podwórek, placów zabaw, czy szarych przestrzeni międzyblokowych.

 

Praca streetworkerów i animatorów z mieszkańcami 10 podwórek trwała kilka tygodni. Zmierzała ona w kierunku dopracowania pomysłów dzieci, uzgodnień warunków technicznych dla zaproponowanych inicjatyw oraz ustalenia, czy efekty zaproponowanych miniprojektów okażą się trwałe i efektywne. Ostatecznie wybrano 10 działań, które są w trakcie realizacji.

 

Piknik rodzinny to zadanie, którego realizacji podjęli się mieszkańcy ul. Orzeszkowej 3. W ramach projektu zakupione zostaną drewniane obicia do murowanego siedziska, powstanie strefa do integracji międzypokoleniowej i mini mural. Finałem będzie wspólny piknik rodzinny i zacieśnianie sąsiedzkich więzów.

 

Na rogu ul. Orzeszkowej 2 w ramach miniprojektu „Oświeceni” na ścianie garażu sąsiadującego z placem zabaw powstanie mural, który upiększy podwórko i zakryje nieestetyczny mur z niecenzuralnymi wyrazami. Tu zorganizowane zostanie podsumowanie całej inicjatywy: Teatr Delikates wykona paradę pt. Oświeceni, a mieszkańcy wszystkich 10 podwórek wezmą udział w paradzie szlakiem zrewitalizowanych podwórek z lampionami i artystycznym akompaniamentem.

 

„Sąsiedzki dialog” połączy mieszkańców dwóch podwórek: ul. Świackiego „Sępa” 1 oraz Gdańskiej 7. Zaplanowano: sąsiedzkie sadzenie żywopłotu, zakup grilla ogrodowego wraz z siedziskami, stołem i zabawkami dla dzieci. Działanie ma wspierać integrację międzypokoleniową i dialog sąsiedzki mieszkańców z dwóch różnych podwórek.

 

Przyrządy siłowe, na których swój wolny czas będzie spędzała starsza młodzież, staną się wyposażeniem podwórka przy ul. Orzeszkowej 13. Wymarzony plac zabaw zyskają najmłodsi mieszkańcy rogu ulic: Mickiewicza 33 i Wawelskiej 14 – 16. Bezpieczne miejsce do zabaw dla dzieci pojawi się również przy ul. Mickiewicza 39. Młodzi mieszkańcy ul. Mickiewicza 20 zaplanowali odmalowanie ściany garażu według wzoru zaproponowanego przez młodzież w formie artystycznego muralu. Tu mini projekt zakończy się warsztatem poprowadzonym przez streetworkera „Stop wandalizmowi”.

 

Kwiaty i nowe rośliny upiększą teren placu zabaw przy ul. Armii Krajowej 6. Powstanie tam kącik do spotkań mieszkańców. Pomysłodawcy przy wsparciu streetworkera odmalują stare ławki i stoły, na których w kolejnych sezonach będą mogli spędzać swój wolny czas.

 

Zgoda międzypokoleniowa zapanuje przy ul. Moniuszki 17. W ramach inicjatywy zakupione zostaną: huśtawka dla dzieci, trzepak i piaskownica oraz ławki dla rodziców i dziadków. Natomiast plac zabaw przy ul. Magazynowej 1, 3 i 5 wyposażony zostanie w ścianę pomalowaną farbą tablicową, na której mogły powstawać małe arcydzieła. Dodatkowo boisko zostanie pomalowane we wzór gry towarzyskiej, co pozwoli zaangażować dzieci i starszą młodzież do wspólnych zabaw.

 

Całkowita wartość zaplanowanych miniprojektów to 50 tys. zł. Pieniądze na ich realizację pochodzą z zadania publicznego „Modelowa Szkoła Animatorów Społecznych”, którego organizatorem jest konsorcjum organizacji pozarządowych: Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych Stopa, Fundacja HUMAN LEX INSTYTUT oraz Forum Animatorów Społecznych.

 

tt
Fot.: HUMAN LEX INSTYTUT

Jedna odpowiedź do “Podwórka w centrum Ełku nabierają życia”

  1. Ełczanin pisze:

    Na ul. Wawelskiej 6 w podwórku jest duża fajna/brzydka szara ściana

Powiat Ełcki Volkswagen Grup Polska z ogromną karą
Ponad 120 milionów złotych kary nałożył Urząd Ochrony...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy odwiedzili starostwo
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia władze powiatu oraz...
Powiat Ełcki Młodzież ratuje życie
Szkolny Klub Ratownika „Cor” zorganizował Międzyszkolny Konkurs...
Powiat Ełcki ,,Cooltura Słowa”
,,Cooltura Słowa” to hasło tegorocznej kampanii ,,Przemocy STOP....
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015