Podwyżka diet ełckich radnych – W listopadzie poszybują w górę

Dieta w górę z wyrównaniem od sierpnia – tak dla Radnych Miasta Ełku zapowiada się listopad. Przewodniczący otrzyma dietę w wysokości 3200 zł i jest to wzrost o 1200 zł w porównaniu z dotychczasową stawką. Dodatkowe 3600 zł wzbogaci jego portfel z tytułu wyrównania od 1 sierpnia, bo tak zakłada opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja ustawy dotyczącej wynagrodzeń kierowników na państwowych posadach i diet radnych.

 

O to, jak na taką podwyżkę zapatrują się ełccy radni, zapytaliśmy przedstawicieli naszego samorządu. Za podwyżką na naszych łamach opowiedział się radny Robert Wesołowski. Radny Rafał Karaś wprowadzenie podwyżki powiązał wówczas z kondycją finansową miasta i od niej uzależnił, czy powinna ona wejść w życie, czy też zaczekać na lepsze czasy. Sceptycznie podeszli do tego radni: Adam Dobkowski i Robert Klimowicz. Z kolei radni: Hubert Górki i Ireneusz Dzienisiewicz zapowiedzieli swój sprzeciw w przypadku, gdy przyjdzie czas na głosowanie nad przyjęciem odpowiedniej uchwały.

 

Tymczasem okazuje się, że obowiązująca ełckich radnych uchwała daje im podwyżkę diety z tzw. automatu – nasi rajcy nie muszą głosować nad przyjęciem przepisów zmieniających wysokość ich diety. Aktualna uchwała określa to procentowo, a za podstawę przyjmuje maksymalną, określoną w przepisach stawkę. W Radzie Miasta Ełku do 1 listopada najwyższa dieta uzależniona od zajmowanego w samorządzie stanowiska, wynosi 2013,10 zł.

 

Jak zmienią się diety naszych radnych? Od listopada przewodniczący Rady Miasta Ełku otrzymywać będzie 3200 zł – o 1200 zł więcej, niż dotychczas. Nieco niższa podwyżka, bo rzędu 1080 zł, już w najbliższym miesiącu zasili budżety wiceprzewodniczących rady: – ich diety od 1 listopada wynosić będą 2880 zł. Warto wspomnieć, że z tytułu wyrównania od sierpnia przewodniczący otrzyma dodatkowe 3600 zł, a radni piastujący stanowiska wiceprzewodniczących po 3240 zł.

 

Z kolei przewodniczący w komicjach branżowych od 1 listopada otrzymają dietę wyższą od dotychczasowej o 1080 zł, czyli 3240 zł. Dodatkowo do ich budżetów wpłynie 2610 zł z tytułu wyrównania. Dieta wiceprzewodniczących komisji wzrośnie o 870 zł do kwoty 2320 zł z wyrównaniem w wysokości 2610 zł. Natomiast szeregowi radni bez przydzielonej im funkcji w Radzie Miasta Ełku otrzymają 810 zł podwyżki, a ich dieta wynosić będzie 2160 zł. Dla nich przewidziane jest wyrównanie w kwocie 2430 zł.

 

– Te pieniądze nam się po prostu nie należą – uważa zapytany przez nas o opinie na ten temat radny Ireneusz Dzienisiewicz. – Dlatego zagłosuję za każdym projektem obniżającym diety do obecnego poziomu.

 

Złożenie wniosku dotyczącego obniżenia diet ełckich rajców do obecnego poziomu zapowiedzieli radni z klubu PiS.

6 odpowiedzi na “Podwyżka diet ełckich radnych – W listopadzie poszybują w górę”

 1. Kolega pisze:

  Wąs będzie miał więcej na piwo.

 2. Emeryt pisze:

  No i po co pracować jak można zostać radnym. Nie ma sensu.

 3. Jan pisze:

  Podwyżkę powinien dostać prezydent, jak narazie widać tylko on pracuje w tym mieście.

 4. Jola pisze:

  W biały dzień kiedy większość spoleczensywa traci pracę, same podwyżki wkoło.

 5. Power pisze:

  Robert Wesołowski jest za podwyżka bo to jego pierwsza i ostatnia kadencja. Niektórzy są pod publiczkę przeciwni za parę dni sprawa ucichnie i będą nabijać kasę za pierdzenie w stołek. Prezydent zasługuje

 6. Tylko prawda pisze:

  Hipokryci,jeszcze niedawno protestowali w Farszafce że nie ma na nic kasy .Państwo Pis im zabiera. A sobie na podwyżki jest.

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycielek
Cztery nauczycielki otrzymały z rąk Starosty Ełckiego akty nadania...
Powiat Ełcki Nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej pozyskał nowy samochód...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy w starostwie
Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015