Pokochaj swój tłuszcz

Obfita tkanka tłuszczowa nie przynosi nam zbyt wiele szczęścia. Pozbycie się jej nadmiaru to cel, dla którego jesteśmy wiele wycierpieć. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić i nie pozbyć się całej tkanki. Okazuje się, że tak nielubiana przez nas tkanka tłuszczowa może być bardzo przydatna w leczeniu chociażby zwyrodnień stawów. Tę nowoczesną metodę stosuje się w „MEDI-PROF Orthopedic – Clinic” przy ul. Daszyńskiego 30 w Kętrzynie. O metodach stosowanych w kętrzyńskiej klinice rozmawiamy z dr Zbigniewem Homzą – specjalistą chirurgii ortopedyczno-urazowej.

 

Bóle stawów to kolejna choroba cywilizacyjna?

Są co prawda choroby poważniejsze, ale rzeczywiście trudno dzisiaj spotkać człowieka w średnim wieku, który nie odczuwa bólu stawów lub kręgosłupa.

 

Moglibyśmy zanudzić czytelników przyczynami tych schorzeń, od trybu pracy, braku ruchu …

Lekarz zasadniczo ma za zadanie leczyć, ale z pewnością zapobieganie rozwijaniu się wielu chorób powinno być bardziej rozwinięte w naszym kraju.

 

Zostawmy jednak profilaktykę. Proszę powiedzieć w czym nasz tłuszcz, którego tak nie lubimy, może pomóc naszym stawom?

W naszej klinice regenerujemy stawy komórkami macierzystymi. Najlepszym sposobem ich pozyskania, bo całkowicie bezbolesnym i najmniej inwazyjnym jest pobranie ich z tkanki tłuszczowej. W pierwszym etapie wykonywana jest liposukcja wodna w znieczuleniu miejscowym. Tkanka tłuszczowa zawiera od 500 do 1000 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych, w porównaniu do ich zawartości w szpiku kostnym i krwi pępowinowej.

 

Jak skuteczna jest ta metoda?

Efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny dzięki zastosowaniu tej metody jest natychmiastowy, jej skuteczność 100% i szybka regeneracja na lata.

 

Brzmi to niemal tak, jakby to był medyczny cud. Szpitale i kliniki pewnie nie mogą się brzydko mówiąc opędzić od chętnych do zastosowania tej metody.

To nie jest tania metoda i na dzisiaj w Polsce wykonywana tylko w prywatnych klinikach.

 

To znaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia tego nie finansuje?

Też tego nie rozumiem, bo przecież jest tysiące droższych procedur, które są finansowane z naszych wspólnych podatków.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie?

Procedura pobrania około 110 ml tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha czy ud kaniulą jest bezbolesna i mało inwazyjna. Odseparowanie komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej odbywa się w zamkniętym systemie Body-Jet Q graft controller. Po separacji otrzymujemy około 20-40 ml komórek macierzystych, które wprowadzamy do chorych stawów przy pomocy injekcji, na przykład przy zwyrodnieniach czy zapaleniach kolan, bioder, kręgosłupa. Jest to najbardziej wartościowy materiał, bo pobierany bezpośrednio od pacjenta, co daje największą funkcjonalność, aktywność i żywotność komórek macierzystych.

 

Pana klinika zajmuje się również wymianą stawów biodrowych.

Leczenie zwyrodnień stawu biodrowego polega na wszczepieniu sztucznej panewki i trzonu kości udowej. Robimy to najnowocześniejszą metodą, z tak zwanego przedniego dostępu, czyli DAA (Direct Anterior Approach). W tej chwili robimy to w modyfikacji bikini, czyli dochodzimy od przodu do stawu biodrowego, robiąc niewielkie cięcie ok. 6-8 cm.

 

Rozumiem, że bliznę po zabiegu da się przykryć skąpym kostiumem bikini.

Stąd właśnie jego nazwa. W zabiegach stosujemy protezy amerykańskie, najczęściej firmy Smith&Nephew. Jest to proteza najwyższej jakości, na którą dajemy gwarancję 15 lat. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności przecinania jakichkolwiek mięśni, co poprawia bezpieczeństwo śródoperacyjne, zmniejsza ryzyko utraty krwi oraz znacznie przyspiesza rehabilitację i powrót pacjenta do pełnej aktywności.

 

To oznacza, że nie trzeba leżeć w szpitalu tygodniami?

W czwartej dobie po zabiegu chory wypisywany jest do domu. Zdjęcie szwów to dwunasta doba, a po miesiącu pacjent jest w pełni sprawny. To metoda mało inwazyjna, bezbolesna, nowoczesna i dająca pewność szybkiego powrotu do zdrowia i do pracy.

 

Rozpoczęliśmy naszą rozmowę od tkanki tłuszczowej, a kończymy na kolejnym wstydliwym defekcie kobiecej urody, jakim są haluksy.

Praktycznie co druga kobieta ma problem z haluksami. Ból, obrzęk, zaczerwienienie i zapalenie to główne objawy tego schorzenia. W swojej klinice zacząłem stosować nową metodę. Robię osteotomię przy głowie pierwszej kości śródstopia. W trzon kości wprowadzam specjalną, 4 cm płytkę tytanową i mocuję ją w taki sposób, by zmniejszyć kąt między palcami. Koryguje ona stopę i kobieta może znowu chodzić na obcasach. Płytka jest polskiego patentu mojego przyjaciela dr n. med. Jana Kiryluka. To jest nowoczesna metoda leczenia haluksów. Efekt to poprawa chodu, estetyki stopy, brak bólu i likwidacja haluksa bez możliwości ponownego się jego pojawienia. Zdrowienie stopy następuje praktycznie po trzech dobach. Metoda jest bezinwazyjna, bo wykonujemy małe cięcie. Nikt tego jeszcze nie robi, a w mojej klinice już tak.

 

„MEDI-PROF Orthopedic – Clinic”

11-400 Kętrzyn, ul. Daszyńskiego 30

Serdecznie zapraszam zainteresowanych do mojej Kliniki.

lek. Zbigniew Homza, tel. +48 796 518 088

www.medi-prof.pl

fb MEDI-PROF Orthopedic – Clinic

 

2 odpowiedzi na “Pokochaj swój tłuszcz”

  1. Jo. Mal. pisze:

    Korzystałam z usługi ortopedycznej Pana Dr. Homzy. Polecam.

  2. Pacjentka z Grajewa pisze:

    Polecam,znakomity lekarz. Godny zaufania i polecenia. Korzystałam kilkakrotnie z usług dr. Zbigniew Homza.

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (4/6)
Czwartą inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015