Podwórka w centrum Ełku nabierają życia

Trwają działania streetworkerów i animatorów związane z realizacją 10 miniprojektów, w które zaangażowani są ełczanie mieszkający w centrum miasta.

 

Projektów jest w sumie 10. Celem każdego jest aktywizacja mieszkańców podwórek zlokalizowanych w obszarze wyznaczonym do rewitalizacji w ramach Programu Rewitalizacji Ełku na lata 2016 – 2023. Działania streetworkerów i animatorów angażują dzieci i młodzież oraz ich rodziców i przyjaciół, a efektem są odnowione i ożywione podwórka. Przy okazji każdego przedsięwzięcia animatorzy i streetworkerzy przekazują uczestnikom ważną ideę partycypacji społecznej.

 

Podczas wakacyjnej Akademii Rewitalizacji uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest rewitalizacja, jakie znaczenie dla poprawy warunków otoczenia ma aktywne włączenie się i współpraca. Dzięki warsztatom i nauce poprzez gry i zabawę, zorganizowali mini konsultacje społeczne, a efektem ich działań były pomysły na zmiany w obrębie ich podwórek, placów zabaw, czy szarych przestrzeni międzyblokowych.

 

Praca streetworkerów i animatorów z mieszkańcami 10 podwórek trwała kilka tygodni. Zmierzała ona w kierunku dopracowania pomysłów dzieci, uzgodnień warunków technicznych dla zaproponowanych inicjatyw oraz ustalenia, czy efekty zaproponowanych miniprojektów okażą się trwałe i efektywne. Ostatecznie wybrano 10 działań, które są w trakcie realizacji.

 

Piknik rodzinny to zadanie, którego realizacji podjęli się mieszkańcy ul. Orzeszkowej 3. W ramach projektu zakupione zostaną drewniane obicia do murowanego siedziska, powstanie strefa do integracji międzypokoleniowej i mini mural. Finałem będzie wspólny piknik rodzinny i zacieśnianie sąsiedzkich więzów.

 

Na rogu ul. Orzeszkowej 2 w ramach miniprojektu „Oświeceni” na ścianie garażu sąsiadującego z placem zabaw powstanie mural, który upiększy podwórko i zakryje nieestetyczny mur z niecenzuralnymi wyrazami. Tu zorganizowane zostanie podsumowanie całej inicjatywy: Teatr Delikates wykona paradę pt. Oświeceni, a mieszkańcy wszystkich 10 podwórek wezmą udział w paradzie szlakiem zrewitalizowanych podwórek z lampionami i artystycznym akompaniamentem.

 

„Sąsiedzki dialog” połączy mieszkańców dwóch podwórek: ul. Świackiego „Sępa” 1 oraz Gdańskiej 7. Zaplanowano: sąsiedzkie sadzenie żywopłotu, zakup grilla ogrodowego wraz z siedziskami, stołem i zabawkami dla dzieci. Działanie ma wspierać integrację międzypokoleniową i dialog sąsiedzki mieszkańców z dwóch różnych podwórek.

 

Przyrządy siłowe, na których swój wolny czas będzie spędzała starsza młodzież, staną się wyposażeniem podwórka przy ul. Orzeszkowej 13. Wymarzony plac zabaw zyskają najmłodsi mieszkańcy rogu ulic: Mickiewicza 33 i Wawelskiej 14 – 16. Bezpieczne miejsce do zabaw dla dzieci pojawi się również przy ul. Mickiewicza 39. Młodzi mieszkańcy ul. Mickiewicza 20 zaplanowali odmalowanie ściany garażu według wzoru zaproponowanego przez młodzież w formie artystycznego muralu. Tu mini projekt zakończy się warsztatem poprowadzonym przez streetworkera „Stop wandalizmowi”.

 

Kwiaty i nowe rośliny upiększą teren placu zabaw przy ul. Armii Krajowej 6. Powstanie tam kącik do spotkań mieszkańców. Pomysłodawcy przy wsparciu streetworkera odmalują stare ławki i stoły, na których w kolejnych sezonach będą mogli spędzać swój wolny czas.

 

Zgoda międzypokoleniowa zapanuje przy ul. Moniuszki 17. W ramach inicjatywy zakupione zostaną: huśtawka dla dzieci, trzepak i piaskownica oraz ławki dla rodziców i dziadków. Natomiast plac zabaw przy ul. Magazynowej 1, 3 i 5 wyposażony zostanie w ścianę pomalowaną farbą tablicową, na której mogły powstawać małe arcydzieła. Dodatkowo boisko zostanie pomalowane we wzór gry towarzyskiej, co pozwoli zaangażować dzieci i starszą młodzież do wspólnych zabaw.

 

Całkowita wartość zaplanowanych miniprojektów to 50 tys. zł. Pieniądze na ich realizację pochodzą z zadania publicznego „Modelowa Szkoła Animatorów Społecznych”, którego organizatorem jest konsorcjum organizacji pozarządowych: Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych Stopa, Fundacja HUMAN LEX INSTYTUT oraz Forum Animatorów Społecznych.

 

tt
Fot.: HUMAN LEX INSTYTUT

Jedna odpowiedź do “Podwórka w centrum Ełku nabierają życia”

  1. Ełczanin pisze:

    Na ul. Wawelskiej 6 w podwórku jest duża fajna/brzydka szara ściana

Powiat Ełcki Punkt Szczepień Powszechnych otwarty
Powszechnych w Ełku, który znajduje się w hali sportowej Zespołu...
Powiat Ełcki Równać Szanse -Małe Granty
Ruszył konkurs „Równać Szanse - Małe Granty”, który jest...
Powiat Ełcki Nowy punkt szczepień w Ełku gotowy
Od środy, 5 maja, będzie można się zaszczepić przeciw Covid-19 w...
Powiat Ełcki Życzenia dla Maturzystów
Drodzy Maturzyści, przed Wami jeden z najważniejszych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015