Ponad 22 milionów Euro dla Ełku i gminy Ełk

Podpisano porozumienie, w ramach którego Miejski Obszar Funkcjonalny Ełk otrzyma 22 mln Euro. Dofinansowanie pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a przeznaczone zostanie na działania rozwiązujące wspólne problemy i potrzeby w obszarach efektywności energetycznej, edukacji, a także włączenia i integracji społecznej.

 

Miasto Ełk jest liderem porozumienia między Województwem Warmińsko–Mazurskim, a Związkiem ZIT MOF Ełk. Podpisany w ;piątek 31 maja dokument jest ostatnim elementem uruchomienia instrumentu rozwoju terytorialnego ZIT MOF Ełku w perspektywie finansowej 2021 – 2027, w ramach którego mogą być realizowane wyłącznie działania rozwiązujące wspólne problemy i potrzeby miejskiego obszaru funkcjonalnego, w tym przypadku miasta i gminy Ełk. Ważnym celem działań jest wzmocnienie współpracy jednostek.

 

Miasto i gmina Ełk powołały Związek ZIT MOF Ełk w 2014 roku. W oparciu m.in. o aktualną Strategię ZIT MOF Ełk w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 zostały zarezerwowane środki w kwocie ponad 22 mln euro na dofinansowanie działań określonych w Strategii, jako priorytetowe.

 

W najbliższych latach na terenie miasta i gminy Ełk będą mogły być realizowane przedsięwzięcia w obszarach efektywności energetycznej, edukacji oraz włączenia i integracji społecznej. Pierwszy z nich to termomodernizacja budynków publicznych i komunalnych budynków mieszkalnych, odnawialnych źródeł energii oraz edukacji ekologicznej. W zakresie edukacji działania będą skupiały się m.in. wokół dostosowania infrastruktury oraz wyposażenia placówek oświatowych w celu zwiększenia jej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także tworzenia nowych miejsc dla dzieci w przedszkolach, realizacji dodatkowych zajęć dla uczniów, doskonalenia kompetencji nauczycieli i tworzenia pracowni.

 

Jeśli chodzi natomiast o włączanie i integrację społeczną, tu zakres działań obejmie m.in. wsparcie terapeutyczne, psychoedukacyjne rodzin, dzieci, młodzieży, seniorów czy osób w kryzysie bezdomności, organizacje grup wsparcia czy warsztatów i zajęć zwiększających kompetencje społeczne.

 

– Cieszymy się, że z tych pieniędzy skorzystają organizacje pozarządowe, które są bardzo ważnym partnerem w realizacji zadań publicznych – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Dodatkowe środki w ramach MOF są przeznaczone na uzbrojenie terenów gminnych, które przylegają do miasta Ełku, ale także na rozwój Parku Naukowo-Technologicznego i ważne oraz ciekawe inicjatywy związane m.in. ze Start-up’ami, ze wsparciem mikro, średnich i małych przedsiębiorców.

 

Łączna wysokość środków zarezerwowanych na finansowanie działań dedykowanych ZIT Ełk w ramach programu FEWiM 2021-2027 wynosi 22 652 097 Euro.

 

Fot.: UM Ełku

2 odpowiedzi na “Ponad 22 milionów Euro dla Ełku i gminy Ełk”

  1. Ełczanie za Swoimi. pisze:

    W Ełku wiemy na kogo głosować.Nigdy na Białystok.

  2. Głosujemy tylko na naszych. pisze:

    Czy ten kandydat z Białegostoku to ten sam który powiedział że w Polsce może zarobić w miesiącu dwa razy tyle niż w PE?Jezeli to prawda to dlaczego okleił cały region swoją podobizną.Czekamy na odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 31 = 36

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycielek
Cztery nauczycielki otrzymały z rąk Starosty Ełckiego akty nadania...
Powiat Ełcki Nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej pozyskał nowy samochód...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy w starostwie
Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015